Flextronics - park przemysłowy w Tczewie

2007-05-25 15:36

Koncepcja architektoniczna całego kompleksu, autorstwa Pomorskiego Biura Projektów GEL z Sopotu, przewiduje budowę kilku zakładów produkcyjnych, ośrodka badawczo-rozwojowego, szkoły oraz osiedla mieszkaniowego. Dwie fabryki już działają. W trzecim etapie powstanie obiekt przeznaczony dla produkcji ciężkiej.

Na dziewiczym terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tczewie powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów przemysłowych w kraju. Zakład Produkcji Elementów Elektronicznych był pierwszym etapem budowy Parku Przemysłowego Flextronics International. Obiekt o wartości około 10 milionów dolarów uzyskał tytuł Budowy Roku 2000 w kategorii obiektów przemysłowych.


Zaprojektowana przez GEL fabryka składa się z części produkcyjnej i biurowej wraz z całą infrastrukturą - sieci, drogi dojazdowe, parkingi, place manewrowe, zieleń oraz mała architektura. Powierzchnia użytkowa to blisko 16.000 m2. Obiekt spełnia wymagania norm technicznych, jakościowych i ochrony środowiska naturalnego obowiązujących w krajach UE. Jest budynkiem inteligentnym, zaawansowanym technologicznie: ściany fabryki, podobnie jak sufity wyposażone zostały w elementy dźwiękochłonne, aby hałas wewnątrz nie przekraczał 40 decybeli. Podłogi hal pokryte zostały specjalną wykładziną z miedzianą siatką odprowadzającą ładunki elektryczne. Do części logistycznej prowadzi pięć bram ze śluzami termicznymi i rampami o regulowanej wysokości.
Część przemysłowa składa się z hali produkcyjnej i części logistycznej(90x117,0 m, wysokość 11 m). Jest jednokondygnacyjna, trzynawowa, o rozpiętości naw 3x30 m, nie podpiwniczona. Ramy główne trzynawowe, w rozstawie co 9,0 m stanowią słupy zewnętrzne - wsporniki sztywno mocowane dołem w fundamencie. Słupy pośrednie - wahacze mocowane przegubowo dołem w fundamencie, górą spięte dachowymi wiązarami kratowymi przegubowo opartymi na słupach.


Wewnątrz fabryki znajduje się tzw. Clean Room, sterylne pomieszczenie przeznaczone do czystej produkcji wiązek światłowodowych, o powierzchni 1000 m2. Jedną z zewnętrznych ścian części produkcyjnej dostosowano do planowanej rozbudowy - może zostać rozmontowana i przeniesiona o ok. 30 metrów, zamykając nastepny etap inwestycji.
Dwukondygnacyjny budynek biurowy zaprojektowano jako przylegający do dwóch boków hali. Ma konstrukcję żelbetową i jest oddzielony od hali produkcyjnej. Konstrukcja jest szkieletowa, monolityczna o układzie poprzecznym. Część techniczna jest murowana bloczkami z betonu komórkowego. Stropy są częściowo prefabrykowane - typ Unigran o rozpiętości lO = 6,0 m i grubości 18 cm, oparte na ścianach murowanych i podciągach żelbetowych. Podciągi są monolitycznie połączone ze stropami. Słupy żelbetowe o przekroju 24x24cm. Obiekt ma 1300 m2 powierzchni szklanych. W jednym z narożników znajduje się przeszklona wieża, która architektonicznie wyróżnia obiekt spośród innych zakładów. W jej wnętrzu zlokalizowano reprezentacyjną, otwartą część konferencyjną z, ważącym blisko tonę, akwarium.

Wszystkie prace od projektowania, poprzez dostawy i wykonawstwo zrealizowały firmy polskie. Projekty GEL powstały w niespełna 3 miesiące. Już w momencie wydawania pozwolenia na działalność gospodarczą dla Inwestora, gotowa była pełna dokumentacja budowlana, co ułatwiło i przyśpieszyło realizację. Prace realizowane przez generalnego wykonawcę - firmę Polnord SA i zobowiązania inwestycyjne Strefy i miasta Tczewa (min. budowa ulicy Malinowskiej bezpośrednio łączącej fabrykę z trasą A1), zrealizowano zgodnie z harmonogramem. Realizacja obiektu trwała zaledwie siedem miesięcy.

Charakterystyka inwestycji:


Projektant: Pomorskie Biuro Projektów GEL sp. z o.o.
Główny Projektant: Liliana Pełczyńska
Projektant: Anna Szulska
Inwestor: Flextronics International Polska sp. z o.o.
Generalny Wykonawca: Polnord SA

 • Powierzchnia terenu - działki Inwestora: 5,5 ha
 • Powierzchnia zabudowy I etap: 13 520 m2
 • Powierzchnie: obiektu 15 776 m2, w tym
  - 8 900 m2 - hala produkcyjna
  - 1 511 m2 - logistyka
  - 4 884 m2 - budynek socjalno-biurowy
  - 481 m2 - zaplecze techniczne
 • Kubatura obiektu - 134 042 m3, w tym
  - 111 408 m3 - hala
  - 22 633,7 m3 - biurowiec

Pod koniec ubiegłego roku ruszyła produkcja w drugim, podobnym, ale nieco większym zakładzie przemysłowym. Obiektu ma 25.000 m2 powierzchni a jego wartość wyniosła około 14 milionów dolarów. Obecnie rozpoczynają się prace nad III etapem inwestycji - tym razem przeznaczonym dla tzw. produkcji ciężkiej - jego wartość nie jest jeszcze określona.

Inwestor

Flextronics International to drugi na świecie wytwórca podzespołów elektronicznych dla markowych producentów finalnych (min. Ericsson, Siemens, Nokia ). Siedziba administracyjna koncernu znajduje się w San Jose, Dolina Krzemowa w Kalifornii. Zatrudnia ponad 60.000 ludzi w 50 fabrykach na całym świecie. Centrala europejskiej części firmy znajduje się w Karlskronie i to właśnie Szwedzi bezpośrednio nadzorują inwestycje na Wybrzeżu. Amerykański koncern podejmie decyzje o dalszej rozbudowie Parku jeżeli pierwsze inwestycje na jego terenie przyniosą wymierne korzyści, dlatego skala inwestycji nie jest jeszcze możliwa do oszacowania. Zgodnie z założeniem projektowym powstanie do ośmiu zakładów zatrudniających docelowo ponad 5.000 osób. Będą to fabryki produkujące m.in. obudowy, urządzenia transmisji danych oraz jeden z finalnych producentów sprzętu elektronicznego. Gotowa koncepcja architektoniczna całego kompleksu zawiera także plany budowy ośrodka badawczo - rozwojowego, szkoły i osiedla mieszkaniowego dla potrzeb pracowników.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej