Największy co-living w Polsce - Smartti Mokotów powstanie w Warszawie

2019-05-22 10:46
Co-living Smartti Mokotów
Autor: YIT Projekt Smartti Mokotów powstał w pracowni KAPS ARCHITEKCI

Co-living czyli mieszkanie we wspólnocie. Domy co-livingowe przypominają trochę akademiki o bardzo wysokim standardzie. Taka właśnie będzie inwestycja Smartti Mokotów. W inwestycji powstaną budynki mieszkalne w połączeniu z przestrzenią co-workingową oraz bogatą infrastrukturą towarzyszącą.

Co-living czyli wspólnota mieszkańców

Kolebką co-livingu są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. To właśnie w tych państwach zrodził się pomysł zbudowania miejsc, w których można mieszkać i pracować jednocześnie, głównie po to aby oszczędzić czas. W Polsce ten trend dopiero raczkuje, a inwestycja Smartti Mokotów ma być prekursorem.

Co-living w Smartti Mokotów

Warszawski projekt co-livingu oparty jest na podobnych założeniach. Smartti Mokotów ma być wspólnotą, w której mieszkańców będzie łączyć o wiele więcej niż mieszkańców sąsiedzkich wspólnot mieszkaniowych. Zasadnicza różnica będzie polegała na zorganizowaniu przestrzeni.

Co-living to mieszkanie w jednym domu ze wspólnymi kuchniami, jadalniami, pralniami, itp. Przestrzeń prywatna w takich miejscach jest o wiele bardziej ograniczona niż w przypadku cohousingu. Brak tu odrębnych mieszkań, dlatego Smartti Mokotów to projekt skierowany do osób, dla których ważna jest przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

W inwestycji powstaną nowocześnie urządzone i funkcjonalne budynki mieszkalne ze wspólnymi przestrzeniami, lokale usługowe, punkty gastronomiczne oraz strefy relaksacyjne i czytelna. Na najwyższych kondygnacjach budynków zaprojektowano powierzchnie użytkowe, a na dachu plenerową siłownię oraz boisko do gry w piłkę.

Projekt inwestycji powstał w pracowni KAPS ARCHITEKCI.

Etapy inwestycji Smartti Mokotów

Pierwszy etap inwestycji będzie zrealizowany przy ul. Postępu 22, na działce o powierzchni 3 695 m². W tej fazie powstanie budynek z 334 lokalami o łącznej powierzchni użytkowej 6 200 m². Przestrzenie wspólne, komercyjne i administracyjne zajmą łącznie blisko 1 500 m². Lokale mieszkalne będą sprzedawane klientom indywidualnym z przeznaczeniem na użytek własny lub pod wynajem.

W drugim etapie projektu powstanie 601 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 11 861 m². Przestrzenie wspólne, komercyjne i administracyjne zajmą łącznie ponad 3 850 m². Działaka, na której powstanie budynek z lokalami mieszkalnymi znajduje się przy ul. Domaniewskiej 46. YIT planuje realizować ten projekt z partnerem instytucjonalnym zainteresowanym uzyskaniem stabilnych przychodów z wynajmu obiektu.

Przykład projektu co-living w Londynie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej