Fasada z aluminium, szkła i starej cegły. Fasada warszawskiego biurowca, która się wyróżnia

2018-06-04 13:21
Biurowiec X2 elewacja
Autor: Szymon Polanski, materiały prasowe Aluprof Autorami projektu biurowca X2 są architekci z pracowni Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury

Fasada warszawskiego biurowca przy ul. Czerskiej ma wyrazistą formę. Postindustrialny styl tworzą użyte materiały: połączenie aluminium, szkła i cegły. Inspiracją dla autorów - architektów z biura Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury - były londyńskie lofty.

Połączone z wyczuciem materiały fasadowe: aluminium, szkło i cegła nadają bryle biurowca przy Czerskiej charakteru. Inspirowany londyńskimi loftami obiekt, śmiało konkuruje z sąsiednią rozpoznowalną siedzibą Agory. Założeniem inwestora było zbudowanie biurowca typu butikowego. W biurowcu X2 Boutique Office najemcy powierzchni biurowej i usługowej na parterze nie są przypadkowi, bo oni również kształtują charakter tej inwestycji. W sąsiedztwie lobby wejściowego znajduje się min. znana restauracja. Bliskość Łazienek Królewskich czy Parku „Morskie Oko” czyni biurowiec X2 Boutique Office szczególnym miejscem na biurowej mapie Warszawy. 

Biurowiec butikowy - definicja zapożyczona od hoteli butikowych. Określa kameralny luksusowy obiekt o powierzchni do 6000 m2. Biurowiec butikowy ma bardzo wysoki standard wykończenia, a wystrój wnętrz sygnowany jest zazwyczaj nazwiskiem znanego projektanta. Biurowiec butikowy wyróżnia też dobra lokalizacja.

Fasada z aluminium, szkła i cegły

Do realizacji fasady biurowca wykorzystano m.in. system MB-SR50N ściany słupowo-ryglowej, firmy Aluprof, przeznaczony na konstrukcje lekkich ścian osłonowych. Kształt słupów i rygli pozwala budować estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, gwarantując jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. System MB-SR50N wyróżnia duży wybór słupów (od 65 mm do 325 mm) i rygli (od 5 mm do 189,5 mm), a także rozwiązania kątowe, co pozwala na swobodne kształtowanie dowolnej zabudowy aluminiowej a także zamiana zaokrąglenia kształtowników o promieniu 2,5 mm na ostrą krawędź, co z ma duży wpływ na estetykę konstrukcji – dzięki temu kształty profili umożliwiają taki dobór profili i rygli, który daje efekt zlicowania powierzchni słupów i rygli od strony wewnętrznej fasady. Sprawia to, że zabudowa przeszklenia przypomina jednolitą w widoku kratownicę, co znacznie ułatwia estetyczne i precyzyjne połączenia z pozostałymi elementami zabudowy: ściankami wewnętrznymi i podwieszanymi sufitami.

Inne systemy ALUPROF, które wykorzystano w realizacji inwestycji to m.in. fasada przeciwpożarowa MB-SR50 EI w klasie EI60, system okienny MB-70 oraz drzwi rozsuwane MB-DPA oparte na systemie MB-59 Casement.

Biurowiec X2 Boutique Office

Powierzchnia całkowita budynku równa się blisko 16 000 m2, z czego największą część zajmuje umieszczona na pięciu kondygnacjach, komfortowa i świetnie doświetlona przestrzeń do pracy. Mniejszy obszar przypadł w udziale powierzchni handlowej, zaledwie 1000 m2. Budynek dysponuje także dwupoziomowym parkingiem podziemnym z liczbą 143 miejsc postojowych, 100 miejsc dla rowerów i motorów, a także szatnią z prysznicami. Przed budynkiem znajdują się także dodatkowe miejsca parkingowe.

Lokalizacja: Warszawa, ul. Czerska 12
Inwestor: Facinelli 1
Architekt: Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Pracownia Architektury sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Erbud
Powierzchnia całkowita: 15 527 m2
Powierzchnia biurowa: 6500 m2
Powierzchnia handlowo-usługowa: 1200 m2
Kubatura: 58 524 m3
Realizacja: 2013-2015

Fasada biurowca X2 Boutique Office
Autor: Szymon Polanski, materiały prasowe Aluprof Fasada biurowca X2 Boutique Office to połączenie aluminium, szkła i postarzonej cegły
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej