Biurowiec CD Projekt na warszawskiej Pradze - pierwszy z budynków oddano już do użytku

2023-07-04 14:53

CD Projekt - spółka zajmująca się produkcją gier wideo, z bestsellerowym Wiedźminem na czele, od lat swoją siedzibę ma na ul. Jagiellońskiej na warszawskiej Pradze. I to w tym miejscu powstaje biurowy kampus firmy. Właśnie oddano do użytku pierwszy z obiektów. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Medusa Group. Budowę kampusu powierzono spółce Skanska.

Spis treści

 1. CD Projekt z nową zieloną siedzibą
 2. Pierwszy z budynków kampusu oddano do użytku
 3. Budynek biurowy porośnięty roślinnością
 4. Kampus CD Projekt spod kreski Medusa Group

CD Projekt z nową zieloną siedzibą

CD Projekt to spółka giełdowa, do której należy m.in. spółka CD Projekt RED specjalizująca się w produkcji i dystrybucji gier wideo, a najbardziej znane to Wiedźmin czy Cyberpunk 2077. CD Projekt swoją siedzibę ma na warszawskie Pradze, przy ul. Jagiellońskiej, na terenie dawnych zakładów FSO Żerań. Firma kupiła tu w sumie 2,5 hektara terenu, na którym jeszcze w 2022 r. rozpoczęła inwestycję - budowę nowoczesnego kampusu, w skład którego wejdzie wielopoziomowy parking oraz biurowiec - nowa siedziba CD Projektu. Projekt architektoniczny kompleksu opracowało śląskie biuro Medusa Group. Do użytku oddano pierwszy z obiektów kampusu - wielopoziomowy garaż, który służyć będzie pracownikom również jako miejsce plenerowego wypoczynku i rekreacji.

Generalnym wykonawcą budowy budynku biurowego jest spółka Skanska. 

Biurowiec CD Projek
Autor: proj. Medusa Group Biurowiec CD Projekt zostanie wybudowany przez spółkę Skanska

Pierwszy z budynków kampusu oddano do użytku

Realizacja inwestycji CD Projekt ruszyła jeszcze w 2022 r. W pierwszym etapie rozpoczęto budowę parkingu. Ale nie jest to jednak zwykły parking. Architekci z Medusa Group zaprojektowali obiekt składający się z dwóch kondygnacji podziemnych oraz dwóch nadziemnych, pokrytych perforowaną blachą polerowaną o nieregularnym profilu. Od zachodu przewidzieli tarasowe uskoki gęsto obsadzone pnączami, a na dachu przestrzeń rekreacyjną z wydzieloną strefą do uprawiania crossifitu oraz organizowania spotkań i pracy na świeżym powietrzu. W strefie rekreacyjnej zaplanowano boisko do koszykówki. Przestrzeń na dachu jest ogrodzona lekką, ażurową siatką, która również ma być porośnięta pnączami.

Komunikację z głównym budynkiem biurowym zapewnia z kolei nadwieszony łącznik. Elewacje budynku garażu, który oddano niedawno do użytku, zdradzają podejście projektantów do poprzemysłowego miejsca. Pancerz z arkuszy polerowanej, giętej blachy maskuje samochody, wskazując charakter przyszłej zabudowy. Powierzchnia mnoży jednocześnie zdeformowane, nieoczywiste odbicia. Konstrukcja ze stalowych profili zapewnia wsparcie dla roślin, które z czasem pokryją budynek, tworząc kameralną strefę rekreacji. Zieleń wypływać będzie z donic, stworzonych na podłużnych uskokach bryły.

Parking dysponuje 129 miejscami, przy czym każde zostanie przystosowane do montażu ładowarek dla samochodów elektrycznych.

W miejscu, gdzie powstaje obecnie biurowiec, była przestrzeń parkingowa, służąca pracownikom CD PROJEKT. Firma adaptuje tę postindustrialną tkankę już od kilkunastu lat. Teraz również my dołączamy do tej opowieści, pisząc jej nowy rozdział. Zaczęliśmy od wzniesienia wielopoziomowego garażu, który służyć będzie pracownikom również jako miejsce plenerowego wypoczynku i rekreacji – podkreśla Przemo Łukasik, współzałożyciel studia architektonicznego Medusa Group.

Budynek biurowy porośnięty roślinnością

Będzie to biurowiec sześciokondygnacyjny o powierzchni 6000 m², z przewagą drewna w konstrukcji, szkła, a przede wszystkim zieleni. Poszczególne kondygnacje pozbawione zostały wewnętrznych słupów i ścian nośnych, aby łatwiej było adaptować je do aktualnych potrzeb i ewentualnych zmian. Wzdłuż przeszklonych elewacji projektanci zaplanowali porośnięte zielenią balkony. Duże, rozsuwane okna pozwolą dodatkowo wykorzystywać powietrze zewnętrzne do naturalnego chłodzenia pomieszczeń oraz stworzą wyjątkową przestrzeń do pracy. Wszystkie rośliny porastające budynek maja być podlewane retencjonowaną deszczówką.

Otwartość i swoboda projektowa przejawiają się również w projekcie samego biurowca. Elastyczność wnętrz wymusiła zastosowanie stalowej konstrukcji stropów. Poszczególne kondygnacje zostały pozbawione wewnętrznych słupów i ścian nośnych oraz działowych, aby łatwiej było dostosowywać je do zmieniających się potrzeb użytkowników oraz odbiorców. 

Generalnym wykonawcą tej inwestycji będzie spółka Skanska. Jak podaje spółka Skanska prace zakończą się w pierwszym kwartale 2025 r.

Kampus CD Projekt spod kreski Medusa Group

Będzie to przestrzeń może nie tak futurystyczna, jak projekty gier studia CD PROJEKT RED, ale w pełni nowoczesna, funkcjonalna i maksymalnie elastyczna do komfortowej pracy biurowej. - Uwzględniamy specyficzne warunki pracy przemysłu gier video i staramy się sprostać ambicjom inwestora w zakresie stworzenia architektury, będącej wizytówką przyszłego kampusu firmy – zapewnia Przemo Łukasik, współtwórca pracowni Medusa Group.

Bryłę nowego biurowca ma cechować umiar. Sześciokondygnacyjny budynek przyjął prostą, prostopadłościenną formę, co wynika z założenia projektowego o jak najmniej agresywnej ingerencji w otoczenie.

CD Projekt nowa siedziba
Autor: proj. Medusa Group Parking CD Projekt już jest gotowy. Tak przedstawiały go wizualizacje

Wartością dodaną projektu będzie niewątpliwie zieleń. Wzdłuż wszystkich przeszklonych elewacji architekci zaprojektowali - wykonane w konstrukcji drewnianej - zielone tarasy. Będą dostępne dla wszystkich pomieszczeń biurowych. Przestronne, rozsuwane okna zapewnią dużą ilość światła dziennego, a bezpośredni dostęp do świeżego powietrza umożliwi naturalne chłodzenie pomieszczeń. Balkony będą cofnięte w głąb fasady, zapobiegając zbytniemu nasłonecznieniu i nagrzewaniu wnętrz. 

Aktywizacja zdegradowanej, poprzemysłowej dzielnicy Warszawy, otwartość wobec jej mieszkańców, nacisk na rozwiązania proekologiczne i niskoemisyjne oraz odpowiedzialność i troska o naturę to podstawowe założenia projektowe kolejnych etapów inwestycji, w których również swój udział będzie miała Medusa Group.

 • Nazwa inwestycji: Budynek biurowo-administracyjny z garażem podziemnym i zagospodarowaniem terenu
 • Lokalizacja: Warszawa, Żerań
 • Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
 • Współpraca autorska: Wojciech Funkiewicz, Magdalena Kołłątaj, Jan Wichrowski, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Michał Sokołowski, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur
 • Inwestor: CD PROJEKT S.A.
 • Generalny wykonawca budynku biurowego: Skanska SA
 • Architektura krajobrazu: Florabo, KASS
 • Konstrukcja i instalacje: WSP Polska
 • Projekt fasady: Studio Profil
 • Drogi: Civil Transport Designers s.c.
 • Ochrona p.poż.: PROTECT
 • Powierzchnia użytkowa: budynek: 5611,12 m²
 • Projekt: 2020-2022
 • Realizacja: 2022-2025 (pierwszy kwartał)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej