Koncern Hutchison otworzył w Gdyni terminal kontenerowy

2007-05-23 14:05
Gdynia Container
Autor: brak danych

Właściciel otwartego 17 czerwca 2006 r. Gdynia Container Terminal to światowy lider w branży. Obecnie przez nabrzeża kontrolowane przez Hutchison International Port Holdings Limited (HPH) przechodzi co siódmy kontener na świecie. Hutchison, który siedzibę ma w Hongkongu, jest operatorem przeładunku na 247 nabrzeżach w 42 portach.

Przed dwoma laty (na wieść o rozpoczęciu budowy autostrady A1 i przyznaniu Gdyni europejskich pieniędzy na dokończenie Trasy Kwiatkowskiego) koncern kupił gdyński terminal cargo Wolny Obszar Gospodarczy z zamiarem zbudowania nowego terminalu kontenerowego. W jego powstanie HPH zainwestował kilkadziesiąt milionów dolarów.

Port w Gdyni

W pod koniec czerwca 2006 zakończono pierwszy etap inwestycji. Na miejscu wyburzonych starych obiektów urządzono trzyhektarowy plac na składowanie kontenerów. Przygotowano  nabrzeże i wyposażono je w niezbędny sprzęt: suwnice placowe, suwnicę nabrzeżową, żuraw, ciągniki i naczepy. Gotowa jest także nowa bocznica kolejowa, drogi dojazdowe i bramy. Zatrudnienie w GTC znajdzie 110 osób, ale będzie ono rosło wraz z rozwojem firmy. Obecne zdolności przeładunkowe GCT określa się na 150 tys. TEU.

Nowy terminal jest położony przy nabrzeżu Bułgarskim w basenie VIII Portu Gdynia. W ciągu kilku miesięcy z zapuszczonych terenów stoczniowych powstał nowoczesny plac przeładunkowy. Przyszłoroczne plany GCT zakładają rozbudowę placu kontenerowego (wojewoda pomorski właśnie przekazał pozwolenie na budowę drugiego etapu inwestycji), zakup kolejnych urządzeń do przeładunku i podwojenie liczby obsługiwanych kontenerów. W latach 2006 - 2008 zrealizowany zostanie drugi etap inwestycji. Po jego zakończeniu terminal będzie zajmował powierzchnię 15 ha, zaś moce przeładunkowe wyniosą 500 tysięcy kontenerów rocznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej