Mennica Polska planuje budowę biurowców

2011-04-01 17:01
Wizualizacja biurowca na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej
Autor: Biuro Prasowe Mennicy Polskiej Wizualizacja obiektu, który mógłby stanąć na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej

Przedstawiciele Mennicy Polskiej zaprezentowali projekt zagospodarowania dwóch działek, znajdujących się w kwartale ulic: Prosta – Żelazna – Grzybowska – Waliców na warszawskiej Woli. Na ich terenie chcą zbudować dwa budynki biurowo-usługowe.

Mennica Polska przedstawiła projekt radnym Dzielnicy Wola. Dwie działki mają łączną powierzchnię 18 500 m2. Obecnie na jednej z nich, przy ulicy Prostej znajduje się wybudowany w latach 50. budynek administracyjny Mennicy Polskiej oraz obiekt produkcyjny spółki zależnej Mennica Metale Szlachetne. Na drugiej działce, w latach 90. zbudowano budynek, w którym wybijane są wszystkie polskie monety oraz monety dla innych krajów.

Zobacz także: Warsaw Spire. Nowy wieżowiec na mapie Warszawy

Mennica Polska chciałaby aby na terenie działek, którymi dysponuje w ramach użytkowania wieczystego, powstał zespół budynków biurowo-usługowych o całkowitej powierzchni ok. 103 000 m2. W pierwszej kolejności firma chce postawić 130-metrowy wieżowiec przy ulicy Prostej. W tym celu złożyła wniosek o wydanie warunków zabudowy. Drugi budynek o wysokości 50 m ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Żelaznej,  w miejscu gdzie obecnie stoi hala fabryczna i biurowiec Mennicy. Ten projekt jednak to odległa przyszłość.

- Nie występowaliśmy o warunki zabudowy, ponieważ znajduje się tu zakład menniczy, a ewentualna decyzja o jego przeniesieniu mogłaby wynikać z przyjęcia przez Polskę euro. Jeśli Mennica Polska biłaby te monety, to być może dopiero po tej operacji przenieślibyśmy zakład na ulicę Annopol - mówi Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej. Tak więc decyzja o drugiej działce zależy od sytuacji z polskim euro, a budowa nowego zakładu na Annopolu i biurowca w miejscu dzisiejszego zakładu to sprawa lat.

Koncepcję architektoniczną wykonała pracownia JEMS Architekci

Firma zaproponowała również, że odda miastu część działki, w ten sposob możliwe byłoby połączenie ulicy Waliców z Prostą. Takie rozwiązanie odciążyłoby ulicę Żelazną i pozwoliło rozładować korki w bliskiej okolicy.

Budynek Mennicy Polskiej przy ulicy Prostej
Autor: Biuro Prasowe Mennicy Polskiej Widok ul. Prostej z lotu ptaka (po lewej projektowany budynek Mennicy Polskiej)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej