KGHM Ecoren otwiera fabrykę renu metalicznego w Legnicy

2010-04-29 14:14
Fabryka renu metalicznego w Legnicy
Autor: KGHM Ecoren Grafitowoszare pastylki renu metalicznego to kolejny produkt oferowany przez KGHM Ecoren, wytwarzany w otwartej właśnie fabryce w Legnicy - jedynej tego typu w całej Europie. Ecoren jest bowiem jedynym producentem renu z własnych źródeł.

Nowa fabryka znajduje się w obrębie Huty Miedzi Legnica (na terenie Legnickiego Parku Technologicznego KGHM Letia). Jej budowa, prowadzona przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z Lubina, przebiegała w wyjątkowo szybkim tempie – rozpoczęła się 14 maja 2009 roku, a budynek i linia technologiczna gotowe były już pod koniec października.

Po niecałych trzech latach od otwarcia Oddziału Hydrometalurgii w Głogowie KGHM Ecoren poszerza działalność związaną z produkcją renu – niezwykle cennego i poszukiwanego pierwiastka. Teraz spółka, oprócz krystalicznego nadrenianu amonu, może również sprzedawać ten metal w postaci finalnego produktu: okrągłych tabletek o zawartości 99,95% czystego renu. W ten sposób skrócony został łańcuch dostaw, a kontrahenci kupują już w jednym miejscu finalny produkt, bez konieczności oczekiwania na przetworzenie nadrenianu amonu. Natomiast dla Ecorenu produkcja renu metalicznego pozwoli zoptymalizować koszty i nawiązać współpracę również z innymi odbiorcami zainteresowanymi tym metalem.

- Od listopada trwał rozruch technologiczny, a już na początku grudnia mogliśmy oglądać pierwsze próbne pelety, czyli drobne tabletki renu metalicznego – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. – Jednak planowane parametry renu metalicznego i stopień skomplikowania całego procesu, który wymagał też modyfikacji w trakcie rozruchu, sprawiły, że na ostateczne otwarcie fabryki musieliśmy jeszcze chwilę poczekać.

ZOBACZ KONIECZNIE: Nowoczesna fabryka farb Hempel w Niepruszewie

Sterylność, nowoczesność, podwójna ochrona

Okazuje się bowiem, że ren metaliczny (wykorzystywany przez wielkie światowe koncerny w przemyśle lotniczym i kosmicznym) wymaga w produkcji aptekarskiej wręcz precyzji i czystości dorównującej zakładom wytwarzającym leki, podzespoły elektroniczne i mikroprocesory.
W pomieszczeniu produkcyjnym musi panować stała temperatura oraz sterylna atmosfera. Dlatego też nowy zakład Ecorenu wyposażony jest w specjalny clean room, trzy niezależne systemy wentylacji i wszelkie zabezpieczenia, które wymagane są w obiegu gazów przemysłowych. Linię obsługuje przeszkolona pięcioosobowa załoga, dla której standardy czystości, śluzy powietrzne, ochronne kombinezony i maseczki stały się częścią normalnego dnia pracy.

Fabryka renu metalicznego w Legnicy
Autor: PR Time Proces produkcji renu metalicznego rozpoczyna się od rozdrobnienia nadrenianu amonu dostarczanego do Legnicy prosto z głogowskiego Oddziału Hydrometalurgii. Biały proszek jest przesiewany na wytrząsarce sitowej i mielony. Przygotowany w ten sposób surowiec przechodzi następnie proces redukcji wodorem w specjalnym piecu komorowym.

- Proces redukcji odbywa się pod stałym komputerowym nadzorem temperatury, ciśnienia i przepływu gazów – opowiada Bohdan Pecuszok, wiceprezes KGHM Ecoren ds. inwestycji. – Jest to niezwykle ważne, ponieważ na tym etapie do produkcji używane są wybuchowe gazy. Wdrożyliśmy więc bardzo skrupulatne procedury kontroli i szczelności, a system detekcji gazów funkcjonuje dwuetapowo.

W dalszych etapach proszek renu metalicznego trafia do profesjonalnej tabletkarki, która formuje z niego tzw. pelety. Malutkie pastylki znowu wędrują do pieca, w którym są spiekane w wysokiej temperaturze w celu zwiększenia gęstości oraz wytrzymałości. Aby zachować wysoką jakość i sterylne warunki, peletki renowe pakowane są po 10 kg w pojemniki polipropylenowe wypełnione argonem. Tak przygotowany produkt jest gotowy do wysyłki do zagranicznych odbiorców renu.

Działająca w legnickiej fabryce instalacja pozwala przetwarzać rocznie 5 ton nadrenianu amonu, z którego powstaje 3,5 tony renu metalicznego w formie peletek.

Cenne pięć gramów

Choć grafitowoszare pastylki renu metalicznego wyglądają niepozornie (mają powyżej 10 mm średnicy i 5 mm wysokości), zaskakują przy bliższym kontakcie. Niespodzianką jest przede wszystkim ciężar – taka drobna peletka waży blisko 5 gramów! Wszystko przez to, że ren ma jeden z największych ciężarów właściwych wśród pierwiastków.

Inne zaskoczenie dla osób niezwiązanych bliżej z branżą metali nieżelaznych wywołuje cena renowych pelet – każda z nich warta jest około 80 złotych. Ich wartość w dużej mierze zależy od sytuacji na rynku metali, ale także od pozycji polskiej waluty w stosunku do dolara, która jest ostatnio mocna.

- Trwające spowolnienie w gospodarce światowej odbiło się w widoczny sposób na cenach surowców, ale wciąż ren jest wartościowym metalem. Tym bardziej, że jego zasoby są ograniczone, tymczasem specjaliści prognozują wzrost zapotrzebowania na ren w związku z rosnącym popytem na samoloty na rynku azjatyckim – opowiada prezes Mariusz BoberWedług przewidywań do 2024 roku na całym świecie ma zostać wyprodukowanych 30 tys. samolotów, w tym duża część właśnie dla odbiorców w Azji. Dlatego rozwój naszej działalności w oparciu o związki renu jest bardzo przyszłościowy.

Fabryka renu metalicznego w Legnicy
Autor: PR Time Niedawno uruchomił też linię do produkcji samych eluatów renowych, którą zainstalowano po sąsiedzku, na obszarze podległym Hucie Miedzi Głogów I.

Obecnie KGHM Ecoren produkuje nadrenian amonu (z kwaśnych odpadów przemysłowych) w Oddziale Hydrometalurgii mieszczącym się na terenie Huty Miedzi Głogów II. Docelowo każda z tych instalacji umożliwi przerabianie rocznie 18 tys. m3 hutniczych ścieków i produkcję 3,5 tony nadrenianu amonu.

Nakłady inwestycyjne na uruchomienie fabryki renu metalicznego wyniosły 12 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej