Centrum rekreacyjno - usługowe w Gliwicach

2007-06-04 16:31

Przekształcanie terenów poprzemysłowych położonych w centrach miast jest szansą na zagospodarowanie "martwych", zaniedbanych miejsc i nadanie im nowego, centrotwórczego charakteru. Ciekawym przykładem rewitalizacji centrum miasta jest inwestycja norweskiej firmy Borgestad.

Na około 4- hektarowej działce, u zbiegu ulic Traugutta, Lipowej i Witkiewicza, na terenie Gliwickich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, powstanie centrum rekreacyjno - rozrywkowe. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2005 roku i potrwa do września 2006 roku. Obecnie trwają tam prace wyburzeniowe. Na razie nie wiadomo, kto będzie głównym wykonawcą tego przedsięwzięcia. Deweloperem nowego obiektu -  do momentu uzyskania pozwolenia na budowę - była skandynawska firma Steen & Strom, która zarządza łącznie 56 centrami handlowymi na świecie; w Polsce była głównym partnerem deweloperskim przy budowie, a następnie zarządzaniu takimi centrami handlowymi jak Targowek I, Targowek II, Reduta w Warszawie, Plejada Bytom czy Plejada Sosnowiec. Na okoliczność realizacji tej inwestycji norweska firma powołała spółkę GZMO2, która pełni rolę inwestora. Nowy obiekt będzie miał w najwyższej części cztery kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 47 tys. m.kw. W części rekreacyjno - rozrywkowej powstanie wieloekranowe kino (3 tys. 800 m.kw.), kręgielnie, bilard, centrum gier (ponad 12 tys. m.kw.), a także klub fitness i liczne restauracje. 15, 5 tys. m.kw. zajmie galeria handlowa z 88 małymi i średnimi sklepami, kolejne 17 tys. m.kw. zajmą sklepy duże, w tym hipermarket. Galeria handlowa i część gastronomiczna zajmą parter budynku. W wyższej części ma powstać część biurowa. W budynku zaplanowano także podziemny parking na około 1000 samochodów. Jak zapewnia przedstawicielka inwestora, Bożena Fedas, gliwickie centrum zostanie zaprojektowane przez najlepszych architektów i wykonane z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów. W związku z planowaną inwestycją przewidziano całkowitą modernizację trzech najbliższych skrzyżowań. Gliwickie centrum rekreacyjno - usługowe zintegruje dwie, rozdzielone torami kolejowymi części miasta; jeszcze w tym roku ma być oddany do użytku tunel pod dworcem kolejowym. Po wybudowniu tunelu centrum będzie stanowiło przedłużenie głównej ulicy handlowej - Zwycięstwa. Gliwicka inwestycja to także nowe miejsca pracy; w części handlowej zatrudnienie znajdzie ok. 650 osób, w części hotelowej i rozrywkowej - ok. 250 osób. Także podczas budowy inwestor będzie współpracował z lokalnymi firmami, a w okresie wzmożonych prac zatrudnienie znajdzie tu nawet 800 osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej