Europejskie Centrum Usługowe Philips w Łodzi

2007-05-23 14:01
Centrum usługowe Philips
Autor: brak danych

W maju 2006 około sześciuset pracowników Europejskiego Centrum Usługowego Philips w Łodzi rozpoczęło pracę w nowej siedzibie usytuowanej przy Alei Piłsudskiego 22. Generalnym wykonawcą biurowca była Skanska SA, a projekt budynku powstał w firmie Tebodin Polska.

Nowoczesny biurowiec został wzniesiony w centrum Łodzi, na zakupionej w kwietniu 2004 roku działce o powierzchni 2 ha. Powierzchnia trzypiętrowego budynku liczy ponad 8.000 mkw., z czego większość przeznaczono na przestrzenie biurowe, które pomieszczą około 600 specjalistów z zakresu księgowości, finansów i zakupów. Do ich  dyspozycji jest 15 sal konferencyjnych o różnej powierzchni. Cztery windy, po dwie w każdym skrzydle, szerokie klatki schodowe oraz łączniki pomiędzy dwoma skrzydłami gmachu  ułatwiają sprawne poruszanie się po budynku. Na parterze znajduje się stołówka dla pracowników o powierzchni około 200 mkw., mieszcząca jednocześnie około 150 osób oraz wewnętrzne patio na świeżym powietrzu.  Budynek Centrum jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, został wyposażony w specjalny podjazd i toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Siedziba Centrum należy do budynków inteligentnych W budynku zastosowano inteligentny system oświetlenia Philips Light Master Modular, który reaguje na zmiany w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku - światło włącza się po wykryciu ruchu osoby w pomieszczeniu, wyłącza się automatycznie gdy pracownicy opuszczą miejsce pracy, dostosowuje natężenie światła w zależności od nasłonecznienia na zewnątrz. System może być również obsługiwany ręcznie. Gmach Centrum jest w pełni klimatyzowany, wyposażony w nowoczesny System Gaszenia Pożaru, w skład którego wchodzi system tryskaczy oraz kompleksowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. Zintegrowany system nadzoru nad budynkiem łączy wszystkie systemy działające na jego terenie  takie jak: system kontroli dostępu, klimatyzację, oświetlenie oraz systemy bezpieczeństwa. System informuje o awariach, pozwala na optymalne wykorzystanie budynku przy minimalnej ingerencji ze strony człowieka, umożliwia stworzenie komfortowych warunków pracy. 

Gmach Europejskiego Centrum Usług Philips składa się z dwóch niemal bliźniaczych budynków o unikalnym wzornictwie, połączonych między sobą dwoma łącznikami ze szkła i aluminium. Nowa siedziba Philipsa otoczona jest dużą ilością zieleni oraz starymi drzewami - podczas prac budowlanych pozostawiono wartościową zieleń zgodnie z wytycznymi środowiskowymi oraz urbanistycznymi.

Siedziba Europejskiego Centrum Usług Philips doskonale wpisuje się w zabudowę głównej arterii komunikacyjnej Łodzi. Lokalizacja w centrum Łodzi sprawia, że do biura można łatwo dojechać środkami komunikacji miejskiej. Jednocześnie, dla komfortu pracowników i klientów, na tyłach siedziby stworzony został parking mieszczący 250 samochodów. Nowoczesny wygląd budynek zawdzięcza  elewacji wykonanej z takich surowców, jak szkło, aluminium i  piaskowiec.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej