Galeria Kaskada - ECE i Berlin Hyp podpisały umowę kredytową na budowę centrum handlowego

2010-03-09 9:57
Galeria Kaskada
Autor: ECE Projektmanagement Polska Najbardziej wyeksponowaną częścią budynku będzie zaokrąglony, przeszklony narożnik z głównym wejściem od strony Placu Żołnierza

ECE Projektmanagement oraz Wydział Finansowania Nieruchomości Landesbank Berlin AG i Berlin Hyp podpisały umowę kredytową na budowę galerii Kaskada w Szczecinie. Całkowita wysokość kredytu wynosi 111 milionów euro. - Jest to obecnie największy kredyt na nowo budowane centrum handlowe w Polsce - powiedział Rafał Twarowski, dyrektor zarządzający ECE Projektmanagement Polska.

Dzięki uzyskaniu finansowania, w ciągu najbliższych dni rozpocznie się budowa galerii. Obiekt powstanie w samym centrum Szczecina - przy Placu Żołnierza Polskiego, w obrębie al. Niepodległości i ul. Obrońców Stalingradu. Na ok. 43 tys. mkw. powierzchni wynajmu znajdzie się 140 sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych. Całkowita wartość projektu wynosi 190 mln euro, a zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2011 r. Generalnym wykonawcą została firma Strabag. Jest to trzeci przypadek współpracy obu firm przy budowie centrum handlowego w Polsce; dwa poprzednie to Galeria Łódzka (budowa i rozbudowa) oraz Galeria Krakowska. Prace ziemne prowadzone są już od listopada 2009 r., realizuje je Stump Hydrobudowa.

Wraz z budową galerii zostanie zmodernizowany układ okolicznych dróg, w rejonie wykraczającym poza najbliższe otoczenie przyszłego centrum handlowego. Część jednej z ulic - ul. Kaszubskiej, która obecnie przebiega przez teren budowy, stanie się częściowo zadaszonym pasażem pieszym.

Projekt obiektu został stworzony przez architektów z ECE i szczecińskiej pracowni architektonicznej Urbicon. Nazwa galerii - "Kaskada" - nawiązuje do istniejącej w tym miejscu, popularnej w PRL restauracji i centrum życia rozrywkowego. Podczas prac przygotowawaczych do budowy wyburzono dawne budynki Teatru Lalek Pleciuga, zakładów odzieżowych Odra SA oraz kilka mniejszych obiektów.

W ramach przygotowań do budowy, inwestor współpracuje z miastem Szczecin. Dotyczy to zarówno architektury i funkcji handlowych galerii, jak i realizacji innych inwestycji, m.in. budowy nowego budynku dla Teatru Lalek Pleciuga.

Zobacz koniecznie: Pleciuga jest już gotowa

Architektura galerii Kaskada

Teren, na którym powstanie galeria Kaskada, jest objęty ochroną konserwatorską. Wraz z budową zostanie odtworzona ciągła, historyczna linia zabudowy ulic św. Wojciecha, Obrońców Stalingradu i al. Niepodległości.

Najbardziej wyeksponowaną częścią budynku będzie zaokrąglony, przeszklony narożnik z głównym wejściem od strony Placu Żołnierza. Wygląd tej części budynku będzie nawiązywał do nieistniejącego już centrum gastronomiczno-rozrywkowego Kaskada. Projektanci nadali tej części galerii nowoczesną, lekką formę, która odwołuje się do modernistycznych kształtów dawnej Kaskady. Będzie to najwyższy punkt budynku,  tzw. dominanta architektoniczna okolicznej zabudowy, o wysokości ok. 25 metrów.

Dwie najbardziej reprezentacyjne elewacje - od strony al. Niepodległości i ul. Obrońców Stalingradu - zaprojektowane są z podziałem fasad na mniejsze sekcje i z zaakcentowaniem stref wejściowych. Będą one podzielone na elementy o różnej charakterystyce, nawiązujące do sąsiadujących zabytków: neoklasycystycznego budynku banku i neogotyckiej poczty z charakterystyczniej, XIX-wiecznej cegły. Projektanci twórczo wykorzystali cechy tych dwóch stylów, rozrzeźbiając płaszczyznę elewacji na części pokryte piaskowcem, cegłą klinkierową i szkłem.

Na odcinku pasażu handlowego, który jest przedłużeniem ul. Kaszubskiej i przecina budynek centrum handlowego, zaprojektowano przeszkloną i zadaszoną strefę pieszą. Na parterze i pierwszym piętrze Galerii Kaskada znajdzie się transparentny łącznik pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią budynku. Łącznik ten zwieńczony będzie nieprzezroczystą przewiązką drugiego i trzeciego piętra, zaś oś ulicy Kaszubskiej zostanie dodatkowo podkreślona wycofaniem fasad z obu stron i zastosowaniem wewnątrz pasażu historycznych linii zabudowy ulicy.

W chwili obecne centrum wynajęte jest w 55 proc. Wśród planowanych sklepów i marek odzieżowych w centrum znajdą się m.in.: Van Graaf, Intersport, C&A, Humanic, Max Mara Weekend, Camaieu, Promod, Tchibo, Coffee Heaven, Rossmann, Douglas, Sephora, L’Occitane, Apart, Yes, Adidas, Nike, Lee-Wrangler, Levi’s, Wittchen, Venezia, Ecco.

Do realizacji inwestycji powołana została spółka celowa Centrum handlowe Polska 1. W przyszłości inwestor planuje rozpocząć projekty w Bydgoszczy, Katowicach czy Krakowie, gdzie ma już zakupione grunty. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej