Certyfikat LEED Gold dla wieżowca Rondo ONZ

2011-02-07 15:52
Rondo 1
Autor: TBWA\PR Biurowiec Rondo 1, Warszawa.

Należący do portfolio MGPA Europe Fund II kompleks biurowy Rondo 1, jako pierwszy w Europie wieżowiec, otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold w kategorii "Budynki istniejące". W procesie certyfikacji Rondo 1 uczestniczyły: Hochtief Development Poland, zarządzająca obiektem oraz Epstein, firma architektoniczna zajmująca się także doradztwem w zakresie certyfikacji LEED.

Rondo 1 to jeden z najnowocześniejszych biurowców w Europie Środkowo-Wschodniej, a obecnie także jeden z najbardziej "zielonych". Jest ponadto pierwszym w Europie biurowcem z więcej niż jednym najemcą, który otrzymał LEED Gold.

Zobacz także: Porównanie najbardziej popularnych systemów certyfikacji energetycznej BREEAM i LEED

- Certyfikat LEED Gold to osiągnięcie, które w dużej mierze zawdzięczamy najemcom Rondo 1 i ich pracownikom. W Rondo 1 mieści się ponad 70 firm i instytucji, zatrudniających łącznie 5500 osób. Chciałbym im gorąco podziękować za zaangażowanie i udzielone wsparcie. Ich codzienna pomoc i pro-ekologiczna postawa były kluczowe dla pozytywnego ukończenia certyfikacji - podkreśla Karol Bartos, Vice President - Asset and Development Management, MGPA.
U.S. Green Building Council (USGBC), przeprowadzając proces certyfikacji, ocenia m.in. zużycie wody, energii, rodzaj materiałów stosowanych we wnętrzach czy efektywność systemu segregacji odpadów.

Zobacz także: Wnętrza RONDO 1 - galeria zdjęć!

Rondo 1 przystąpiło do certyfikacji w październiku 2009 r. Od tego momentu zdołano zmniejszyć zużycie wody o 30% oraz zredukowano ilość żarówek zawierających związki rtęci. W budynku stosuje się wyłącznie środki czystości biodegradalne, a 10% energii elektrycznej zużywanej w biurowcu pochodzi ze źródeł odnawialnych (energia wiatrowa). Audyt przeprowadzony przez USGBC w lutym 2010 roku wykazał ponadto, że 61% odpadów z budynku jest segregowanych, a prawie 63% osób pracujących w Rondo 1 dociera do pracy komunikacją miejską.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej