Wzorcownia we Włocławku
Wzorcownia będzie pierwszym we Włocławku wielofunkcyjnym projektem urbanistycznym w centrum miasta. Inwestycja jest wynikiem ścisłej współpracy inwestora z władzami miasta. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje CH City. Jest ono otoczone rozległym placem, którego część wykorzystywana jest jako parking.
Wzorcownia powstaje na terenach pofabrycznych. Jest to drugi etap realizacji kompleksowego projektu urbanistycznego rewitalizacji centrum Włocławka. Wcześniej na obszarze przyległym do Wzorcowni powstało CH City. Inwestycja znajduje się na terenie zabytkowych fabryk, które zostały objęte ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obszar ten zajmowały 94 zrujnowane budynki, a w czasie prac budowlanych wywieziono
60 000 m3 gruzu. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Składa się z trzech brył o różnym pierwotnym przeznaczeniu. Powstał w 1873 r. na terenie Fabryki Fajansu Teichfelda i Asterbluma. W późniejszym okresie dobudowywano i przebudowywano jego poszczególne fragmenty. Pierwotnie mieściły się tam piecownia, kapslarnia, lejarnia, suszarnia i formownia. Produkcję przemysłową zamknięto na początku lat 90. Remont części obiektu rozpoczęto w latach 80-tych XX wieku, by utworzyć w nim siedzibę muzeum fajansu. Prace zostały jednak przerwane na początku lat 90.
Prezentacja projektu Wzorcowni rozpoczęła się od wystąpienia Prezydenta Włocławka, Andrzeja Pałuckiego (na zdjęciu obok), który przedstawił dane statystyczne dotyczące miasta. Wyraził również gotowość podjęcia rozmów z innymi inwestorami, pod warunkiem przyniesienia korzyści mieszkańcom.
W istniejącym Centrum Handlowym City działa m.in. Multikino, hipermarket Kaufland, a także znajdujący się w zrewitalizowanym budynku "Aparthotel Lofty w Piecowni". Centrum oferuje ponad 300 miejsc parkingowych. CH City i Wzorcownia będą połączone ciągami komunikacyjnymi. Dzięki temu na terenie o łącznej powierzchni 8 ha, w centralnym punkcie miasta powstanie jeden duży kompleks wielofunkcyjny (tzw. "power centre").
W skład Wzorcowni wejdą cztery obiekty:
- galeria handlowa
- centrum rekreacyjno-rozrywkowe
- dwa budynki mieszkalne z parterem handlowo-usługowym
Galeria handlowa jest 4-poziomowym budynkiem pasywnym, który będzie kumulował energię cieplną poprzez solary na dachu. Okna i przeszklony dach zostaną wyposażone w szyby typu "heat mirror", które nie przepuszczają promieni UV oraz odbijają ciepło w kierunku jego źródła. Ich współczynnik przewodzenia ciepła jest ok. dwukrotnie niższy niż w przypadku szyb powszechnie stosowanych. Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, jak i oświetlenie, będą sterowane przez BMS. Komunikacja wewnętrzna galerii handlowej została zaprojektowana w formie pasażu. Budynek galerii handlowej z sąsiadującymi obiektami zintegruje szklany łącznik. W galerii na powierzchni najmu równej 15,4 tys. m2 znajdzie się ponad 80 sklepów. Galeria będzie miała podziemny parking.
Centrum rekreacyjno-rozrywkowe będzie się mieściło w zachowanym XIX-wiecznym budynku starej piecowni. Charakterystycznym elementem będą tu więc trzy stare piece, w których kiedyś wypalano znane w kraju i na świecie włocławskie przedmioty fajansowe. Budynek posiada 3 kondygnacje i podpiwniczenie, w którym będą się mieścić pomieszczenia techniczne i toalety. W pomieszczeniu z piecami o powierzchni ok. 500 m2 zostanie zaaranżowana restauracja. W jednym z pieców będzie urządzony bar, a w dwóch pozostałych mają powstać salki VIP.
Powstaną także dwa budynki z apartamentami. Na parterze przewidziano punkty handlowo - usługowe, a na wyższych kondygnacjach 40 luksusowych mieszkań.
Centralnym punktem przestrzeni publicznej kompleksu będzie rynek, nazwany roboczo Placem Grodzkim. Inwestorzy szacują, że przez Plac będzie codziennie przechodziło ponad 5 tys. osób, zmierzających z dworca PKP i PKS do centralnego punktu miasta - Placu Wolności. Powstanie także ciąg pieszy, łączący ulice Pułaskiego i Kilińskiego, podziemne przejście z dworca PKP i PKS z Placem Wolności - centralnym punktem komunikacyjnym w mieście.
"(...) W połączeniu z istniejącym już CH City, będzie to przestronny i nowoczesny kompleks urbanistyczny pełniący funkcję handlową, rozrywkową, rekreacyjną, usługową i hotelową. Jest to kolejny etap realizacji planu zagospodarowania śródmieścia i kreowania nowego oblicza miasta, w którym uczestniczy nasza firma" - powiedziała Elwira Stanisławska, prezes Budizol Property.
Wzorcownia w liczbach:
- Całkowita powierzchnia najmu - 20 400 m2
- Powierzchnia handlowo - usługowa - 16 800 m2
- Powierzchnia rozrywkwo-rekreacyjna - 3 600 m2
- Powierzchnia mieszkań - 3 200 m2
- Planowane otwarcie - III kwartał 2009
Power Centre
- Całkowita powierzchnia zagospodarowania terenu - 8 ha
- Całkowita powierzchnia handlowo - uługowa - 35 300 m2
- Łączna liczba sklepów - ok. 100
- Łączna liczba miejsc parkingowych - 400
- Kino Multikino - 1216 miejsc w 6 salach
Inwestor: Budizol Property sp. z o.o. (spółka celowa firmy Budizol SA)
Generalny wykonawca: Budizol SA Komercjalizacja obiektu: King Sturge
Doradztwo komercyjne: Mallson Property Group
Projekt architektoniczny: CDF ARCHITEKCI Biuro Projektowe Karol Fiedor
Prezentacja nowej koncepcji urbanistycznej centrum Włocławka odbyła się 12 maja 2008 roku.