Ceny mieszkań w Krakowie doganiają te warszawskie. 16 tys. zł za metr to już norma, luksus kosztuje dwa razy tyle

2024-06-07 10:16

Ceny mieszkań w Krakowie rosną w zastraszającym tempie. Na rynku pierwotnym klienci deweloperów płacą kwoty, jakie jeszcze kilka lat temu wyobrażalne były jedynie w Warszawie. Najdrożej jest oczywiście w centrum – tu luksusowe apartamenty potrafią kosztować nawet ponad 35 tys. zł za metr.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. Ceny mieszkań w Krakowie pną się w górę. Do Warszawy niewiele już brakuje
  2. Za luksusowe apartamenty w centrum Krakowa płaci się jak za złoto
  3. Tanie lokum w Krakowie? Znajdziesz już tylko na obrzeżach albo poza miastem

Ceny mieszkań w Krakowie pną się w górę. Do Warszawy niewiele już brakuje

Do wysokich cen mieszkań w Warszawie wszyscy już przywykli, ale zaskoczyć może to, jak szybko gonią stolice niektóre inne miasta. W ostatnich latach było to szczególnie widoczne w Krakowie, w którym mieszkania z rynku pierwotnego drożały – i wciąż drożeją – w błyskawicznym tempie. Jak podaje serwis RynekPierwotny.pl, tylko między grudniem 2023 r. a majem 2024 r. średnia cena nowego mieszkania w Krakowie wzrosła o 6%. Nic dziwnego, że (według tych samych danych) Kraków coraz bardziej dogania cenowo stolicę:

  • średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie to dziś 16 445 zł/m²,
  • średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie to dziś 17 576 zł/m².

Najdrożej jest, rzecz jasna, w centrum Krakowa, ale i nieco dalej położone dzielnice szybko drożeją. Przegląd ofert w serwisach ogłoszeniowych pokazuje, że najdroższe lokalizacje w Krakowie to dziś:

  • Grzegórzki,
  • Stare Miasto,
  • Zwierzyniec.

Poziom cen dobrze obrazują przykłady z nowych inwestycji. Za dwupokojowy lokal w odrestaurowanej kamienicy na Starym Mieście trzeba dziś zapłacić nawet 36 tys. zł/m², a za czteropokojowe mieszkanie w nowym bloku na Grzegórzkach od 17 900 zł/m². Z kolei na pewnym nowym osiedlu na Zwierzyńcu można nabyć dwa lub trzy pokoje w cenach od 17,5 tys. zł/m².

Za luksusowe apartamenty w centrum Krakowa płaci się jak za złoto

Ciekawa jest również sytuacja na rynku nieruchomości premium. Luksusowe apartamenty na sprzedaż w Krakowie kosztują dziś nie mniej niż podobne mieszkania w Warszawie. Przeglądając oferty mieszkań z wyższej półki, trafia się na ceny zaczynające się od 20–25 tys. zł/m². To poziom cenowy porównywalny np. z budowanymi dziś mieszkaniami na Woli w Warszawie, w prestiżowym rejonie ronda Daszyńskiego, gdzie wyrasta coraz więcej apartamentowców dla zamożnych.

W ścisłym centrum Krakowa luksusowe mieszkania potrafią zresztą osiągać znacznie wyższe ceny. Przykładowo za czteropokojowy, 135-metrowy apartament przy ul. Cybulskiego trzeba dziś zapłacić ponad 33 tys. zł/m². W tej cenie mieści się m.in. ogromny taras z widokiem na Stare Miasto oraz dwa miejsca w garażu podziemnym. Gdyby ktoś chciał zamieszkać przy samej płycie rynku, wyda jeszcze więcej – za 84-metrowe lokum w zabytkowym pałacu trzeba dziś zapłacić ponad 35,5 tys. m². Jak można przeczytać w ogłoszeniu, wnętrza wykończone są w wysokim standardzie, a jedną z dekoracji jest odrestaurowany, zabytkowy piec kaflowy.

Warto przypomnieć również jedną z najdroższych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce – dokonaną w 2022 r. sprzedaż blisko 700-metrowego apartamentu w prestiżowej inwestycji Angel Wawel. Mieszkanie w XIX-wiecznym skrzydle dawnego budynku klasztornego zostało kupione za 15 mln zł, czyli około 21,4 tys. zł/m². Biorąc pod uwagę szybki wzrost cen mieszkań w Krakowie, dziś ta niezwykła nieruchomość sprzedałaby się zapewne jeszcze drożej.

Tanie lokum w Krakowie? Znajdziesz już tylko na obrzeżach albo poza miastem

Dla osób planujących kupno mieszkania w Krakowie złą wieścią jest to, że póki co nic nie zapowiada spadków cen w najbliższej przyszłości. Dobrze pokazuje to przegląd wiosennej oferty deweloperów. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w kwietniu 2024 r. krakowscy deweloperzy mieli w sprzedaży tylko 273 mieszkania w cenie do 467,5 tys. zł. W ofercie zdecydowanie przeważały lokale znacznie droższe – w cenie do 719,5 tys. zł. Było ich aż 1319, czyli blisko pięciokrotnie więcej.

Zdolność kredytowa przeciętnej pary jest dziś na szczęście na tyle wysoka, że mieszkania pozostają zasadniczo dostępne. Osoby o skromniejszym budżecie muszą się jednak liczyć z tym, że znajdą lokum jedynie na obrzeżach – najtańszą dzielnicą od dawna pozostają Wzgórza Krzesławickie. Coraz więcej osób szuka też mieszkania poza granicami Krakowa, w sąsiednich miejscowościach, gdzie ceny nieruchomości potrafią być znacząco niższe.

– Decydując się na mieszkanie w dobrej lokalizacji trzeba się pogodzić z tym, że będzie ono miało niewielki metraż. Dla kogoś, komuś zależy na większej powierzchni mieszkania, może to oznaczać konieczność przeprowadzki do peryferyjnych dzielnic miasta lub do którejś z okalających je miejscowości – podsumowuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej