Biurowiec Green Horizon w Łodzi. Skanska rozpoczęła drugi etap budowy

2012-03-22 12:46
Biurowiec Green Horizon, Łódź
Autor: Skanska Property Poland Biurowiec Green Horizon budowany jest zgodnie z systemem certyfikacji LEED

W Łodzi od ponad roku, budowany jest biurowiec Green Horizon. Generalny wykonawca, Skanska rozpoczął ostatni etap budowy. Obiekt będzie certyfikowany w systemie LEED, co oznacza, że inwestor w projektcie budowlanym zadbał o zrównoważony rozwój i proekologiczny charakter budynku. Inwestycja ma zostać ukończona w drugim kwartale 2013 roku.

Biurowiec Green Horizon, Łódź
Autor: Skanska Property Poland Biurowiec Green Horizon - wizualizacja

Biurowiec Green Horizon to inwestycja, której budowa pierwszego etapu zakończyła się w październiku 2011 roku. Generalny wykonawca Skanska rozpoczął już drugi etap budowy. Ta zielona inwestycja, która realizowana jest zgodnie ze zrównoważony rozwojem, przyjmie pierwszych najemców w 2013 roku.

Przeczytaj również: Warszawa: biurowiec Zebra Tower uzyskał certyfikat LEED Gold

Biurowiec Green Horizon, a zrównoważony rozwój

Obiekt Green Horizon, będzie piewszym biurowcem w Łodzi, który będzie certyfikowany w systemie LEED. Warto zaznaczyć, że biurowiec ma już precertyfikację LEED na poziomie Gold. To prestiżowe wyróżnienie, jest dowodem na to, że inwestor - Infosys BPO Poland, zadbał o zrównoważony rozwój na etapie projektowym i tym samym wyposaży biurowiec w nowoczesne zielone rozwiązania techniczne, dzięki którym wpływ budynku na środowisko będzie zminimalizowany. Przeprowadzone w stanach Zjednoczonych badania wykazały, że budynki, które mają certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9 proc., w porównaniu do referencyjnych obiektów, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30 proc.

Czym jest certyfikat LEED?

Certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), to system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), który uwzględnia opcję precertyfikacji, czyli sprawdzenia już na etapie projektu czy założenia projektowe spełniają wymogi systemu LEED. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, które zrealizowane zostały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektową.

Energooszczędne rozwiązania

Energooszczędne rozwiązania techniczne, które zostaną zastosowane w obiekcie Green Horizon, nie tylko zminimalizują oddziaływanie budynku na środowisko naturlane, ale korzystnie wpłyną na całkowity bilnas energetyczny i komfort pracy przyszłych pracowników. Te innowacyjne, technologie to, m.in odpowiednie systemy klimatyzacji i nawilżania, a także maksymalny dostęp do światła dziennego. Ciepłe powietrze z biur zostanie wykorzystane do ogrzewania garażu, a na terenach otwartych zasadzone zostaną rośliny niewymagające podlewania, co pozwoli na ograniczenie zużycia wody pitnej. Oszczędzaniu wody służyć będą również bezwodne pisuary oraz wodooszczędna armatura i toalety. Ponadto, użytkownicy Green Horizon będą mogli korzystać z parkingu rowerowego oraz pryszniców i szatni dla rowerzystów. Energooszczędne rozwiązania to, m.in.:

  • free cooling (wykorzystanie zewnętrznego zimnego powietrza do chłodzenia budynku),
  • wykorzystanie zewnętrznego zimnego powietrza do chłodzenia budynku),
  • adiabatyczne nawilżanie powietrza (system nawilżania za pomocą mgły wodnej z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne),
  • wykorzystanie ciepłego powietrza z biur do ogrzewania garażu,
  • energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, system sterowania optymalnym wykorzystaniem energii w ramach kompleksu, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca),
  • użycie materiałów lokalnych, co pozwala na ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalnie, bezwodne pisuary, wodooszczędna armatura oraz toalety,
  • wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania na otwartych terenach zielonych.

Biurowiec Green Horizon - opis inwestycji

Inwestycja Green Horizon będzie biurowcem klasy A. Obiekt budowany jest przy jednej z głównych arterii komunikacyjnej Łodzi, u zbiegu ul. Pomorskiej i Gen.Palki. Biurowiec będą tworzyły dwa siedmiokondygnacyjne budynki, których łączna powierzchnia najmu wyniesie 33 tys. m2. Budynek A będzie miał 19 tys. m2 powierzchni, a budynek B - 14 tys. m2. Obiekt będzie wyposażony w podziemny parking na 395 miejsc postojowych, parking dla rowerów oraz zpalecze z szatniami i prysznicem dla rowerzystów. W ramach inwestycji na 1 tys. m2 zostanie wybudowana przestrzeń handlowo-usługowa.

Biurowiec klasy A w Łodzi

Nazwa: Green Horizon
Lokalizacja: zbieg ul. Pomorskiej i Gen.Palki, Łódź woj. łódzkie
Stan inwestycji: realizowana
Realizacja: 2011-2013
liczba kondygnacji: 7
liczba miejsc parkingowych: 395
pow. użytkowa [m2]: 19 tys.
pow. całkowita [m2]: 33 tys.

 

Inwestor: Infosys BPO Poland
Projekt architektoniczny: pracownia architektoniczna medusa group
Generalny wykonawca: SKANSKA SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej