Warszawa: biurowiec Zebra Tower uzyskał certyfikat LEED Gold

2011-12-01 14:55
Biurowiec Zebra Tower, Warszawa
Autor: S+B Gruppe Biurowiec Zebra Tower

Warszawski biurowiec Zebra Tower, należący do spółki Union Investment uzyskał prestiżowy certyfikat LEED na poziomie Gold. Obiekt jest pierwszą w Polsce inwestycją z certyfikatem LEED Gold w kategorii "Shell and Core".

Certyfikat LEED (Leadership in Energy Environmental Design) to wyróżnienie przyznawane przez U.S. Green Building Council - niezależną organizację propagującą ideę zrównoważonego budownictwa. Certyfikat daje gwarancję, że inwestycja spełnia najwyższe standardy dotyczące zastosowanych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych w zakresie: wykorzystania zasobów surowców, przyjaznych środowisku materiałów budowlanych, tworzenia komfortowego środowiska w budynku, przy minimalnej ilości wytwarzanych odpadów i optymalizacji zużycia energii oraz wody.

Przeczytaj również: Certyfikat LEED Gold dla wieżowca Rondo ONZ

Biurowiec Zebra Tower z certyfikatem LEED Gold

Warszawski biurowiec Zebra Tower otrzymał 30 listopada 2011 roku, certyfikat LEED Gold w kategorii „Shell and Core”. Budynek jest pierwszą inwestycją komercyjną w Polsce, która została zaprojektowana, zrealizowana oraz która jest użytkowana zgodnie z kryteriami certyfikacji LEED „Shell and Core”. Obiekt jest własnością funduszu inwestycyjnego Union Investment z siedzibą w Hamburgu, który nabył nieruchomość w lutym w ramach jednego ze swoich funduszy nieruchomościowych dla inwestorów instytucjonalnych.

- Posiadanie certyfikatu LEED staje się dla najemców coraz ważniejszym kryterium wyboru biura. Odznaczenie to potwierdza nasze ogromne zaangażowanie w kwestie zastosowania energooszczędnych rozwiązań, gwarantujące najemcom obniżenie poziomu kosztów eksploatacyjnych. Spektakularny sukces procesu komercjalizacji projektu w 2011 roku w znacznej mierze zawdzięczamy właśnie zastosowaniu rozwiązań budownictwa zrównoważonego. Połączenie najwyższej jakości produktu oraz wiara w silne podstawy polskiej gospodarki sprawiło, iż Zebra Tower to jedna z nielicznych inwestycji na warszawskim rynku biurowym wybudowanych oraz w pełni wynajętych w ciągu ostatnich trzech lat. - skomentował Reinhard Schertler, dyrektor zarządzający w spółce S+B Gruppe AG, reprezentujący dewelopera (Union Investment).

Cechy, dzięki którym obiekt otrzymał certyfikat LEED Gold

  • wysoce energooszczędne instalacje mechaniczne (16 proc. oszczędność energii w stosunku do budynku wzorcowego),
  • rozwiązania instalacyjne pozwalające na oszczędność wody pitnej (40 proc. oszczędność wody w stosunku do budynku wzorcowego),
  • nisko-emisyjne materiały wykończeniowe przyjazne dla użytkownika,
  • wysoka jakość powietrza wewnętrznego w budynku (ponad 30 proc. więcej wymian powietrza oraz uzdatniających filtracji),
  • ograniczenie tzw. efektu wyspy cieplnej zawiązanego z nagrzewaniem się powierzchni utwardzonych, uprzywilejowane miejsca parkingowe dla pojazdów ekologicznych.

Biurowiec Zebra Tower - opis inwestycji

Biurowiec Zebra Tower to budynek klasy A, który znajduje się w samym centrum Warszawy, przy ul. Mokotowskiej (tuż przy Rondzie Jazdy Polskiej).

Dane obiektu

nazwa Zebra Tower
inwestor S+B Gruppe, Union Investment
architekt Martin Tröthan z biura Hoffmann Architekten oraz Piotr Bujnowski z Polski
klasyfikacja biurowca A+
pow. całkowita [m2] 17 800
pow. użytkowa [m2] 16 000
pow. biurowa [m2] 15 950
liczba miejsc parkingowych 124 podziemne
liczba kondygnacji 17

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej