Kup sobie torpedownię w Juracie. Wystarczy mieć niecałe 5 mln zł. Co to za nieruchomość?

2024-05-14 11:06
Wieża obserwacyjna na Zatoce Puckiej niedaleko Juraty
Autor: White Wood Poniemiecka wieża obserwacyjna na Zatoce Puckiej niedaleko Juraty trafiła do sprzedaży.

Torpedownia w Juracie, a właściwie wieża obserwacyjna z czasów drugiej wojny światowej, została niedawno wystawiona na sprzedaż. Unikalny obiekt na Zatoce Puckiej ma spory potencjał – poprzedni właściciel zamierzał dobudować do niego m.in. przystań dla łodzi. Zobacz zdjęcia unikalnej nieruchomości na sprzedaż za niemal 5 mln zł.

Szkoła Budowania Lekcja 7 - Nowoczesna kotłownia

Spis treści

  1. Torpedownia w Juracie na sprzedaż. Cena? Niemal 5 mln zł
  2. W torpedowni w Juracie nie zamieszkasz, lecz potencjał i tak jest duży

Torpedownia w Juracie na sprzedaż. Cena? Niemal 5 mln zł

Torpedownie to budynki na morzu, które w czasach drugiej wojny światowej wykorzystywane były przez Niemców do montażu i testowania podwodnych pocisków. Hitlerowcy wznosili na wodzie także inne podobne budowle: wieże obserwacyjne, z których badano zachowanie torped zrzucanych przez samoloty i wystrzeliwanych z torpedowni. Jedna z takich wież, zwana błędnie torpedownią w Juracie, została niedawno wystawiona na sprzedaż.

Jak opisuje TVN24.pl, oferta sprzedaży dawnej wieży obserwacyjnej na Zatoce Puckiej pojawiła się w jednym z trójmiejskich serwisów ogłoszeniowych. W sprzedaży pośredniczy agencja nieruchomości White Wood. Obiekt zlokalizowany jest ok. 1 km od mola w Juracie. Nieduża budowla (70 m²) zachowała się w zaskakująco dobrym stanie – konstrukcja obiektu od lat 40. trzyma się mocno, a do tego wciąż dostrzec można fragmenty oryginalnej stolarki okiennej. W gruncie rzeczy nic w tym dziwnego – to budowla wojskowa, a zatem miała być wytrzymała.

– W księdze wieczystej obiekt ten figuruje jako budowla hydrotechniczna i grunt pod morskimi wodami wewnętrznymi – można przeczytać w ogłoszeniu.

Wieża obserwacyjna na Zatoce Puckiej niedaleko Juraty
Autor: White Wood Wieża obserwacyjna na Zatoce Puckiej niedaleko Juraty

W torpedowni w Juracie nie zamieszkasz, lecz potencjał i tak jest duży

Dlaczego ktokolwiek miałby nabyć tak nietypowy obiekt za blisko 5 mln zł? Z pewnością nie w celach mieszkalnych, ponieważ chodzi o obiekt hydrotechniczny, w którym zamieszkiwanie jest zabronione. W ogłoszeniu można przeczytać jednak, że obiekt nadaje się np. na prywatną przystań lub przestrzeń eventową.

Dawna wieża obserwacyjna sprawdziłaby się także jako baza wypadowa dla nurków – w pobliżu znajduje się m.in. wrak łodzi podwodnej ORP „Groźny”, a także dwie inne poniemieckie wieże obserwacyjne (z jednej ocalał jedynie fundament).

– Poprzednim właścicielom w 2009 r. udało się uzyskać pozwolenie na rozbudowę od Ministra Infrastruktury – podaje ogłoszenie. – Przebudowa miała obejmować rozbudowę budynku, wzmocnienie jego fundamentów oraz posadowienie pomostu dla małych łodzi (…).

Jak dowiedział się serwis turystyka.wp.pl, w przypadku „torpedowni” w Juracie nabywa się nie prawo własności, a użytkowania wieczystego. Choć poprzednim właścicielom udawało się, jak wspomniano, uzyskać dokumenty pozwalające na rozbudowę, obecnie wszystkie wydane pozwolenia wygasły i nowy nabywca musiałby rozpocząć całą procedurę od początku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej