Biurowiec Alchemia w Gdańsku ma Precertyfikat LEED Platinum

2012-02-28 11:37
Biurowiec Alchemia w Gdańsku ma Precertyfikat LEED
Autor: Apa Wojciechowski

Projekt biurowca Alchemia w Gdańsku uzyskał prestiżowy Precertyfikat LEED Green Building Certification Institute (GBCI) na najwyższym poziomie. Uzyskanie Precertyfikatu LEED na poziomie platynowym dowodzi, że Alchemia to budynek biurowy, który spełni najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju.

Biurowiec Alchemia w Gdańsku ma Precertyfikat LEED
Autor: Apa Wojciechowski Budynek biurowy Alchemia w Gdańsku Oliwie, inwestor Torus, projekt APA Wojciechowski

– Przyznanie przez GBCI Precertyfikacji na najwyższym, platynowym poziomie traktujemy z jednej strony jako uznanie naszej dbałości o budowanie w sposób świadomy i zrównoważony, z drugiej jako niezwykłe wyzwanie. Wyznaczając nowe standardy w zakresie planowania, projektowania i budowy zielonych budynków, stale monitorujemy poziom kosztów inwestycji. To trudne zadanie, zwłaszcza na tak wymagającym rynku, jakim jest rynek powierzchni biurowych w naszym regionie. Miarą naszego sukcesu jest zatem nie tylko poziom precertyfikacji, zaawansowanie technologiczne budynku, ale również jego dostępność dla potencjalnych klientów – mówi Maciej Brożek, Dyrektor ds. Komercjalizacji inwestora Alchemii – firmy Torus.

Inwestorem projektu jest firma TORUS sp. z o.o. sp. k. Autorem obiektu jest pracowania architektoniczna APA Wojciechowski. Instalacje zaprojektował Intec. Za certyfikację LEED oraz doradztwo z zakresu budownictwa zrównoważonego odpowiada VvS | Architects & Consultants / AVA Agnes Vorbrodt & Associates.

–  Do tej pory żaden projekt w tej części kraju nie wdrożył zasad budownictwa zrównoważonego w tak doskonały sposób. Alchemia podjęła wyzwanie i zakończyło się to pełnym sukcesem – mówi Agnes Vorbrodt, LEED AP BD+C, specjalistka LEED oraz właścicielka VvS | Architects & Consultants / AVA Agnes Vorbrodt & Associates – dzięki decyzji Inwestora, firmy Torus, o certyfikacji na bardzo wczesnym etapie planowania inwestycji, możliwe było wprowadzenia procesu Integrated Design (projektowania zintegrowanego).

Zintegrowane projektowanie budynków

– Powstający projekt Alchemii to wyzwanie dla całego zespołu projektowego, pomimo dość dużego doświadczenia jakie nasza pracownia ma w projektowaniu budynków zrównoważonych, nie udało by się osiągnąć tak wysokiego poziomu precertyfikacji LEED bez wspólnej pracy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego oraz doświadczonego konsultanta LEED, pracujących razem już na etapie koncepcji architektonicznej. Przed Inwestycją stoi jeszcze wiele wyzwań wynikających z wymogów LEED jakimi jest etap budowy i użytkowania budynku, w którym również bardzo istotne jest zaangażowanie wykonawcy. Przekonana jestem jednak, że efekty tej ciężkiej pracy spotka się z dużą satysfakcją u przyszłych użytkowników budynku, którzy będą mieli do dyspozycji zdrowe i komfortowe wnętrze w budynku funkcjonującym zgodnie z najlepszymi praktykami zrównoważonego rozwoju – mówi Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt z pracowni APA Wojciechowski Architekci.

Certyfikat LEED polega na ocenie budynku w wielokryterialnym systemie oceny budownictwa zrównoważonego zgodnym z międzynarodowym standardem, który został stworzony w 2000 roku w USA przez USGBC (U.S. Green Building Council).
LEED – Leadership in Energy and Environmental Design  – bierze pod uwagę wszystkie aspekty projektu: usytuowanie budynku, działkę, zużycie materiałów, energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu oraz wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne.

Precertyfikat LEED - co to znaczy?

Aby rozpocząć przygotowanie prac nad dokumentacją LEED, projekt rejestruje się w USGBC. Zespół projektowy uzyskuje wtedy dostęp do strony www.leedonline.com i w miarę postępu prac, może umieszczać dokumentację na serwerze USGBC.
Projekt deweloperski przeglądany jest przez USGBC w trzech etapach: Precertification – na etapie projektu, Design Review – po zakończeniu dokumentacji projektowej, oraz Construction Review – po zakończeniu budowy. W zależności od liczby zebranych punktów w wielokryterialnej ocenie budynku projekt może uzyskać jeden z czterech poziomów certyfikatu LEED: Certified, Silver, Gold lub najwyższy Platinum.

Ekologiczne rozwiązania w biurowcu Alchemia 

Biurowiec Alchemia składa się z trzech brył: wspólnej bazy oraz dwóch wież. Przeznaczenie obiektu to głównie biura, ale także kompleks sportowy oraz usługi.

Proekologiczne aspekty projektu nagrodzone punktami w procesie precertyfikacji:

  • energooszczędność – projekt przewyższy wymogi normy ASHRAE 90.1-2007 o min. 25%;
  • wydajne oświetlenie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu;
  • brak tzw. „light pollution” – jest to jeden z pierwszych w Polsce projektów, w którym planuje się go unikać – oświetlenie zewnętrzne będzie zaprojektowane w tak sposób, by zredukować negatywny wpływ istniejącego oświetlenia na funkcjonowanie lokalnego środowiska naturalnego nocą – żadne oprawy nie będą świecić do góry, a oświetlenie wewnątrz budynku będzie automatycznie gaszone w nocy;
  • zewnętrzne żaluzje zapewniające zacienienie oraz kontrolujące „glare” (niepożądane odbicie światła wewnątrz budynku);
  • super oszczędne urządzenia sanitarne – oszczędność wody na poziomie 50%;
  • oszczędne gospodarowanie wodą w otoczeniu budynku. Woda konieczna do nawadniania terenu będzie w całości pobierana ze zbiornika retencyjnego przychwytującego wodę deszczową. Roślinność zewnętrzna została zaprojektowana w sposób promujący lokalną różnorodność, składa się z gatunków miejscowych nie wymagających nawadniania.
  • redukcja efektu wyspy ciepła poprzez zastosowanie zielonych dachów oraz użycie białej, odbijajacej światło, kostki betonowej na terenach utwardzonych;
  • zapewnienie indywidualnej kontroli wewnątrz przestrzeni najmu – każdy użytkownik będzie mógł regulować oświetlenie i temperaturę, co przyczyni się do zapewnienia maksymalnego komfortu pracy;
  • najwyższej jakości materiały wykończeniowe – zdrowe, naturalne i przyjazne dla środowiska;
  • położenie obiektu w centrum Oliwy, a co za tym idzie doskonały dostęp do transportu publicznego oraz usług umożliwiające rezygnację z komunikacji samochodowej (redukcja emisji CO2);
  • powtórne wykorzystanie działki - obiekt powstaje na terenie wcześniej wykorzystywanym, oszczędzając dziewicze tereny zielone. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej