Fort Mokotów Warszawa - kompleks wyróżniony przez SARP! Otrzymał prestiżową nagrodę

2023-05-15 9:01

Fort Mokotów w Warszawie zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Nagroda Roku SARP 2023 w kategorii "Architektura w przestrzeni dziedzictwa". Zobacz, jak wygląda i co oferuje warszawski kompleks Fort Mokotów.

Fort Mokotów Warszawa z ciekawą historią

Fort M (Mokotów) to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach 80. XIX wieku, znajdujący się przy ul. Racławickiej 99. Dziś to miejsce pracy i relaksu. Na 4 hektarach otoczonych zielonych wałem znajdują się m.in. biura, lokale gastronomiczne, eventownie, agencje, sale wystawiennicze i pracownie. W sumie zajmują 10 000 m² powierzchni.

Czerwone, ceglane mury budynków, potężny wał ziemny, imponująca korona drzew pobudzają wyobraźnię. Wybudowany jako element carskich fortyfikacji, po odzyskaniu niepodległości mieścił ultranowoczesną wówczas stację nadawczą Polskiego Radia, a po wojnie przez kolejne czterdzieści lat teren zajmowały,częściowo tajne, Zakłady Radiowe i Telewizyjne. Wiek XX Fort Mokotów kończył jako miejsce zapomniane na mapie Mokotowa, niszczejące, z podupadłą infrastrukturą i wątpliwymi szansami rozwoju.

Dziś tworzymy nowe możliwości dla tego niezwykłego miejsca – intymnej, zielonej enklawy w sercu Mokotowa, której postindustrialna zabudowa dodaje dodatkowej oryginalności, a rozległość terenu umożliwia łączenie działalności biurowej z unikalną ofertą usług gastronomicznych, lifestyle’owych i rekreacyjnych. Naszą misją jest stworzenie miejsca atrakcyjnego i przyjaznego dla twórczych ludzi z całej Warszawy. Już dzisiaj większość osób pracujących na terenie Fortu reprezentuje branże kreatywne: reklamę, film, sztukę, modę, design, edukację, a także nowe technologie. Pragniemy, aby Fort żył i rozwijał się wraz z nimi dzięki synergii sztuki i biznesu - czytamy na stronie internetowej fortu.

Nagroda Roku SARP 2023 dla Fortu Mokotów

Fort Mokotów w Warszawie otrzymał nagrodę roku Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii "Architektura w przestrzeni dziedzictwa".

O wszystkich laureatach konkursu piszemy w artykule: Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku

Nagroda Roku SARP 2023 przyznawana jest:

  • architektom-autorom,
  • oddziałom SARP,
  • biurom i pracowniom projektowym,
  • inwestorom,
  • organom administracji publicznej
  • i redakcjom magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów.

Nagrodę mogą otrzymać wybudowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazane do użytku w minionym roku kalendarzowym 2022 obiekty lub zespoły obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

Czytaj też: Fort VIII - Służew i Ósmy park - rewaloryzacja istniejącego budynku koszar

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej