Dubaj - miasto, w którym przyszłość jest teraźniejszością

2008-08-04 18:13
Dubaj Sport City
Autor: brak danych

Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale to o tym jedym właśnie jest w świecie najgłośniej. W Dubaju powstał największy port kontenerowy, buduje się lotnisko zdolne przyjmować 150 milionów pasażerów rocznie, w górę pnie się budynek większy i wyższy od jakiegokolwiek na świecie, to tu realizowanych jest wiele innych, niezwykle oryginalnych inwestycji.

Centrum Prasowym PAP, odbyła się (1 lipca 2008 r.), konferencja prasowa, której celem było przybliżenie fenomenu inwesycyjnego, jakim jest Dubaj. Przy okazji zostały również przedstawione obecne i perspektywiczne relacje pomiędzy Polską a Dubajem.                                                        

Lucille Korwin - Kossakowska, High Society Properties

Phil Sheridan, High Society Properties                                                           

Stosunki handlowe i gospodarcze pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA)nabierają rozmachu i nie ograniczają się tylko do eksportu koni czystej krwi arabskiej. W 2007 roku Solaris Bus & Coach SA wyeksportowała do Dubaju 225 miejskich autobusów. Przy finansowym wsparciu Emiratu, w Balinie pod Chrzanowem ma powstać nowe miasto dla 50 000 mieszkańców, a jest to tylko jeden z planowanych projektów ZEA w Polsce. 

Droga do sukcesu

Dubaj jest głównym i jedynym wielkim miastem tego emiratu, w którym mieszka ponad dwa miliony ludzi. Jest dowodem na to, że można połączyć dynamizm i wytrwałość Wschodu z Zachodem.
Już 3 tysiące lat p.n.e osada była przystanią dla statków i jeszcze w 1979 roku Dubaj był jedynie rybacką wioską oraz bazą dla poławiaczy pereł. Dopiero odkrycie złóż ropy naftowej i rozluźnienie wszelkich restrykcji handlowych okazały się kluczem do niespotykanego gdziekolwiek indziej rozwoju. W bardzo bowiem krótkim czasie Dubaj stał sie jednym z największych światowych centrów biznesu.
Dzisiaj dochody z wydobycia ropy naftowej to mniej niż 10% PKB - reszta to handel, finanse i turystyka. W kraju nie ma podatków ani ceł, na dodatek ogromne fundusze są przeznaczane na inwestycje w zakresie turystyki, sportu i bankowości, więc te gałęzie gospodarki stają się głównymi źródłami utrzymania obywateli i państwa.
Rozwój gospodarczy i rozmach powstających tam inwestycji nie ma sobie równych gdziekolwiek na świecie. Szejk Mahammed bin Rashid Al Maktoum, emir i władca Dubaju, podobnie jak jego ojciec, postanowił uczynić z miasta jeden z najważniejszych ośrodków finansowych na ziemi i gospodarczą potęgę świata arabskiego.
W Dubaju powstał największy port kontenerowy na świecie, buduje się lotnisko zdolne przyjmować 150 milionów pasażerów rocznie, w górę pnie się Burj Dubai, budynek większy i wyższy od jakiegokolwiek na świecie (prawdopodobnie budowla będzie mieć ponad 850 metrów wysokości i około 240 pięter).

Sztuczne wyspy pomieszczą dziesiątki tysięcy mieszkańców, wyrastają na nich gigantyczne hotele i centra rozrywki. Najbardziej znane są Wyspy Palmowe - zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży miasta. Każda z wysp ma kształt palmy z falochronem dookoła, który oddziela ją od wód Zatoki Perskiej.
W budowie jest The World, archipelag około 300 sztucznych wysepek, które widziane z lotu ptaka ułożą się w obraz kuli ziemskiej. Będą one oddalone od Dubaju 4 kilometry. Komunikacja z wyspami będzie możliwa drogą wodną bądź powietrzną.

Marina Dubai to nowa dzielnica nad zatoką, położoną  wzdłuż sztucznego jeziora, która 6 lat temu była piaszczystą łachą. Dzisiaj stoi tam ponad 200 wieżowców  wysokości od 200-400 m, a port jachtowy pomieści wkrótce kilkaset różnej wielkości statków i jachtów. Powierzchnia jaką zajmie Marina Dubai to 4,9 mln m2. Projekt jest już gotowy w 60%, całkowite oddanie do użytku nastąpi w 2011 roku.

Wznosi się również Princess Tower, który ze swoimi 107. piętrami stanie się najwyższym budynkiem mieszkalnym na świecie. Nabrzeże Dubaju, Dubai Waterfront, będzie największym sztucznym nabrzeżem na świecie, dzięki któremu linia brzegowa państwa powiększy się o 80 kilometrów. Na powierzchni 14 000 hektarów powstanie kompleks mieszkaniowy. Dzielnica - na i przy wodzie - pomieści docelowo 1,5 miliona mieszkańców, w tym nowe City nad sztucznymi kanałami i rzekami, zaplanowane przez najsłynniejszych architektów Wschodu i Zachodu. Zakończenie inwestyji nastapi w 2020 roku.

W budowie jest również Business Bay - centrum biznesu i handlu, składające się z blisko 250 drapaczy chmur i setek wielopoziomowych podziemnych parkingów. DIFC - Dubai International Fiancial Centre będzie miało 
6 000 000 m2 powierzchni. W ramach inwestycji powstanie 230 budynków, z czego 75% będzie biurowcami zaś pozostałe rezydencjami mieszkaniowymi. Wród obektów, które powstaną na terenie Business Bay będzie Burj Dubai. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2015.

Aktualnie trwa konkurs, ogłoszony przez firmę ThyssenKrupp Elewator, na projekt wysokiej, symbolicznej konstrukcji, mającej promować nowe oblicze miasta.
Obiekt, który powstanie w parku Za'abeel będzie mieć funkcje kulturalną i rekreacyjną, dlatego w środku powinien pomieścić m.in. sale konferencyjne i teatr.
I nagroda - 100 000 dolarów, II nagroda - 50 000 dolarów oraz dodatkowo trzy nagrody po 20 000 dolarów USD. Konkurs został zaaprobowany przez UIA.

Terminy:

do 31.08.2008 - rejestracja
31.01- 28.02.2009 - termin nadsyłania prac

Inne inwestycje w Dubaju

Dubailand

  • największe na świecie centrum handlowe, 51 hoteli i około 60 000 apartamentów,
  • wartość: 55 bln dolarów,
  • atrakcje: park dinozaurów-robotów "Niespokojna Planeta", Sport City i wiele innych.

Sport City

The Palm Jumeirah

  • jedna z "konstrukcji" zespołu Wysp Palmowych

" The dream of future is one of the most beautiful things in life. We are not content only to dream, we also work hard, because our ambitions are great and so our dreams" - słowa Jego Wysokości Szejka Mohammeda Bin Rashida Al Maktouma.

 

lipiec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej