Fuzja Łódź. Renowacja fasady elektrowni Scheiblera zakończona. Jaki będzie nowy plac miejscki w Łodzi?

Fuzja Łódź
Autor: Medusa Group Nowy plac miejski powstanie na terenie Fuzji przed zabytkową elektrownią Karola Scheiblera

Na terenie Fuzji w Łodzi, czyli jednej z największych rewitalizacji prowadzonych aktualnie przez Echo Investment, już w połowie 2021 roku powstanie nowy plac miejski. Z początkiem marca zakończyły się prace przy renowacji fasady secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera. Zabytek to centralny punkt i serce Fuzji. Za projekt architektoniczny przestrzeni odpowiada pracownia Medusa Group oraz pracownia MOFO Architekci.

Spis treści

  1. O inwestycji Fuzja Łódź
  2. Aktualności z budowy Fuzja Łódź
  3. Fuzja Łódź. Jaki będzie nowy plac miejski?
  4. Nowy plac korespondować będzie z historyczną zabudową Fuzji
  5. Gdzie powstaje Fuzja Łódź?
Fuzja Łódź
Autor: Medusa Group Nowy plac miejski powstajacy na terenie Fuzji będzie miał powierzchnię prawie 3600 m²

O inwestycji Fuzja Łódź

Fuzja realizowana przez Echo Investment przywróci życie pofabrycznym terenom dawnej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi. Docelowo cały projekt będzie składał się z czterech apartamentowców, biur o łącznej powierzchni około 40 tys. m², powierzchni dla usług, sklepów i restauracji w historycznych budynkach, a także przestrzeni publicznej, na której znajdą się place, tereny zielone i infrastruktura miejska. Powstanie 20 budynków o różnych funkcjach, z czego aż 14 to historyczne obiekty, które poddane zostaną rewitalizacji.

Aktualności z budowy Fuzja Łódź

Aktualnie na terenie Fuzji zakończyła się renowacja zabytkowej elewacji elektrowni Scheiblera. Przy elektrowni prowadzone są prace związane z budową i aranżacją nowego miejskiego placu - jednej z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji. Plac wraz z elektrownią będzie można zobaczyć osobiście już w drugiej połowie tego roku.

Przypomnijmy, że na terenie Fuzji zostały już zakończone prace przy dwóch budynkach mieszkalnych i pierwsi właściciele w grudniu odebrali klucze do swoich lokali. W listopadzie 2020 rozpoczęły się prace przy trzecim budynku, który pomieści 237 komfortowych mieszkań. Z kolei we wrześniu wystartowały prace związane z budową dwóch pierwszych biurowców o łącznej powierzchni 19 900 m². Ich zakończenie jest planowane na pierwszą połowę 2022 roku.

Fuzja Łódź
Autor: Medusa Group Projekt architektoniczny nowego placu miejskiego w Łodzi powstał w pracowni Medusa Group

Fuzja Łódź. Jaki będzie nowy plac miejski?

Plac będzie miał powierzchnię prawie 3600 m². Będzie jedną z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji, które łącznie liczyć będą ponad 4 ha. Nowy plac pełnił będzie rolę miejskiego dziedzińca, do spędzania czasu w wyjątkowym otoczeniu historii i zieleni.

Koncepcja zakłada stworzenie przed zabytkową elektrownią przyjaznej przestrzeni, która sprzyjać będzie aktywnościom, tj. sport czy gry towarzyskie, a jednocześnie umożliwi relaks i odpoczynek. Plac podzielony zostanie na cztery strefy:

  • zieloną, o charakterze leśnym
  • żwirową strefę cienia, która zostanie obsadzona brzozami
  • strefę trawników niskich
  • z placem zabaw

Cechą charakterystyczną inwestycji jest zachowanie równowagi pomiędzy budynkami a wkomponowaną w teren zaplanowaną i dokładnie przemyślaną zielenią, która stanowić będzie 35% powierzchni terenów wspólnych kompleksu. Na terenie Fuzji zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, a inwestor zleci nasadzenie kolejnych 92. Będą to, m. in. brzozy, klony oraz jarzębiny.

Naszą ambicją było zaprojektowanie jak najbardziej naturalnego otoczenia. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej zabetonowanej przestrzeni, która się nagrzewa i odbija promienie słoneczne. Chcieliśmy terenu zielonego, na który spada deszcz, a woda jest retencjonowana nie poprzez standardowe uzbrojenia, a naturalnie, np. poprzez ogrody deszczowe. Tworzymy więc nowy obszar w Łodzi, obszar dla ludzi, którzy wierzą, że zieleń jest wartością dla całej społeczności. Na terenach wspólnych pojawią się drzewa, byliny, krzewy i trawy, które zostaną wkomponowane w całość kompleksu bardzo naturalnie. Zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony i nieskrępowany sposób. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – mówi Przemo Łukasik, z pracowni architektonicznej Medusa.

Nowy plac korespondować będzie z historyczną zabudową Fuzji

Centralnym punktem Fuzji będzie zabytkowa elektrownia z 1910 roku – która współcześnie zaliczana jest do najpiękniejszych przykładów przemysłowej secesji w Polsce i w Europie. Aktualnie zewnętrzna fasada zabytku przechodzi renowację. Swój dawny blask i pierwotne detale architektoniczne odzyskał już komin elektrowni, który góruje nad kompleksem na wysokość 80 m. Konserwację przeszły także witraże zdobiące budynek.

Efekt wszystkich tych prac będzie można podziwiać już na początku 2021 roku. Poprzemysłowy charakter placu zostanie upamiętniony również poprzez wkomponowanie w nawierzchnię jego posadzki żeliwnych płyt, odzyskanych na terenie inwestycji podczas prowadzenia rewitalizacji. Otwarcie ogólnodostępnego placu stanowić będzie kolejny krok do przywrócenia Łodzi 8 ha historycznej przestrzeni.

Zaniedbany przez lata historyczny obszar chcemy opisać nowymi obiektami i nowymi funkcjami, które budować będą tożsamość tego miejsca i tworzyć jego społeczność. Nowy plac nie będzie standardową scaloną ze sobą powierzchnią, którą zwykliśmy widzieć w miastach. Jego poszczególne obszary będą rozłożone w przestrzeni, dzięki czemu zyskamy mniejsze klimatyczne strefy o różnych funkcjach, zapewniające jednocześnie poczucie intymności. Plac pozwoli nam organizować rozmaite aktywności dla łodzian, jak zajęcia jogi, warsztaty, pikniki czy wydarzenia kulturalne. Cieszymy się, że już za kilka miesięcy część przestrzeni Fuzji znów tętnić będzie życiem – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment.

Gdzie powstaje Fuzja Łódź?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej