Blue City już otwarte

2007-05-29 13:54
blue
Autor: Mediagram

Na warszawskiej Ochocie otwarto kompleks rozrywkowo - handlowy Blue City. Jego całkowita powierzchnia wynosi 186 00 m2 czyli 1,5 raza więcej niż powierzchnia Pałacu Kultury. Aż 60 000 m2 zajmuje powierzchnia handlowa (222 sklepy na trzech poziomach). Najwięksi najemcy w Blue City to delikatesy Piotr i Paweł, elektromarket Mega Avans oraz takie sklepy odzieżowe jak Royal Collection, C&A i Cubus.

Poziomy od 2 do 5 drugiego skrzydła Blue City przeznaczono na biura (19 000 m2 powierzchni). Realizacja tej części kompleksu przewidywana jest w późniejszym terminie.
Taką samą powierzchnię przeznaczono na trzygwiazdkowy hotel z 228 pokojami, który powstanie między 2 i 5 poziomem jednego ze skrzydeł Blue City.
Najwięcej miejsca - bo 65 000 m2 (na poziomie 4) zajmie Magic City - centrum rozrywki dla całej rodziny. Złożą się na nie trzy główne części: centrum zabaw dla dzieci, wesołe miasteczko dla młodzieży i dorosłych oraz dyskoteka z barami. Otwarcie tej części centrum planowane jest na przełom kwietnia i maja 2004 roku.
4700 m2 zajmuje Home City - centrum wyposażenia wnętrz, które skupia ponad 30 salonów polskich i zagranicznych producentów mebli, wyposażenia kuchni, łazienek, materiałów wykończeniowych i dodatków.
W nowym centrum swój oddział otworzy także Centrum Medyczne ENEL - MED (1500 m2 powierzchni na poziomie 3). W oddziale Centrum Medycznego ENEL-MED powstanie 20 gabinetów lekarskich, w których będą przyjmowali lekarze wszystkich specjalności.
W kompleksie jest 2600 miejsc parkingowych.


Blue City jest przestronne i pełne naturalnego światła, którego dostęp zapewniają przeszklone dachy i kopuła. Kopuła ma wysokość 55 metrów, licząc od poziomu 1.
Ciekawym elementem architektonicznym wnętrza Blue City jest centralnie położona fontanna. Główny strumień fontanny tryska na wysokość 26 metrów, czyli taką, jaką ma dziewięciopiętrowy wieżowiec. Daje jej to - pod względem wysokości - pierwsze miejsce w Polsce. Podstawę i ścianę fontanny, a także znaczną część placu dokoła zdobią niebiesko-błękitne wzory ułożone z drobnej mozaiki Bisazza. Do dekoracji fontanny użyto około 2 milionów kafelków.

Ciekawostki i liczby

Blue City ma największy system klimatyzacyjny wykonany dla budynku o przeznaczeniu nieprzemysłowym,

W trakcie budowy zużyto

  • 75 000 m3 betonu; gdyby wypełnić nim betoniarki, ustawione jedna za drugą stworzyłyby ciąg od Warszawy do Łodzi,
  • 3,5 tys m2 glazury,170 km kabli i 150 km rur,
  • długość balustrad łącznie wynosi 3,5 km,

Blue City jako jedyne centrum handlowe posiada ogrzewany garaż podziemny dla klientów, przeciwpożarowy system SAP w każdej chwili zbiera informacje z 25 000 miejsc i w razie wykrycia pożaru steruje ok. 1000 urządzeń, moc grzewcza Blue City to 24 MVA (taka, jak niedużego miasta), w centrum jest 36 wind.

Większościowymi udziałowcami (51 proc. udziałów) w kompleksie Blue City są holenderskie spółki Singspiel Investeringen B.V. i Anandrous B.V., 49% udziałów należy do inwestorów tureckich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej