Maco Polska otworzyła w KSSE nowoczesne Centrum Logistyczno - Magazynowe

2007-06-13 16:33

Centrum logistyczno-magazynowe austriackiej firmy Maco, specjalizującej się w produkcji okuć do stolarki otworowej, zostało otwarte w Gliwicach. Wartość inwestycji szacuje się na 5 mln euro.

Obiekt powstał na 2-hektarowej działce na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). O takim wyborze lokalizacji inwestycji zdecydowało m.in. położenie dotychczasowej siedziby firmy, która mieściła się w Czekanowie k.Gliwic oraz bliskość większości głównych klientów Maco. Nie bez znaczenia były również korzystne warunki zaoferowane inwestorowi przez KSSE (konkurencyjna oferta na zakup gruntu, atrakcyjne ulgi podatkowe). Austriacka firma, korzystając z możliwości rozwoju, stworzy za to nowe miejsca pracy.
Uroczyste otwarcie Centrum Logistyczno - Magazynowego odbyło się w Gliwicach 18 sierpnia 2005 r. Oddany do użytku obiekt Maco Polska służyć będzie magazynowaniu i dystrybucji produktów austriackiej grupy. Zdecydowanie zwiększy on komfort i bezpieczeństwo klientów firmy oraz skróci czas dostępności niestandardowych elementów, które od tej chwili będą magazynowane w Polsce. Magazyn wysokiego składowania, będący zasadniczą częścią nowego obiektu, jest w pełni automatyczny. - Został zaprojektowany w myśl zasady: towar do komisjonującego a nie komisjonujący do towaru. Jest to jeden z najnowocześniejszych magazynów w Polsce - powiedział Robert Niemirowicz, dyrektor administracyjny Maco Polska. Poza magazynem, w uruchomionym obiekcie znajdują się także biura, sale szkoleniowe, pomieszczenia socjalne oraz specjalne pomieszczenia do testowania okien.
Firmę Maco założył w 1947 roku Lorenz Mayer, od 1971 roku przedsiębiorstwo prowadzi jego syn. Firma ma w Austrii dwa zakłady produkcyjne (w Salzburgu i Trieben), o łącznej powierzchni około 95 000 m. kw. Dysponuje ponadto powierzchnią produkcyjną rozrzuconych po Europie firm-córek Maco, których austriacka firma-matka jest stuprocentowym właścicielem. W fabrykach Maco produkowane są obecnie przede wszystkim okucia do okien rozwiernych, rozwierno - uchylnych, do drzwi balkonowych, okucia do okiennic, zamki drzwiowe oraz klamki okienne. Dziewięćdziesiąt procent produkcji jest sprzedawane poza granicami Austrii. W całej grupie jest teraz zatrudnionych ponad 1800 pracowników.
Maco Polska powstała w 1998 roku. Firma zaopatruje w wyroby austriackiej grupy rynek polski oraz, częściowo, rynki wschodnie. Po otwarciu Centrum Logistycznego- Magazynowego sprzedaż wyrobów przejęła nowo utworzona spółka Maco Okucia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej