Mennica Polska planuje budowę biurowców

2011-04-01 17:01
Wizualizacja biurowca na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej
Autor: Biuro Prasowe Mennicy Polskiej Wizualizacja obiektu, który mógłby stanąć na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej

Przedstawiciele Mennicy Polskiej zaprezentowali projekt zagospodarowania dwóch działek, znajdujących się w kwartale ulic: Prosta – Żelazna – Grzybowska – Waliców na warszawskiej Woli. Na ich terenie chcą zbudować dwa budynki biurowo-usługowe.

Mennica Polska przedstawiła projekt radnym Dzielnicy Wola. Dwie działki mają łączną powierzchnię 18 500 m2. Obecnie na jednej z nich, przy ulicy Prostej znajduje się wybudowany w latach 50. budynek administracyjny Mennicy Polskiej oraz obiekt produkcyjny spółki zależnej Mennica Metale Szlachetne. Na drugiej działce, w latach 90. zbudowano budynek, w którym wybijane są wszystkie polskie monety oraz monety dla innych krajów.

Zobacz także: Warsaw Spire. Nowy wieżowiec na mapie Warszawy

Mennica Polska chciałaby aby na terenie działek, którymi dysponuje w ramach użytkowania wieczystego, powstał zespół budynków biurowo-usługowych o całkowitej powierzchni ok. 103 000 m2. W pierwszej kolejności firma chce postawić 130-metrowy wieżowiec przy ulicy Prostej. W tym celu złożyła wniosek o wydanie warunków zabudowy. Drugi budynek o wysokości 50 m ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Żelaznej,  w miejscu gdzie obecnie stoi hala fabryczna i biurowiec Mennicy. Ten projekt jednak to odległa przyszłość.

- Nie występowaliśmy o warunki zabudowy, ponieważ znajduje się tu zakład menniczy, a ewentualna decyzja o jego przeniesieniu mogłaby wynikać z przyjęcia przez Polskę euro. Jeśli Mennica Polska biłaby te monety, to być może dopiero po tej operacji przenieślibyśmy zakład na ulicę Annopol - mówi Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej. Tak więc decyzja o drugiej działce zależy od sytuacji z polskim euro, a budowa nowego zakładu na Annopolu i biurowca w miejscu dzisiejszego zakładu to sprawa lat.

Koncepcję architektoniczną wykonała pracownia JEMS Architekci

Firma zaproponowała również, że odda miastu część działki, w ten sposob możliwe byłoby połączenie ulicy Waliców z Prostą. Takie rozwiązanie odciążyłoby ulicę Żelazną i pozwoliło rozładować korki w bliskiej okolicy.

Budynek Mennicy Polskiej przy ulicy Prostej
Autor: Biuro Prasowe Mennicy Polskiej Widok ul. Prostej z lotu ptaka (po lewej projektowany budynek Mennicy Polskiej)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej