Nasz Gaudi z Zakopanego. Wszystko tu faluje, wije się i jest z drewna. Hotel Bajkowy. Projekt Sebastian Pitoń
Autor: N.O.V.I/ Sebastian Pitoń
Hotel Bajkowy w Zakopanem. Wizualizacja
Góralski Gaudi. Hotel Bajkowy w Zakopanem niemal gotowy. "Ten hotel ma być wersją bajkową bezkompromisowego twórczego rozwinięcia stylu zakopiańskiego, który Stanisław Witkiewicz stworzył ponad 100 lat temu" - opisuje projekt architekt, Sebastian Pitoń. Budynek budzi skrajne emocje. Jedni mówią, że to "gargamel", inni projekt chwalą. Zobaczcie budynek, jaki powstaje przy Chałubińskiego
Spis treści
- Hotel Bajkowy. Góralski Gaudi
- Inwestycja przy Chałubińskiego
- Kim jest Sebastian Pitoń?
- Opinie o Hotelu Bajkowym w Zakopanem
- Liczby i fakty
Hotel Bajkowy. Góralski Gaudi
Przychodzi Wam na myśl scenografia do Władcy Pierścienia? A może zamek Gargamela ze Smerfów? Budzi zachwyt czy niechęć? Na pewno osłupienie. Bo obok tego budynku trudno przejśc spokojnie, na dodatek jest w eksponowanym miejscu, naprzeciw rzeźby Chałubińskiego i Sabały. Oto hotel Bajkowy w Zakopanem. Koncepcję architektoniczną przygotował pochodzący z Kościeliska architekt Sebastian Pitoń, nazywany góralskim Gaudim albo twórcą góralskich „gargameli”. „Dachy falują, schody się wiją, okna wyginają. Wszystko precyzyjnie wykonane z drewna” – opisywał jego projekty branżowy magazyn „Dekarz i Cieśla”.
Inwestycja przy Chałubińskiego
Inwestor zaś opisuje obiekt tak: W sercu malowniczego Zakopanego, przy ulicy Chałubińskiego, powstaje nowa inwestycja — Hotel Bajkowy. To trzypiętrowy obiekt o powierzchni 3,9 tys. metrów kwadratowych, którego etap surowy zamknięty został osiągnięty, zapowiadając nadejście jednego z wyjątkowych miejsc w regionie.
Hotel Bajkowy to niezwykła mieszanka tradycji góralskiej i nowoczesności, przesiąknięta inspiracją twórczością katalońskiego architekta Antonia Gaudiego. Całość projektu jest efektem pracy pracowni AMAR Architekci, zespół profesjonalistów, którzy wspólnie dążą do stworzenia miejsca o wyjątkowym charakterze. Za realizację wizji architektonicznej odpowiada firma N.O.W.I., generalny wykonawca projektu, z głębokim zakorzenieniem w podhalańskiej tradycji budowlanej.
AMAR to też biuro projektów wielu budynków w Zakopanem. Na przykład kamienicy McDolnald's na Krupówkach.
- Hotel Bajkowy nie tylko wzbudza zainteresowanie swoją architekturą, ale także obiecuje być miejscem, które w pełni zintegruje się z urokiem Zakopanego - zachwala N.O.V.I.
Otwarcie planowano na drugi kwartał 2024, ale na razie nie ma dokładnej daty. N.O.V.I na swojej stronie pisze: Już wkrótce zaprosimy Państwa do skorzystania z naszej wyjątkowej oferty pobytu w bajkowym hotelu.
Ten hotel ma być ultrazakopiańskim budynkiem. Ma być wersją bajkową bezkompromisowego twórczego rozwinięcia stylu zakopiańskiego, który Stanisław Witkiewicz stworzył ponad 100 lat temu - opisuje projekt architekt Sebastian Pitoń.
Kim jest Sebastian Pitoń?
To góral z Kościeliska, zresztą kandydował tu w ostatnich wyborach samorządowych. W pandemii zasłynął też jako lider ruchu antylockdownowego Góralskie Veto. Mówi się o nim, że to "góralski Gaudi". Nie bez powodu! Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej.
Podczas studiów zainspirowałem się dziełami katalońskiego architekta Antonia Gaudiego. Podziwiam jego miękkie linie dachów, balkonów, bajkowe kominy. Uważam, że architektura osiągnęła szczyt w czasie, którym działał. Dziś budynki muszą być użyteczne. Brak w nich harmonii - mówił Sebastian Pitoń w wywiadzie dla portalu fachowydekarz.pl.
Po studiach wrócił do domu. Jego pradziadek był stolarzem, pracował w Zakopanem w czasach Witkiewicza. Sebastian Pitoń projektuje i buduje domy z drewna, a każdy z nich ma bajkowy klimat. Przedsiębiorcy zamawiają u niego projekty pensjonatów i karczm. Zrealizował już kilkadziesiąt projektów na Podhalu.
Opinie o Hotelu Bajkowym w Zakopanem
Internauci tak komentują projekt i realizację. Z którą opinią się identyfikujecie?
- Goście, co robią dach chyba cię przeklinają!
- Każdy detal robi wrażenie, jest się czym chwalić, piękne, podziwiam.
- Daszki przywodzą na myśl grzybki halucynki. Takie luźne skojarzenie. Może że na mojej łące ich dużo...
- Proporcje dachu do samej bryły znakomicie pasują i ta lekkość architektoniczna uzyskana przez "wcięcie" biało pomalowanej piwnicy, która robi wrażenie unoszenia się obiektu.=
- Falujące kształty wyróżniają się w gąszczu pudełkowatych domów.
Lubicie projekty z fantazją? Zobaczcie więc to:Willa na bloku w Jastrzębiu Zdroj
Autor: Julia Dragović
Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego ogłosiła przetarg na rozbiórkę "kosmicznej" willi, która została zbudowany na bloku przy ulicy Północnej. Budynek był obiektem zainteresowania Polaków od lat 90., kiedy to wybudował go polski biznesmen.
Liczby i fakty
Obiekt zlokalizowany w Zakopanem, przy ulicy Chałubińskiego. Zaprojektowany jako podpiwniczony, o jednej kondygnacji podziemnej oraz czterech nadziemnych, posadowiony na płycie fundamentowej. Układ konstrukcyjny mieszany, ścianowo – słupowy. Połać dachowa wielopołaciowa, krzywoliniowa. Powierzchnia całkowita: 3 900 m2. Projekt wykonawczy: od kwietnia 2021 – w trakcie. Koncepcja: Sebastian -Gaudi- Pitoń. Architektura: AMAR Architekci. Projekt wykonawczy: Galistra.
Autor: N.O.V.I/ Sebastian Pitoń
Hotel Bajkowy w Zakopanem. Wizualizacja