Miasteczko Ursus. Jakie ma szanse na powstanie?

2011-02-04 12:31
Miasteczko Ursus
Autor: Celtic Property Developments SA

Spółka Celtic Property Developments zaprezentowała plany budowy Miasteczka Ursus. Mieszkania, biura, szkoły, szpitale mają powstać na niemal 60 ha, które firma kupiła w 2006 r. od syndyka dawnych zakładów Ursus.

Większość terenu przeznaczono pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Znajdzie się miejsce pod oświatę, kulturę oraz park. Północna część pozostanie strefą przemysłową. Tu też zaplanowano nowoczesną elektrociepłownią gazową, którą kosztem 100 mln euro chce wybudować firma Polenergia.

Plan Miasteczka Ursus
Autor: Celtic Property Developments SA Projekt planu zagospodarowania terenów poprzemysłowych wyłożony 2009 r.

Inwestycja podzielona będzie na 18 etapów, całe Miasteczko Ursus ma być gotowe za ok. 15 lat. W tym czasie firma chce wybudować 10 tys. mieszkań, w których mogłoby zamieszkać ok. 30 tys. osób. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle rozpocznie się realizacja projektu, ponieważ obszar ten nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt planu, przygotowany przez miejskich architektów i urbanistów został wyłożony w 2009 r. i czeka na uchwalenie.

Na terenie zakładów ZPC Ursus znajduje się 5 zabytkowych obiektów, które są pod opieką konserwatora zabytków i poddane zostaną rewitalizacji. W jednym z nich – budynku dawnej Modelarni znajdzie się szkoła wyższa (w tej sprawie został już podpisany list intencyjny z Wyższą Szkołą Zarządzania i Prawa im. H. Chodkowskiej w Warszawie).

Na terenie zakładów działalność prowadzi obecnie 18 firm, które zatrudniają kilkaset osób i zajmują obszar ok. 5 ha. Reszta zaś stoi bezużytecznie. Jak przekonuje przedstawiciel inwestora, każda z działających tu firm po przyjęciu planu będzie mogła kontynuować działalność w dotychczasowym kształcie.

- Należy zaznaczyć, że wprowadzenie planu miejscowego w żadnym wypadku nie nakazuje zamknięcia działalności jakiegokolwiek zakładu. Nikt nie nakazuje przenoszenia elektrociepłowni czy innych zakładów. Sugerowanie takiego niedorzecznego wymuszenia jest poważnym mijaniem się z prawdą. Firmy mogą nadal działać prowadząc swoją dotychczasową działalność. Plan jedynie stanowi o przyszłych funkcjach, jakie mogą istnieć na przedmiotowym terenie po zaniechaniu obecnej działalności. Plan dodatkowo stwarza możliwość działania konkurencyjnych gestorów mediów, co zdecydowanie jest korzystne dla mieszkańców Ursusa obecnie zdanych na łaskę monopolisty jakim jest Energetyka Ursus – powiedział Piotr Turchoński, przedstawiciel spółki Celtic Property Developments.

Tak obecnie wygląda teren po byłych zakładach produkcji ciągników Ursus.

Na obszarze kilkudziesięciu ha, firma Geoteko wykonała badania techniczne gruntu. - Na 62 odwierty tylko w trzech stwierdzono śladowe ilości zanieczyszczeń. Wyniki badań potwierdziły, że na omawianym terenie można lokować funkcje przewidziane w wyłożonym planie – mówi Piotr Paprocki, przedstawiciel firmy Geoteko, wykonawcy badań gruntu na terenie byłych zakładów ZPC Ursus.

- Uchwalenie wyłożonego w 2009 roku planu miejscowego dla Ursusa to jedyna szansa na przekształcenie opuszczonych od dekady przez przemysł zaniedbanych terenów byłych ZPC Ursus. Utopią jest wmawianie przez sześciu lokalnych przedsiębiorców włodarzom miasta przemysłowej przyszłości Ursusa. Ursus powinien otrzymać szansę nadrobienia zaległości i przekształcenie się w nowoczesną, miejską część Warszawy – mówi architekt Mariusz Ścisło, przedstawiciel spółki Unon prowadzącej działalność na terenie danych zakładów Ursus.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej