Baszta Gazowa

2008-10-24 14:05
Baszta Gazowa
Autor: brak danych

Dawna Baszta Gazowa pojawi się w nowym wydaniu jako hotel i stanie się integralną częścią zabudowy handlowo-rozrywkowo-wystawienniczej.

Teren, na którym planowane jest powstanie Baszty Gazowej, znajduje się w centrum Gdańska, na byłych terenach gazowni, zapomnianych przez miasto i niechcianych przez inwestorów. Obiekt powstanie przy ulicach Wałowej i Rybaki Górne - będzie sąsiadował ze Starym Miastem i Stocznią Gdańską, która w przyszłości ma stać się gdańskim City Center. Razem stworzą atrakcyjny punkt mieszkaniowo-handlowo-rozrywkowy.
Baszta Gazowa jest projektem dyplomowym architekta Konrada Zientary z biura MRKK - pracownia projektowa. Będzie to zespół wielofunkcyjny w formie kwartału zabudowy śródmiejskiej ze zbiornikiem pośrodku. Całość ma nawiązywać do dawnej gazowni.
W sześciokondygnacyjnej baszcie, powstanie hotel, zaś w otaczającym ją kompleksie zaplanowano przestrzeń komercyjną. Znajdzie się miejsce także na biura, galerie i trzykondygnacyjny parking. Dla bardziej wymagających zaprojektowano pomieszczenia na fitness, saunę, ogród zimowy a nawet zielone tarasy z placem zabaw.
W zabudowie zaplanowano także miejsce na pralnię miejską i niewielki ośrodek konferencyjny.

Łączna powierzchnia obiektu to prawie 79 000 m2. Konstrukcję starego zbiornika gazowego oparto na ramie przestrzennej złożonej ze słupów i kratownic stalowych, płyt i tarcz żelbetowych, które teraz zostaną zabezpieczone izolacją termiczną i przeciwwilgociową. Będzie to baza do budowy hotelu zaprojektowanego na kształt walca wysokości 52 m. Będzie można dostać się do niego windami umieszczonymi w nogach podporowych. Dach zbiornika zwieńczy ogród zimowy przykryty szklaną kopułą. W projekcie zastosowano liczne przeszklenia fasad i dachów oraz systemy świetlikowe, które będą doprowadzać światło do wnętrza wielopoziomowego obiektu.

Celem architekta było stworzenie bramy na odzyskiwane tereny oraz miejsca bez przerwy tętniącego życiem publicznym. Różnorodność funkcji i łączenie przestrzeni otwartych z zamkniętymi tworzą dynamiczną całość.
Inwestycja jest jeszcze w fazie projektu, jednak już na tym etapie jest to obiekt warty uwagi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej