Khan Shatyr projektu Normana Fostera w Astanie, Kazachstan. ZDJĘCIA

2012-11-26 15:35
khan shatyr astana kazachstan
Autor: www.khanshatyr.com Największy namiot na świecie Khan Shatyr w Astanie, stolicy Kazachstanu, ma 150 m wysokości i 127 000 m2 powierzchni.

Khan Shatyr to centrum handlowe o powierzchni 127 000 m2. Autorem projektu Khan Shatyr jest Norman Foster. W realizację inwestycji był osobiście zaangażowany prezydent Kazachstanu.

Centrum handlowo-rozrywkowe Khan Shatyr zostało oddane do użytku w 2010 roku. Mimo upływu czasu projekt Normana Fostera w dalszym ciągu robi niesamowite wrażenie. Ambicją stolicy Kazachstanu, Astany, jest znaleść się wśród 30 najlepszych miast świata. Rozmach projektów architektonicznych, realizowanych w Astanie, powoduje że przyciąga ona najbardziej znakomitych architektów z całego świata. Centrum handlowo-rozrywkowe Khan Shatyr jest największą konstrukcją namiotową na świecie. W jego realizację zaangażowana była międzynarodowa ekipa wykonawców. Do montażu konstrukcji namiotu zaproszonych zostało 650 profesjonalnych alpinistów z 7 krajów. Nowoczesne technologie zastosowane przy budowie Khan Shatyr sprawiają że inwestycja jest uznawana za zrównoważoną.

Konstrukcja Khan Shatyr. Dowiedz się więcej.

Atrakcje które znajdują się w Khan Shatyr przyciągają do centrum w weekend ponad 250 tysięcy osób. Największe wrażenie oczywiście robi tropikalna plaża ze specjalnym systemem podgrzewania piasku. Piasek natomiast został sprowadzony z Malediwów. Zimą w Kazachstanie temperatury potrafią osiągnąć minus 40°C, a w samym centrum stolicy można spędzić czas w tropikach w temperaturze +35°C wśród pięknej tropikalnej roślinności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej