AURO Business Park w Katowickiej Specjalnej Strefie

2010-07-20 12:00
Auro Business Park Gliwice w Katowickiej Specjalnej Strefie
Autor: Auro Business Park Gliwice

Parki produkcyjno-magazynowe na stałe wpisały się w krajobraz wielu miast w Polsce. W Specjalnej Katowickiej Strefie Ekonomicznej w Gliwicach powstaje AURO Business Park, którego właściciel postanowił wyznaczyć nowe standardy nie tylko w zakresie jakości oraz funkcjonalności kompleksu, ale również w obszarze zagospodarowania przestrzeni wokół budynków.

AURO to kompleks o łącznej powierzchni ponad 7300 m2, który choć wkomponowany w przemysłowy krajobraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie się z pewnością wyróżniał nietypową, jak na tego rodzaju zabudowania, infrastrukturą wokół budynków. Właściciel AURO Business Park zainspirowany wyglądem parków produkcyjno-magazynowych w Europie Zachodniej podjął decyzję o stworzeniu na swoim terenie innowacyjnego projektu zagospodarowania zieleni, zupełnie odmiennego od tego do jakich przyzwyczailiśmy się w przypadku krajobrazu przemysłowego.

- Podróżując po Europie i oglądając różnego rodzaju parki przemysłowe uświadomiłem sobie, jak jest to odmienny widok od naszych nieatrakcyjnych terenów produkcyjnych, w których przecież pracownicy spędzają 1/3 swojego czasu - powiedział Marek Waliszak właściciel AURO Business Parku. - Postanowiłem zatem zaproponować nową jakość i mam nadzieję, że zapoczątkuję w ten sposób nowy sposób myślenia i podejścia do tego zagadnienia. - dodaje Waliszak.

- Przyznam, że pomimo wieloletniej praktyki po raz pierwszy zostałam zaproszona do tego typu przedsięwzięcia, bowiem w Polsce nie ma jeszcze zwyczaju aranżacji zieleni na terenach przemysłowych powiedziała - Anna Olkisz z pracowni Dobra Przestrzeń, autorka nowego projektu zagospodarowania zieleni na terenie AURO.

Ciekawa infrastruktura kompleksu wraz z zagospodarowanym otoczeniem wpływa korzystnie na zainteresowanie potencjalnych najemców, którzy dzięki temu mogą zaproponować swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy wynikające z jakości oraz funkcjonalności budynków. Wpłynie to najprawdopodobniej na zwiększenie atrakcyjności kompleksu, którego strategiczna lokalizacja w Gliwicach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wynikające z tego faktu korzyści przyciągają zainteresowanie przedsiębiorców. Przyjazna atmosfera wynikająca z unikalnego planu zagospodarowania zielenią przestrzeni wokół budynków to bowiem nie jedyne zalety kompleksu, obecnie, w wyniku zmian przepisów, aby korzystać z przywilejów, jakie niesie ze sobą działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych nie trzeba już inwestować w budowę hal produkcyjnych, lecz wystarczy zostać jej najemcą.

- Koszty najmu można bowiem od 2008 roku wliczać do kosztów kwalifikowanych, na podstawie których kalkulowana jest pomoc publiczna w strefie (sięgająca nawet 60% ponoszonych nakładów) - powiedział Piotr Wojaczek Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Inicjatywa w zakresie zagospodarowania zieleni wokół budynków przemysłowych zapoczątkowana przez właściciela AURO bardzo nas cieszy, wyznacza ona bowiem nowe standardy w zakresie estetycznego wyglądu tego typu parków. Oby tego typu inicjatyw było jak najwięcej. - dodaje Wojaczek.

AURO Business Park wyznacza nowy kierunek w zakresie wizerunku kompleksów produkcyjno-magazynowych, które wcale nie muszą być brzydkie, smutne i szare.

AURO Business Park to 3-etapowy projekt inwestycyjny:

  • Pierwszy etap - hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 1650 m2 powstała w 2004 roku i jest obecnie najmowana przez drukarnię wielkoformatową.
  • W drugim etapie w 2004 roku powstał obiekt biurowy, obecnie najmowany firmom z branży reklamowej oraz informatycznej. W obu budynkach pracuje ponad 180 osób, zarówno z Gliwic jak również okolicznych miast, takich jak Bytom, Zabrze, Chorzów czy Katowice.
  • W chwili obecnej na terenie kompleksu trwa realizacja trzeciego etapu inwestycyjnego – budowa hali o łącznej powierzchni 4400 m2, przeznaczonej pod produkcję i magazyny. Zostanie ona stworzona zgodnie z potrzebami przyszłych najemców, jako w pełni niezależny obiekt. Planowany termin oddania to III kwartał 2010 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej