Certyfikat LEED Gold dla wieżowca Rondo ONZ

2011-02-07 15:52
Rondo 1
Autor: TBWA\PR Biurowiec Rondo 1, Warszawa.

Należący do portfolio MGPA Europe Fund II kompleks biurowy Rondo 1, jako pierwszy w Europie wieżowiec, otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold w kategorii "Budynki istniejące". W procesie certyfikacji Rondo 1 uczestniczyły: Hochtief Development Poland, zarządzająca obiektem oraz Epstein, firma architektoniczna zajmująca się także doradztwem w zakresie certyfikacji LEED.

Rondo 1 to jeden z najnowocześniejszych biurowców w Europie Środkowo-Wschodniej, a obecnie także jeden z najbardziej "zielonych". Jest ponadto pierwszym w Europie biurowcem z więcej niż jednym najemcą, który otrzymał LEED Gold.

Zobacz także: Porównanie najbardziej popularnych systemów certyfikacji energetycznej BREEAM i LEED

- Certyfikat LEED Gold to osiągnięcie, które w dużej mierze zawdzięczamy najemcom Rondo 1 i ich pracownikom. W Rondo 1 mieści się ponad 70 firm i instytucji, zatrudniających łącznie 5500 osób. Chciałbym im gorąco podziękować za zaangażowanie i udzielone wsparcie. Ich codzienna pomoc i pro-ekologiczna postawa były kluczowe dla pozytywnego ukończenia certyfikacji - podkreśla Karol Bartos, Vice President - Asset and Development Management, MGPA.
U.S. Green Building Council (USGBC), przeprowadzając proces certyfikacji, ocenia m.in. zużycie wody, energii, rodzaj materiałów stosowanych we wnętrzach czy efektywność systemu segregacji odpadów.

Zobacz także: Wnętrza RONDO 1 - galeria zdjęć!

Rondo 1 przystąpiło do certyfikacji w październiku 2009 r. Od tego momentu zdołano zmniejszyć zużycie wody o 30% oraz zredukowano ilość żarówek zawierających związki rtęci. W budynku stosuje się wyłącznie środki czystości biodegradalne, a 10% energii elektrycznej zużywanej w biurowcu pochodzi ze źródeł odnawialnych (energia wiatrowa). Audyt przeprowadzony przez USGBC w lutym 2010 roku wykazał ponadto, że 61% odpadów z budynku jest segregowanych, a prawie 63% osób pracujących w Rondo 1 dociera do pracy komunikacją miejską.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej