Japońskie inwestycje w Łysomicach pod Toruniem

2007-05-24 17:51

Do końca 2010 r. Japończycy planują zainwestować pod Toruniem ok. 500 mln euro i zatrudniać 10 tys. osób. Taka inwestycja ma sprawić, że Łysomice staną się najbogatszą polską gminą. Z dnia na dzień pojawiają się nowe informacje prasowe o zaangażowaniu inwestycyjnym kolejnych kooperantów japońskiego koncernu Sharp, który wybrał właśnie Łysomice na europejskie centrum produkcyjne telewizorów LCD.

Już w październiku z podtoruńskich Łysomic mają wyjechać pierwsze japońskie telewizory LCD. Koncern Sharp i Orion Electric dostały w maju 2006 roku pozwolenie na budowę ogromnych zakładów pod Toruniem. Budowa kompleksu przemysłowego rozpoczęła się niezwłocznie, tak aby zdążyć z terminem ukończenia prac budowlano-montażowych, wyznaczonym na październik 2006. 
Gigantyczna hala produkcyjna Sharpa z dwukondygnacyjną częścią biurowo-socjalną zajmie aż 42,9 tys. mkw. powierzchni użytkowej i przerośnie o niemal 8 tys. mkw. Galerię Copernicus - największe centrum handlowe w Toruniu. Zakład Oriona, w którym składane będą telewizory z paneli LCD dostarczanych przez Sharpa, to kolejne 17 tys. mkw.  Japońska inwestycja ma błyskawiczne tempo. Budowa zakładu Oriona, który wznosi toruński Marbud, ruszyła w pełni jeszcze w czerwcu. Koniec zaplanowano na październik. W tej chwili na placu w Ostaszewie po zakończeniu prac ziemnych rozpoczęły się prace budowlano-montażowe - w piątek 9 czerwca 2006 uroczyście wmurowano pod fundamenty akt erekcyjny. W zakładach Oriona  do końca roku zatrudnienie ma znaleźć 250 osób. W przyszłym powstanie następna hala. Docelowo może być ich nawet siedem. 
Tymczasem Sumitomo Chemical, jeden z największych koncernów chemicznych w Japonii, dołączył w maju 2006 r.
do pokaźnego grona już zapowiedzianych inwestorów, którzy już wcześniej podjęli decyzję o lokalizacji swoich fabryk
w Ostaszewie - Orion Electric, Sanritz, Nitto Denko, Sohbi Kohgei i Hanwa. Wszystkie firmy produkują podzespoły do telewizorów LCD. Sumitomo zamierza zainwestować w Łysomicach 35-40 mln euro. Japończycy chcą uruchomić produkcję w czerwcu przyszłego roku. Zatrudnią około 400 osób. Zakład pod Toruniem ma być ich pierwszą inwestycją w Europie.
Wartość pierwszego etapu inwestycji Sharpa szacowana jest na 44 mln euro. Do końca 2010 r. kwota ta ma wzrosnąć do 150 mln euro. Jeszcze w tym roku pracę w Łysomicach znajdą 682 osoby.
Japońskie zakłady powstaną na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W połowie maja br. władze województwa zadecydowały o przystąpieniu do Pomorskiej SSE i wniosły do zarządzającej nią spółki 175 ha gruntów w Łysomicach.
W zamian województwo otrzymało 6 tys. udziałów w spółce. Największym udziałowcem jest w niej skarb państwa, który ma około 60 proc. akcji.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej