McCarthy Harte inwestuje we Wrocławiu

2008-04-25 17:24

Grupa irlandzkich inwestorów McCarthy Harte Consortium za 9 mln zł wykupiła we Wrocławiu grunt o powierzchni ponad 55 000 m2. Działka położona jest w kwartale ograniczonym ulicami Piłsudskiego, Komandorską, Bogusławskiego i Świdnicką. W tym miejscu ma powstać wielofunkcyjne Centrum Metropol. Jest to pierwsza inwestycja tego konsorcjum na rynku polskim.

Konsorcjum McCarthy Harte to połączenie dwóch podmiotów, które mają doświadczenie w dziedzinie budowy i zarządzania hotelami. Partnerem konsorcjum jest grupa Interstate Hotels and Resorts, zarządzająca ponad 220 hotelami na świecie.

Centrum Metropol powstanie w sąsiedztwie rozbudowanego Teatru Muzycznego Capitol. Przy projektowaniu obiektu przyjęto zasadę zapewnienia maksymalnej różnorodności funkcji w obrębie zaproponowanej struktury. Dlatego zabudowę działki oparto na trzech blokach funkcjonalnych:
1. Eksponowany narożnik ulic Piłsudskiego i Komandorskiej przeznaczono na hotel.
    Nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie marki hotelu. Rozważane są:  Sheraton, Westin, jak również Marriott, InterContinental
    lub Hilton.
2. Wzdłuż nasypu kolejowego zlokalizowano budynek biurowy.
    Obie te funkcje połączono na poziomie parteru wspólnym wewnętrznym pasażem zawierającym Centrum Konferencyjne
    oraz indywidualne lokale usługowe.
3. Ponad parterem przestrzeń pomiędzy hotelem a biurowcem przeznaczono na zabudowę apartamentową
     
koncentrującą się wokół zielonego patio.
Całość kwartału podpiwniczono dwoma kondygnacjami parkingu podziemnego z 240. ogólnodostępnymi miejscami.

 

Część hotelowa


Hotel będzie miał 120 pokoi w standardzie co najmniej 4-gwiazdkowym. Planowane jest połączenie przestrzeni publicznych hotelu i rozbudowanego Teatru Capitol, co pozwoli na wzajemne uzupełnianie i wzmacnianie oferty obu obiektów. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość zorganizowania wspólnych konferencji z wykorzystaniem sali Teatru jako głównej sali plenarnej, natomiast pomieszczeń hotelowego Centrum Konferencyjnego jako sal sekcyjnych.

Architektura

 

Projektowany zespół podzielono na segmenty, nawiązujące skalą i gabarytami do obiektów stanowiących wielkomiejską zabudowę ulicy Piłsudskiego. Kompozycja poszczególnych segmentów odzwierciedla charakter dominującego w ich obrębie materiału elewacyjnego. Obudowę kwartału stanowią kolejno: mosiądz, beżowa terakota, grafitowy granit, ceramika oraz biały beton architektoniczny. Koncepcja architektoniczna przewiduje nawiązanie do wielkomiejskiej świetności z okresu międzywojennego i dawnej nazwy ulicy Piłsudskiego - Garten Strasse. Wnętrza publiczne będą wzbogacone roślinnością, co widać na przykładzie Wiszących Ogrodów zamykających hotelowe atrium.

 

Koszt budowy: 200 mln zł

Termin ukończenia: początek 2012 roku 

Projekt architektoniczny: Stanisław Lose, Maciej Lose i Michał Goncerzewicz, wrocławska pracownia architektoniczna FORUM

Inwestorzy: Harte Holdings oraz BMCC Brian McCarthy Contractors Ltd.

 

kwiecień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej