CD Projekt buduje kampus na warszawskiej Pradze. Autorami projektu architekci z Medusa Group

2022-11-04 14:26
parking CD Projekt
Autor: proj. Medusa Group CD Projekt buduje na warszawskiej Pradze wielopoziomowy parking (dwie kondygnacje podziemne i dwie naziemne)

CD Projekt - spółka zajmująca się produkcją gier wideo, z bestsellerowym Wiedźminem na czele, od lat swoją siedzibę ma na ul. Jagiellońskiej na warszawskiej Pradze. I właśnie w tym miejscu firma rozpoczęła budowę wielopoziomowego parkingu z dachem do rekreacji i uprawiania crossfitu. Ale to nie koniec inwestycji spółki gamingowej. W planach jest zielony biurowiec.

CD Projekt to spółka giełdowa, do której należy m.in. spółka CD Projekt RED specjalizująca się w produkcji i dystrybucji gier wideo, a najbardziej znane to Wiedźmin czy Cyberpunk 2077. CD Projekt swoją siedzibę ma na warszawskie Pradze, przy ul. Jagiellońskiej, na terenie dawnych zakładów FSO Żerań. Firma kupiła tu w sumie 2,5 hektara terenu, na którym rozpoczęła inwestycję - budowę nowoczesnego kampusu, w skład którego wejdzie wielopoziomowy parking oraz biurowiec - nowa siedziba CD Projektu. Projekt architektoniczny kompleksu opracowało śląskie biuro Medusa Group. Inwestycja już się rozpoczęła.

Najpierw wielopoziomowy parking CD Projekt

Inwestycja CD Projekt rozpoczęła się od budowy parkingu. Ale nie będzie to po prostu parking. Będzie to obiekt składający się z dwóch kondygnacji podziemnych oraz dwóch nadziemnych, pokrytych perforowaną blachą polerowaną o nieregularnym profilu. Od zachodu architekci przewidzieli tarasowe uskoki gęsto obsadzone pnączami, a na dachu przestrzeń rekreacyjną z wydzieloną strefą do uprawiania crossifitu oraz organizowania spotkań i pracy na świeżym powietrzu. W strefie rekreacyjnej ma postać boisko do koszykówki. Przestrzeń na dachu będzie ogrodzona lekką, ażurową siatką, która również ma być porośnięta pnączami.

Parking będzie dysponować 129 miejscami, przy czym każde zostanie przystosowane do montażu ładowarek dla samochodów elektrycznych.

Według planów firmy parking ma zostać oddany do użytku pod koniec 2022.

CD Projekt nowa siedziba
Autor: proj. Medusa Group Parking CD Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku

Potem budynek biurowy porośnięty roślinnością

Będzie to biurowiec sześciokondygnacyjny o powierzchni 6000 m², z przewagą drewna w konstrukcji, szkła, a przede wszystkim zieleni. Poszczególne kondygnacje pozbawione zostały wewnętrznych słupów i ścian nośnych, aby łatwiej było adaptować je do aktualnych potrzeb i ewentualnych zmian. Wzdłuż przeszklonych elewacji projektanci zaplanowali porośnięte zielenią balkony. Duże, rozsuwane okna pozwolą dodatkowo wykorzystywać powietrze zewnętrzne do naturalnego chłodzenia pomieszczeń oraz stworzą wyjątkową przestrzeń do pracy. Wszystkie rośliny porastające budynek maja być podlewane retencjonowaną deszczówką.

Budowa nowej siedziby CD Projekt ma się rozpocząć w 2023 roku. Firma ma już pozwolenie na jego budowę. Inwestycja będzie gotowa w 2025.

Projekt biurowca CD Projekt autorstwa Medusa Group

Będzie to przestrzeń może nie tak futurystyczna, jak projekty gier studia CD PROJEKT RED, ale w pełni nowoczesna, funkcjonalna i maksymalnie elastyczna do komfortowej pracy biurowej. - Uwzględniamy specyficzne warunki pracy przemysłu gier video i staramy się sprostać ambicjom inwestora w zakresie stworzenia architektury, będącej wizytówką przyszłego kampusu firmy – zapewnia Przemo Łukasik, współtwórca pracowni Medusa Group.

Bryłę nowego biurowca ma cechować umiar. Sześciokondygnacyjny budynek przyjął prostą, prostopadłościenną formę, co wynika z założenia projektowego o jak najmniej agresywnej ingerencji w otoczenie.

Wartością dodaną projektu będzie niewątpliwie zieleń. Wzdłuż wszystkich przeszklonych elewacji architekci zaprojektowali - wykonane w konstrukcji drewnianej - zielone tarasy. Będą dostępne dla wszystkich pomieszczeń biurowych. Przestronne, rozsuwane okna zapewnią dużą ilość światła dziennego, a bezpośredni dostęp do świeżego powietrza umożliwi naturalne chłodzenie pomieszczeń. Balkony będą cofnięte w głąb fasady, zapobiegając zbytniemu nasłonecznieniu i nagrzewaniu wnętrz. 

Aktywizacja zdegradowanej, poprzemysłowej dzielnicy Warszawy, otwartość wobec jej mieszkańców, nacisk na rozwiązania proekologiczne i niskoemisyjne oraz odpowiedzialność i troska o naturę to podstawowe założenia projektowe kolejnych etapów inwestycji, w których również swój udział będzie miała Medusa Group.

Biurowiec CD Projek
Autor: proj. Medusa Group Biurowiec CD Projek zaprojektowała pracowania Medusa Group
 • Nazwa inwestycji: Budynek biurowo-administracyjny z garażem podziemnym i zagospodarowaniem terenu
 • Lokalizacja: Warszawa, Żerań
 • Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
 • Współpraca autorska: Wojciech Funkiewicz, Magdalena Kołłątaj, Jan Wichrowski, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Michał Sokołowski, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur
 • Inwestor: CD PROJEKT S.A.
 • Architektura krajobrazu: Florabo, KASS
 • Konstrukcja i instalacje: WSP Polska
 • Projekt fasady: Studio Profil
 • Drogi: Civil Transport Designers s.c.
 • Ochrona p.poż.: PROTECT
 • Powierzchnia użytkowa: budynek: 5611,12 m²
 • Projekt: 2020-2022
 • Realizacja: 2022-2024

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej