Centrum Kongresowe w Krakowie
Władze miasta ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Kongresowego w Krakowie. Z uwagi na położenie obiektu i jego znaczenie dla rozwoju miasta wymagane jest od projektanta, by ten odpowiednio wpisał obiekt w otoczenie.
Widok z tego miejsca rozciąga się na dolinę Wisły, Zamek Królewski na Wawelu i Kościół na Skałce. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie działki istnieje wzniesione w 1994 roku Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Mangha". Wyzwaniem dla architekta będzie również stworzenie obiektu odpowiedniej rangi na tak małym terenie, działka bowiem ma tylko 1,14 ha. A władze miasta pragną, by w budynku znalazło się miejsce dla wielkiej sali audytoryjnej na 1,8 tys. osób, drugiej sali na 600 osób, a także sali kameralnej na 300 osób, którą będzie można dzielić na mniejsze. Powstać ma też parking na minimum 290 samochodów (zalecana wielkość garażu to 600 stanowisk). Warto postarać się o wyjątkowy projekt, ponieważ nagrody w konkursie są całkiem wysokie - ich łączna wartość wynosi 475 tys. zł. A że konkursowa działka objęta jest już decyzją o warunkach zabudowy, to wydanie pozwolenia na budowę odpowiedniego budynku będzie jedynie formalnością.
Już wcześniej inwestorzy interesowali się placem, jednak ich oferty miasto odrzucało. Powodem było to, że prawie wszyscy chcieli stworzyć tam obiekt handlowo-komercyjny. Tymczasem nowy gmach ma spełniać według władz miasta przede wszystkim funkcje społeczno-kulturalne. Organizowane mają w nim być zjazdy, kongresy i koncerty. Prezydent miasta pragnie, by budynek był tak samo rozpoznawalny jak chociażby Wawel. Centrum wybudowane zostanie za pieniądze miasta lub sfinansowane z unijnych funduszy. Optymistyczna wersja zakłada, że jego budowa ruszy jesienią przyszłego roku, by budynek był już gotowy w 2010 roku. Dzięki temu wzrasta krakowska oferta Euro 2012. Inwestycja będzie kosztować nie więcej niż 170 mln zł.