Nie boją się kryzysu
Podczas gdy na rynku nieruchomości obserwowane jest spowolnienie, a władze Katowic starają się pozyskać inwestorów skłonnych do przebudowy centrum... przy ulicy Chorzowskiej powstaje nowoczesny biurowiec belgijskiego dewelopera Ghelamco. Za komercjalizację najnowszej inwestycji w Katowicach odpowiedzialne są agencje King Sturge i DTZ.
Katowice Business Point powstający w pobliżu Silesia City Center to pierwsza inwestycja Ghelamco Poland w aglomeracji śląskiej. Budowa biurowca rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Pomimo złej passy na rynku nieruchomości menedżerowie z Ghelamco i agencji komercjalizujących Katowice Business Point nie obawiają się o losy inwestycji.
"Do tej pory wszystko idzie zgodnie z planem. Skończyliśmy wylewać płytę fundamentową, z początkiem maja rozpoczniemy prace nad parkingiem podziemnym. Bez względu na sytuację, kluczem do sukcesu na rynku nieruchomości zawsze było dobre przygotowanie biurowca. Projekty w dobrych lokalizacjach – a za taką uznajemy centrum Katowic – i starannie przygotowane, będą cieszyć się zainteresowaniem odbiorców, nawet, jeśli ich komercjalizacja będzie trwała odrobinę dłużej niż w czasach gospodarczej prosperity" - mówi Jarosław Zagórski, Commercial & Business Development Director Ghelamco Poland.
Przez lata rynek katowicki nie mógł zaoferować najemcom dużej ilości powierzchni biurowej spełniającej międzynarodowe standardy. Katowice Business Point to jeden z nielicznych biurowców klasy A powstający obecnie w mieście.
Budynek został zaprojektowany przez belgijskich architektów z Jaspers Eyers & Partners we współpracy z katowicką Pracownią Architektoniczną Czora & Czora. Katowice Business Point będzie charakteryzował się nowoczesną i funkcjonalną formą. Fasada budynku składać się będzie ze szkła, naturalnego kamienia i elementów stalowych. Dzięki dużym przeszkleniom pracujący w budynku będą mogli korzystać z dostępu do dużej ilości światła dziennego, co znacznie zwiększa komfort pracy. Także z myślą o przyszłych użytkownikach zrezygnowano ze sztywnego podziału pięter budynku, każda z 11 kondygnacji będzie mogła być dowolnie ukształtowana z uwzględnieniem potrzeb najemców. Powierzchnia budynku wyniesie 17 200 m2. Oprócz funkcji biurowych część budynku przeznaczona została na potrzeby handlu i usług. Na parterze znajdzie się przestrzeń dla restauracji, saloniku prasowego oraz sklepu spożywczego. W podziemiach zaplanowano miejsca garażowe na 200 samochodów.
"Zespół DTZ pracuje nad pozyskiwaniem najemców a pierwsze kontrakty będziemy podpisywać już wkrótce. Sadzę, że budynek doświadczonego, dewelopera jakim jest Ghelamco, zostanie dobrze przyjęty przez odbiorców. Aglomeracja śląska to dynamiczny, stale rozwijający się region; liczba jego mieszkańców sięga prawie trzech milionów. Wykształcona kadra oraz dogodne połączenia z zagranicą i innymi rejonami kraju sprawiają, iż Górny Śląsk jest świetnym miejscem do inwestowania i prowadzenia biznesu." - komentuje Erik Drukker z DTZ.
Natomiast szef biura King Sturge w Katowicach, Tomasz Strzyżewski powiedział - "W naszej opinii inwestycja Ghelamco świetnie sprawdzi się na rynku lokalnym. Wielkość biurowca jest dostosowana do potrzeb tutejszych najemców i dzisiejszej sytuacji rynkowej. Na jego rzecz przemawia również doskonała lokalizacja, która z jednej strony zapewnia prestiż, a z drugiej dogodną komunikację z innymi częściami aglomeracji."