Baszta Gazowa

2008-10-24 14:05
Baszta Gazowa
Autor: brak danych

Dawna Baszta Gazowa pojawi się w nowym wydaniu jako hotel i stanie się integralną częścią zabudowy handlowo-rozrywkowo-wystawienniczej.

Teren, na którym planowane jest powstanie Baszty Gazowej, znajduje się w centrum Gdańska, na byłych terenach gazowni, zapomnianych przez miasto i niechcianych przez inwestorów. Obiekt powstanie przy ulicach Wałowej i Rybaki Górne - będzie sąsiadował ze Starym Miastem i Stocznią Gdańską, która w przyszłości ma stać się gdańskim City Center. Razem stworzą atrakcyjny punkt mieszkaniowo-handlowo-rozrywkowy.
Baszta Gazowa jest projektem dyplomowym architekta Konrada Zientary z biura MRKK - pracownia projektowa. Będzie to zespół wielofunkcyjny w formie kwartału zabudowy śródmiejskiej ze zbiornikiem pośrodku. Całość ma nawiązywać do dawnej gazowni.
W sześciokondygnacyjnej baszcie, powstanie hotel, zaś w otaczającym ją kompleksie zaplanowano przestrzeń komercyjną. Znajdzie się miejsce także na biura, galerie i trzykondygnacyjny parking. Dla bardziej wymagających zaprojektowano pomieszczenia na fitness, saunę, ogród zimowy a nawet zielone tarasy z placem zabaw.
W zabudowie zaplanowano także miejsce na pralnię miejską i niewielki ośrodek konferencyjny.

Łączna powierzchnia obiektu to prawie 79 000 m2. Konstrukcję starego zbiornika gazowego oparto na ramie przestrzennej złożonej ze słupów i kratownic stalowych, płyt i tarcz żelbetowych, które teraz zostaną zabezpieczone izolacją termiczną i przeciwwilgociową. Będzie to baza do budowy hotelu zaprojektowanego na kształt walca wysokości 52 m. Będzie można dostać się do niego windami umieszczonymi w nogach podporowych. Dach zbiornika zwieńczy ogród zimowy przykryty szklaną kopułą. W projekcie zastosowano liczne przeszklenia fasad i dachów oraz systemy świetlikowe, które będą doprowadzać światło do wnętrza wielopoziomowego obiektu.

Celem architekta było stworzenie bramy na odzyskiwane tereny oraz miejsca bez przerwy tętniącego życiem publicznym. Różnorodność funkcji i łączenie przestrzeni otwartych z zamkniętymi tworzą dynamiczną całość.
Inwestycja jest jeszcze w fazie projektu, jednak już na tym etapie jest to obiekt warty uwagi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej