Japońskie inwestycje w Łysomicach pod Toruniem
Do końca 2010 r. Japończycy planują zainwestować pod Toruniem ok. 500 mln euro i zatrudniać 10 tys. osób. Taka inwestycja ma sprawić, że Łysomice staną się najbogatszą polską gminą. Z dnia na dzień pojawiają się nowe informacje prasowe o zaangażowaniu inwestycyjnym kolejnych kooperantów japońskiego koncernu Sharp, który wybrał właśnie Łysomice na europejskie centrum produkcyjne telewizorów LCD.
Już w październiku z podtoruńskich Łysomic mają wyjechać pierwsze japońskie telewizory LCD. Koncern Sharp i Orion Electric dostały w maju 2006 roku pozwolenie na budowę ogromnych zakładów pod Toruniem. Budowa kompleksu przemysłowego rozpoczęła się niezwłocznie, tak aby zdążyć z terminem ukończenia prac budowlano-montażowych, wyznaczonym na październik 2006.
Gigantyczna hala produkcyjna Sharpa z dwukondygnacyjną częścią biurowo-socjalną zajmie aż 42,9 tys. mkw. powierzchni użytkowej i przerośnie o niemal 8 tys. mkw. Galerię Copernicus - największe centrum handlowe w Toruniu. Zakład Oriona, w którym składane będą telewizory z paneli LCD dostarczanych przez Sharpa, to kolejne 17 tys. mkw. Japońska inwestycja ma błyskawiczne tempo. Budowa zakładu Oriona, który wznosi toruński Marbud, ruszyła w pełni jeszcze w czerwcu. Koniec zaplanowano na październik. W tej chwili na placu w Ostaszewie po zakończeniu prac ziemnych rozpoczęły się prace budowlano-montażowe - w piątek 9 czerwca 2006 uroczyście wmurowano pod fundamenty akt erekcyjny. W zakładach Oriona do końca roku zatrudnienie ma znaleźć 250 osób. W przyszłym powstanie następna hala. Docelowo może być ich nawet siedem.
Tymczasem Sumitomo Chemical, jeden z największych koncernów chemicznych w Japonii, dołączył w maju 2006 r.
do pokaźnego grona już zapowiedzianych inwestorów, którzy już wcześniej podjęli decyzję o lokalizacji swoich fabryk
w Ostaszewie - Orion Electric, Sanritz, Nitto Denko, Sohbi Kohgei i Hanwa. Wszystkie firmy produkują podzespoły do telewizorów LCD. Sumitomo zamierza zainwestować w Łysomicach 35-40 mln euro. Japończycy chcą uruchomić produkcję w czerwcu przyszłego roku. Zatrudnią około 400 osób. Zakład pod Toruniem ma być ich pierwszą inwestycją w Europie.
Wartość pierwszego etapu inwestycji Sharpa szacowana jest na 44 mln euro. Do końca 2010 r. kwota ta ma wzrosnąć do 150 mln euro. Jeszcze w tym roku pracę w Łysomicach znajdą 682 osoby.
Japońskie zakłady powstaną na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W połowie maja br. władze województwa zadecydowały o przystąpieniu do Pomorskiej SSE i wniosły do zarządzającej nią spółki 175 ha gruntów w Łysomicach.
W zamian województwo otrzymało 6 tys. udziałów w spółce. Największym udziałowcem jest w niej skarb państwa, który ma około 60 proc. akcji.