Fort Mokotów Warszawa - kompleks wyróżniony przez SARP! Otrzymał prestiżową nagrodę

2023-05-15 9:01

Fort Mokotów w Warszawie zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Nagroda Roku SARP 2023 w kategorii "Architektura w przestrzeni dziedzictwa". Zobacz, jak wygląda i co oferuje warszawski kompleks Fort Mokotów.

Fort Mokotów Warszawa z ciekawą historią

Fort M (Mokotów) to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach 80. XIX wieku, znajdujący się przy ul. Racławickiej 99. Dziś to miejsce pracy i relaksu. Na 4 hektarach otoczonych zielonych wałem znajdują się m.in. biura, lokale gastronomiczne, eventownie, agencje, sale wystawiennicze i pracownie. W sumie zajmują 10 000 m² powierzchni.

Czerwone, ceglane mury budynków, potężny wał ziemny, imponująca korona drzew pobudzają wyobraźnię. Wybudowany jako element carskich fortyfikacji, po odzyskaniu niepodległości mieścił ultranowoczesną wówczas stację nadawczą Polskiego Radia, a po wojnie przez kolejne czterdzieści lat teren zajmowały,częściowo tajne, Zakłady Radiowe i Telewizyjne. Wiek XX Fort Mokotów kończył jako miejsce zapomniane na mapie Mokotowa, niszczejące, z podupadłą infrastrukturą i wątpliwymi szansami rozwoju.

Dziś tworzymy nowe możliwości dla tego niezwykłego miejsca – intymnej, zielonej enklawy w sercu Mokotowa, której postindustrialna zabudowa dodaje dodatkowej oryginalności, a rozległość terenu umożliwia łączenie działalności biurowej z unikalną ofertą usług gastronomicznych, lifestyle’owych i rekreacyjnych. Naszą misją jest stworzenie miejsca atrakcyjnego i przyjaznego dla twórczych ludzi z całej Warszawy. Już dzisiaj większość osób pracujących na terenie Fortu reprezentuje branże kreatywne: reklamę, film, sztukę, modę, design, edukację, a także nowe technologie. Pragniemy, aby Fort żył i rozwijał się wraz z nimi dzięki synergii sztuki i biznesu - czytamy na stronie internetowej fortu.

Nagroda Roku SARP 2023 dla Fortu Mokotów

Fort Mokotów w Warszawie otrzymał nagrodę roku Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii "Architektura w przestrzeni dziedzictwa".

O wszystkich laureatach konkursu piszemy w artykule: Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku

Nagroda Roku SARP 2023 przyznawana jest:

  • architektom-autorom,
  • oddziałom SARP,
  • biurom i pracowniom projektowym,
  • inwestorom,
  • organom administracji publicznej
  • i redakcjom magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów.

Nagrodę mogą otrzymać wybudowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazane do użytku w minionym roku kalendarzowym 2022 obiekty lub zespoły obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

Czytaj też: Fort VIII - Służew i Ósmy park - rewaloryzacja istniejącego budynku koszar

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej