Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie

2022-09-26 16:05
Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD, projekt Juvenes Projekt Inwestycja Drucianka Campus obejmie rewitalizację obiektów zabytkowych oraz budowę nowych obiektów. Na terenie Drucianki mają powstać obiekty biurowe, handlowe, lokale usługowe i powierzchnia eventowa

Inwestycja Drucianka Campus powstanie w wyniku rewitalizacji Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianki), znanej też jako Belgijska Fabryka Drutu w Warszawie. Fabryka Drucianka zlokalizowana jest przy ul. Kijowskiej na warszawskiej Pradze-Północ. Za rewitalizację odpowiada Liebrecht & wooD. Co powstanie na terenie dawnej Drucianki?

Po sukcesie komercyjnym Centrum Praskiego Koneser Liebrecht & wooD planuje rewitalizację kolejnego dużego obszaru poprzemysłowego. W ramach rewitalizacji Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianki) powstanie Drucianka Campus – innowacyjny kampus mixed-use oferujący 42 000 m² powierzchni biurowej oraz ponad 7 500 m² dodatkowej powierzchni przeznaczonej na część handlową, usługową oraz eventową.

Historia Drucianki

Kompleks przemysłowy zaprojektowany został w 1899 roku przez wybitnego polskiego architekta – Kazimierza Loewe i działał pod różnymi nazwami przez 101 lat, aż do 2000 r. Działała tu Warszawska Fabryka Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianka), znana też jako Belgijska Fabryka Drutu w Warszawie.

Istniejąca zabudowa to zespół złożony z  jedno- i dwukondygnacyjnych obiektów fabrycznych z początku XX. wieku wpisanych do Rejestru Zabytków i ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Najcenniejsze obiekty historycznego zespołu stanowią przykład architektury przemysłowej, wykorzystującej ceglany detal architektoniczny czerpiący z form neogotyckich.

Industrialny charakter warszawskiej Pragi kryje w sobie ogromny potencjał do tworzenia wyjątkowych miejsc. To właśnie tutaj zrealizujemy nasz kolejny miastotwórczy projekt rewitalizacyjny – Drucianka Campus. Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku. Życie będzie się tu toczyło zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi, mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce.

Co powstanie w Druciance?

Kompleks fabryczny czeka spektakularna rewitalizacja. Projekt, podobnie jak w przypadku Centrum Praskiego Koneser, opracowała pracownia Juvenes Projekt (pod kierownictwem architektów Jacka Świderskiego i Krzysztofa Matwiejuka).

Drucianka Campus to trzy sześciokondygnacyjne budynki biurowe o łącznej powierzchni 42 000 m² oraz adaptowane do nowych funkcji obiekty zabytkowej fabryki. Zabudowę dopełnią pełne zieleni przestrzenie publiczne placów i ciągów pieszych, które w powiązaniu z funkcjami usługowymi, umożliwią korzystanie z ogródków gastronomii, aktywny wypoczynek, rekreację oraz organizację plenerowych wydarzeń.

Projekt Drucianki ma mieć certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding.

Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie
Autor: źródło: google maps Na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ rozpoczęto przygotowania do rewitalizacji i budowy – prowadzone są między innymi prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł
Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD, projekt Juvenes Projekt Realizacja Drucianka Campus potrwa około 2,5 roku

Jak dojechać do Drucianka Campus?

Fabryka Drucianka zlokalizowana jest przy ul. Kijowskiej na warszawskiej Pradze Północ. Atrakcyjność lokalizacji zapewnia bliskość Dworca Wschodniego i szybki dostęp do licznych linii: kolejowych, tramwajowych, autobusowych, a już wkrótce – także III linii metra.

Aktualności z budowy Drucianka Campus

Na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ rozpoczęto przygotowania do rewitalizacji i budowy – prowadzone są między innymi prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł. Niebawem rozpocznie się również realizacja ściany szczelinowej parkingu podziemnego, a także prace ziemne. Projekt Drucianka Campus realizowany będzie w formule construction management, polegającej na wybieraniu wyspecjalizowanych firm do poszczególnych zadań budowlanych.

Koszt całej inwestycji wyniesie niemal 150 mln euro.

Realizacja Drucianka Campus potrwa około 2,5 roku.

Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD, projekt Juvenes Projekt Druciankę Campus wyróżniać będzie dbałość o ochronę środowiska i energooszczędność, jak również o aspekty społeczne

Może zainteresuje Cie także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej