Księży Młyn - wyjątkowe osiedle w Łodzi. Jak przebiega rewitalizacja kompleksu Księży Młyn?

2020-10-02 14:18
Księży Młyn
Autor: UM Łódź W styczniu 2020 roku miasto oddało do użytkowania budynki przy Księżym Młynie 8 i 10

Księży Młyn to aktualnie jeden wielki plac budowy. Od dwóch lat trwają intensywne prace rewitalizacyjne przy ul. Przędzalnianej. Powstanie tu 31 wyjątkowych mieszkań, będą też lokale dla przedsiębiorstw. Wartość projektu to prawie 61 mln zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło 39 mln zł. Dowiedz się jak zmieni się Księży Młyn i jego otoczenie w najbliższych latach.

Spis treści

 1. Księży Młyn wśród największych atrakcji turystycznych Łodzi
 2. Jak  zmieni się Księży Młyn do 2022 roku?
 3. Księży Młyn - trwa drugi etap modernizacji w Łodzi
 4. Kiedy zakończy się budowa II etapu Księżego Młyna?
 5. Jak zmieni się otoczenie Księżego Młyna?
 6. Księży Młyn - historia rewitalizacji Księżego Młyna

Księży Młyn wśród największych atrakcji turystycznych Łodzi

Księży Młyn to wyjątkowe, zabytkowe osiedle w Łodzi. Kompleks był inspiracją dla wielu artystów m.in. Andrzeja Wajdy, który kręcił tu ekranizację „Ziemi obiecanej”, Filipa Bajona - „Lepiej być piękną i bogatą”. Księżym Młynem zainspirował się również Australijczyk Brendan Maher, reżyser serialu „Dzwony wojny”, polsko-brytyjskiej koprodukcji z udziałem BBC.

Księży Młyn
Autor: UM Łódź Trwa rewitalizacja osiedla Księży Młyn w Łodzi

Jak  zmieni się Księży Młyn do 2022 roku?

Okolica Księżego Młyna ma być miejscem, w którym chętnie będą przebywać mieszkańcy oraz turyści. Gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie 29 budynków, w tym budynki wielorodzinne przy ul. Księży Młyn 1, 2, 3, 5, 8, 9, 10, ul. Przędzalnianej 49, 51, 59, 61, 63, 67 oraz Fabrycznej 21, budynki gospodarcze przy ul. Księży Młyn 1, 3, 5, ul. Przędzalnianej 49, 51 i 57 oraz ul. Fabrycznej 21. Ponadto odrestaurowane zostaną budynki niemieszkalne przy ul. Księży Młyn 7, 9, 11a, ul. Tymienieckiego 32 /Księży Młyn 2, ul. Przędzalnianej 57 i 91, a także budynki dawnych konsumów przy ul. Księży Młyn 14 i 16.

Księży Młyn - trwa drugi etap modernizacji w Łodzi

Do końca 2021 roku na terenie Księżego Młyna modernizacji poddanych zostanie 29 budynków: gospodarczych i mieszkalnych. W ramach projektu powstaną: Klub Księżego Młyna, Świetlica dla dzieci, pracownie twórcze, poczta oraz restauracja.Obecnie trwają intensywne prace w budynkach przy ulicy Przędzalnianej 49 i 51. To dwie największe famuły na Księżym Młynie będące własnością miasta. Powstanie w nich 31 lokali mieszkalnych i trzy pomieszczenia przeznaczone dla lokalnych przedsiębiorców - każdy po 120 m². W jednym z budynków gospodarczych zostanie wyznaczona przestrzeń na zaplecze estrady znajdującej się na terenie rekreacyjnym Księżego Młyna.

Mieszkania zostaną wyposażone w samodzielną kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 12 mln złotych.

Księży Młyn
Autor: UM Łódź Wizualizacja osiedla Księży Młyn w Łodzi

Kiedy zakończy się budowa II etapu Księżego Młyna?

Prace budowlane na Księżym Młynie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Famuła przy ul. Przędzalnianej 51 zostanie oddana do użytkowania jeszcze w tym roku, a druga przy ul. Przędzalnianej 49 w pierwszym kwartale 2021 roku. Docelowo Księży Młyn ma być bardziej zielony i bezpieczny dla mieszkańców.

Jak zmieni się otoczenie Księżego Młyna?

W przestrzeniach publicznych Księżego Młyna pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne, zagospodarowane zostaną drogi wewnętrzne oraz zieleń, a na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy. Zwiększy się też bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego. Nasadzona zostanie nowa zieleń – pojawią się drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki. Okolica stanie się przyjazna i bardziej dostępna dla pieszych, rowerzystów i kierowców.

Księży Młyn
Autor: UM Łódź Zagospodarowanie przestrzeni publicznych w Księżym Młynie

Księży Młyn - historia rewitalizacji Księżego Młyna

Przypomnijmy, że I etap prac nad rewitalizacją Księżego Młyna w Łodzi - zabytkowego XIX wiecznego osiedla przyfabrycznego - ruszyła pod koniec 2012 roku. Inwestycja objęła odnowienie dwóch domów przy ul. Księży Młyn 4 i 6. W I etapie wymieniono podziemną infrastrukturę – sieć wodociągową i cieplną, kanalizację deszczową oraz odwodnienie. Zmodernizowana została również część przestrzeni publicznej osiedla, w tym scena, oświetlenie i ogrodzenie oraz tzw. Koci Szlak, który zyskał nową nawierzchnię. Odrestaurowano semafor i szlaban przy dawnych torach kolejowych i zamontowano tablicę z nazwą osiedla. Do końca stycznia 2015 na terenie pojawiło się 27 lamp ulicznych, stylizowanych na stare latarnie gazowe. Zwieńczeniem prac było zamontowanie bramy wjazdowej od ul. Przędzalnianej. Oprócz tego, na terenie Księżego Młyna w Łodzi powstały ścieżka rowerowa i alejki o pow. 1,3 tys. m² oraz 57 elementów infrastruktury - m. in. ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Zasadzono również 4 tys. nowych roślin, w tym 118 drzew. Wyremontowano pięć pracowni artystycznych o łącznej pow. ponad 300 m² oraz tzw. Domu Turysty, w którym działa sklep z pamiątkami i punkt informacji turystycznej. Kompleks został zrealizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Inwestycja pochłonęła ok. 5,5 mln zł.

Od 2018 roku trwa II etap rewitalizacji Księżego Młyna, który potrwa do końca 2021 roku. W styczniu 2020 roku miasto oddało do użytkowania budynki przy Księżym Młynie 8 i 10. Pod numerem 8 znalazło się 10 komfortowych mieszkań. Budynek został podłączony do sieci ciepłowniczej. W budynku pod numerem 10 znalazło się dziesięć lokali mieszkalnych. Wartość inwestycji to 13,5 mln zł. Kwota objęła inwestycję w budynkach przy Księżym Młynie 8, 10, 2 oraz zaplecze Klubu Księżego Młyna i zagospodarowanie działki wraz z budynkami gospodarczymi.

 

 • Nazwa inwestycji: Rewitalizacja osiedla Księży Młyn
 • Adres inwestycji: ul. ks. W. Tymienieckiego, ul. Przędzalniana, Łódź
 • Inwestor: Miasto Łódź
 • Początek realizacji: 2012
 • Planowane oddanie do użytku: 2019
 • Koszt inwestycji: ok. 70 mln zł
 • Dofinansowanie: 40 mln ze środków unijnych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej