Flextronics - park przemysłowy w Tczewie

2007-05-25 15:36

Koncepcja architektoniczna całego kompleksu, autorstwa Pomorskiego Biura Projektów GEL z Sopotu, przewiduje budowę kilku zakładów produkcyjnych, ośrodka badawczo-rozwojowego, szkoły oraz osiedla mieszkaniowego. Dwie fabryki już działają. W trzecim etapie powstanie obiekt przeznaczony dla produkcji ciężkiej.

Na dziewiczym terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tczewie powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów przemysłowych w kraju. Zakład Produkcji Elementów Elektronicznych był pierwszym etapem budowy Parku Przemysłowego Flextronics International. Obiekt o wartości około 10 milionów dolarów uzyskał tytuł Budowy Roku 2000 w kategorii obiektów przemysłowych.


Zaprojektowana przez GEL fabryka składa się z części produkcyjnej i biurowej wraz z całą infrastrukturą - sieci, drogi dojazdowe, parkingi, place manewrowe, zieleń oraz mała architektura. Powierzchnia użytkowa to blisko 16.000 m2. Obiekt spełnia wymagania norm technicznych, jakościowych i ochrony środowiska naturalnego obowiązujących w krajach UE. Jest budynkiem inteligentnym, zaawansowanym technologicznie: ściany fabryki, podobnie jak sufity wyposażone zostały w elementy dźwiękochłonne, aby hałas wewnątrz nie przekraczał 40 decybeli. Podłogi hal pokryte zostały specjalną wykładziną z miedzianą siatką odprowadzającą ładunki elektryczne. Do części logistycznej prowadzi pięć bram ze śluzami termicznymi i rampami o regulowanej wysokości.
Część przemysłowa składa się z hali produkcyjnej i części logistycznej(90x117,0 m, wysokość 11 m). Jest jednokondygnacyjna, trzynawowa, o rozpiętości naw 3x30 m, nie podpiwniczona. Ramy główne trzynawowe, w rozstawie co 9,0 m stanowią słupy zewnętrzne - wsporniki sztywno mocowane dołem w fundamencie. Słupy pośrednie - wahacze mocowane przegubowo dołem w fundamencie, górą spięte dachowymi wiązarami kratowymi przegubowo opartymi na słupach.


Wewnątrz fabryki znajduje się tzw. Clean Room, sterylne pomieszczenie przeznaczone do czystej produkcji wiązek światłowodowych, o powierzchni 1000 m2. Jedną z zewnętrznych ścian części produkcyjnej dostosowano do planowanej rozbudowy - może zostać rozmontowana i przeniesiona o ok. 30 metrów, zamykając nastepny etap inwestycji.
Dwukondygnacyjny budynek biurowy zaprojektowano jako przylegający do dwóch boków hali. Ma konstrukcję żelbetową i jest oddzielony od hali produkcyjnej. Konstrukcja jest szkieletowa, monolityczna o układzie poprzecznym. Część techniczna jest murowana bloczkami z betonu komórkowego. Stropy są częściowo prefabrykowane - typ Unigran o rozpiętości lO = 6,0 m i grubości 18 cm, oparte na ścianach murowanych i podciągach żelbetowych. Podciągi są monolitycznie połączone ze stropami. Słupy żelbetowe o przekroju 24x24cm. Obiekt ma 1300 m2 powierzchni szklanych. W jednym z narożników znajduje się przeszklona wieża, która architektonicznie wyróżnia obiekt spośród innych zakładów. W jej wnętrzu zlokalizowano reprezentacyjną, otwartą część konferencyjną z, ważącym blisko tonę, akwarium.

Wszystkie prace od projektowania, poprzez dostawy i wykonawstwo zrealizowały firmy polskie. Projekty GEL powstały w niespełna 3 miesiące. Już w momencie wydawania pozwolenia na działalność gospodarczą dla Inwestora, gotowa była pełna dokumentacja budowlana, co ułatwiło i przyśpieszyło realizację. Prace realizowane przez generalnego wykonawcę - firmę Polnord SA i zobowiązania inwestycyjne Strefy i miasta Tczewa (min. budowa ulicy Malinowskiej bezpośrednio łączącej fabrykę z trasą A1), zrealizowano zgodnie z harmonogramem. Realizacja obiektu trwała zaledwie siedem miesięcy.

Charakterystyka inwestycji:


Projektant: Pomorskie Biuro Projektów GEL sp. z o.o.
Główny Projektant: Liliana Pełczyńska
Projektant: Anna Szulska
Inwestor: Flextronics International Polska sp. z o.o.
Generalny Wykonawca: Polnord SA

  • Powierzchnia terenu - działki Inwestora: 5,5 ha
  • Powierzchnia zabudowy I etap: 13 520 m2
  • Powierzchnie: obiektu 15 776 m2, w tym
    - 8 900 m2 - hala produkcyjna
    - 1 511 m2 - logistyka
    - 4 884 m2 - budynek socjalno-biurowy
    - 481 m2 - zaplecze techniczne
  • Kubatura obiektu - 134 042 m3, w tym
    - 111 408 m3 - hala
    - 22 633,7 m3 - biurowiec

Pod koniec ubiegłego roku ruszyła produkcja w drugim, podobnym, ale nieco większym zakładzie przemysłowym. Obiektu ma 25.000 m2 powierzchni a jego wartość wyniosła około 14 milionów dolarów. Obecnie rozpoczynają się prace nad III etapem inwestycji - tym razem przeznaczonym dla tzw. produkcji ciężkiej - jego wartość nie jest jeszcze określona.

Inwestor

Flextronics International to drugi na świecie wytwórca podzespołów elektronicznych dla markowych producentów finalnych (min. Ericsson, Siemens, Nokia ). Siedziba administracyjna koncernu znajduje się w San Jose, Dolina Krzemowa w Kalifornii. Zatrudnia ponad 60.000 ludzi w 50 fabrykach na całym świecie. Centrala europejskiej części firmy znajduje się w Karlskronie i to właśnie Szwedzi bezpośrednio nadzorują inwestycje na Wybrzeżu. Amerykański koncern podejmie decyzje o dalszej rozbudowie Parku jeżeli pierwsze inwestycje na jego terenie przyniosą wymierne korzyści, dlatego skala inwestycji nie jest jeszcze możliwa do oszacowania. Zgodnie z założeniem projektowym powstanie do ośmiu zakładów zatrudniających docelowo ponad 5.000 osób. Będą to fabryki produkujące m.in. obudowy, urządzenia transmisji danych oraz jeden z finalnych producentów sprzętu elektronicznego. Gotowa koncepcja architektoniczna całego kompleksu zawiera także plany budowy ośrodka badawczo - rozwojowego, szkoły i osiedla mieszkaniowego dla potrzeb pracowników.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej