Innowacyjne ogrzewanie i chłodzenie. Trigeneracja w biurowcu GPP BUSINESS PARK
GPP BUSINESS PARK to kompleks obiektów, który powstaje w Katowicach na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Budynek o powierzchni 8800 m2 jest pierwszą z czterech inwestycji budowanych w GPP zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i certyfikatu BREEAM. Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań oraz nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych urządzeń, to elementy, które zwiększą komfort pracy w budynku i umożliwią faktyczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, tak ważnych z punktu widzenia przyszłych najemców.
Kompleks GPP BUSINESS PARK znajduje się na obszarze włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co wiąże się z możliwością uzyskania przez najemców korzyści finansowych w postaci ulg podatkowych.
Zobacz także: Górnośląski Związek Metropolitalny
Realizowany budynek biurowy przeznaczony jest w szczególności dla firm z sektora BPO (Business Process Outsourcing) i SCC (Shared Service Center). Plany budowy kolejnych budynków oraz możliwość kształtowania kierunków rozwoju północnej części Miasta Katowice pozwalają na tworzenie oferty dopasowanej do planów ekspansji klientów zainteresowanych najmem.
"Zielony" certyfikat BREEAM
Konsekwencją decyzji o budowie „zielonego” budynku jest decyzja o ubieganie się o brytyjski certyfikat BREEAM. W budynku zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania i technologie,
- Wytwarzanie prądu, chłodu oraz ciepła (z gazu) w procesie trigeneracji,
- Pełny zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS).
- Specjalistyczny model systemu cieplnego wprowadzony na etapie fazy projektowania połączony z ciągłym monitoringiem komfortu cieplnego oraz parametrów związanych z kosztami eksploatacyjnymi. Monitoring realizowany we współpracy z Politechniką Śląską i Politechniką Krakowską.
- Wysokosprawny system odzysku ciepła.
- Belki grzewczo-chłodzące w systemie klimatyzacji.
- System fasadowy z wysoką izolacyjnością termiczną.
- Zaawansowany system okienny z automatycznie sterowanymi żaluzjami, zintegrowany z systemem kontroli natężenia oświetlenia.
- System energooszczędnego oświetlenia z czujnikami natężenia światła.
- Światłowodowe przyłącza do sieci teleinformatycznych.
- System odzysku i wtórnego użycia wód opadowych.
Innowacyjne rozwiązania techniczne idą w parze z elementami komfortu pracy w budynku oraz promowanymi obecnie rozwiązaniami ekologicznymi w sferze społecznej, takimi jak na przykład wspólne dojeżdżanie do pracy ograniczające tym samym ruch kołowy w mieście.
- Dostęp do światła dziennego zagwarantowany dla 100 % użytkowników budynku.
- Współczynnik wymiany powietrza do 45 m3/osobę/godzinę.
- Ciągła kontrola jakości powietrza.
- Szybkie i energooszczędne windy.
- Stacje ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym.
- Gwarantowane miejsca parkingowe dla dojeżdżających w minimum 4 osoby.
- Miejsca parkingowe i przechowalnia dla transportu alternatywnego (rowery).
- Użycie materiałów certyfikowanych o niskiej zawartości związków szkodliwych dla środowiska, pochodzących z certyfikowanych źródeł, przy produkcji których ograniczona była emisja CO2.
TRIGENERACJA w obiekcie biurowym, co to oznacza?
Trigeneracja (z ang. Trigeneration) polega na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodniczej. Podstawą dla systemu trigeneracyjnego GPP BUSINESS PARK są dwa główne urządzenia: moduł kogeneracyjny i agregat wody lodowej. System trigeneracyjny jest podstawowym źródłem energii cieplnej oraz chłodniczej dla tego obiektu biurowego.
Moduł kogeneracyjny
Moduł kogeneracyjny (z ang. CHP - Combined Heat and Power) jest to silnik tłokowy zasilany wysokometanowym paliwem gazowym (gazem ziemnym). Wytwarzana w silniku energia mechaniczna zamieniana jest przez generator prądotwórczy (połączony z silnikiem za pomocą sprzęgła) na energię elektryczną o wymaganych parametrach (najczęściej o napięciu 400V i częstotliwości 50 Hz).
Nieodłączną cechą każdego silnika jest to, że podczas pracy się nagrzewa. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę należy zastosować układ chłodzenia. Ciepło odebrane przez układ chłodzenia silnika jest następnie wykorzystywane do podgrzewania, np. wody.
Innym źródłem ciepła generowanym przez moduł kogeneracyjny są gorące spaliny powstające na skutek spalania paliwa gazowego. W zależności od typu zastosowanego układu ich temperatura może wynosić od 300 do 500ºC.
Zarówno ciepło odebrane przez układ chłodzenia silnika, jak i ciepło zawarte w gorących spalinach wykorzystane może być do podgrzewania wody.
W okresach zimowych gorąca woda wykorzystywana jest na potrzeby ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz centralnego ogrzewania (c.o.).
Absorpcyjny agregat wody lodowej
W okresach letnich wyprodukowana gorąca woda zasila drugie główne urządzenie wchodzące w skład systemu trigeneracyjnego, którym jest absorpcyjny agregat wody lodowej (z ang. absorption chiller). Jego podstawową zaletą jest bardzo niski pobór energii elektrycznej, bardzo długa żywotność oraz możliwość zagospodarowania ciepła pochodzącego z modułu kogeneracyjnego.
Podstawowym zadaniem chillera absorpcyjnego jest produkcja tzw. wody lodowej, a więc zimnej wody o odpowiednio niskiej temperaturze(6-14ºC). Wyprodukowana woda lodowa jest następnie kierowana do systemu klimatyzacyjnego utrzymującego odpowiedni komfort w pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych.
Dostawa energii w obie strony
Energia elektryczna produkowana jest w tzw trybie „równoległym z siecią Zakładu Energetycznego”. Oznacza to, że w chwili, gdy system produkuje więcej energii elektrycznej niż wynoszą aktualne potrzeby biurowca, nadmiar energii zostaje odsprzedany do sieci. I odwrotnie – gdy produkowanej energii jest mniej, jest ona pobierana. Gdy potrzeby energetyczne budynku są większe niż maksymalna moc elektryczna systemu trigeneracyjnego, niedobór energii jest uzupełniany z sieci Zakładu Energetycznego.
Zastosowanie systemu trigeneracyjnego opartego o moduł kogeneracyjny oraz chiller absorpcyjny nie wyklucza użycia konwencjonalnych źródeł energii. Wręcz przeciwnie, potrafią one uzupełniać się i współpracować ze sobą. W warunkach szczytowych ewentualny niedobór energii cieplnej może być uzupełniony przez konwencjonalne systemy kotłowe zaś niedobór energii chłodniczej przez agregaty sprężarkowe zasilane energią elektryczną.
Zalety systemu trigeneracyjnego GPP BUSINESS PARK
Zastosowany w GPP BUSINESS PARK system trigeneracyjny cechują bardzo korzystne parametry. Ma on też inne zalety.
- Znaczne ograniczenie strat związanych z transportem nośników energii (produkcja energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej odbywa się w miejscu jej wykorzystania).
- Oszczędność energii elektrycznej (dzięki zastosowaniu chillera absorpcyjnego zasilanego gorącą wodą).
- Bardzo wysoka sprawność wykorzystania energii zawartej w paliwie (rzędu 90%).
- Bardzo niska emisja zanieczyszczeń (dzięki zastosowaniu jako paliwo gazu ziemnego).
- Możliwość zmian obciążenia pracy systemu.
- Dostępność paliwa oraz łatwość jego transportu.
- Wsparcie finansowe w postaci PMŚP (Prawa Majątkowe do Świadectw Pochodzenia energii elektrycznej wyprodukowanej w wysokosprawnej kogeneracji – tzw. „żółte certyfikaty”).
Nazwa | GPP Business Park |
Usytuowanie | Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna |
Inwestor | Górnośląski Park Przemysłowy |
Autor projektu | T.B.Tumas Z.A. Radzyński Architekci Sp. j. oraz Group-Arch Sp. z o.o. |
Generalny Wykonawca (pierwszy etap/drugi etap) | KPBP Budus S.A. / Spec Bau Polska Sp. z o. o. |
Powierzchnia budynku [m2] | 8800 |
Powierzchnia najmu jednej kondygnacji [m2] | 1064 |
Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych | 7/1 |
Współczynnik powierzchni wspólnych [%] | 5 |
Wentylacja | system klimatyzacji + okna otwierane |
Liczba miejsc na parkingu podziemnym | 120 |
Współczynnik miejsc parkingowych (łącznie z miejscami naziemnymi) | 1/76 m2 |
Certyfikat | w procesie certyfikacji BREEAM |