Arkady Wrocławskie bramą Wrocławia

2008-08-07 20:06
Arkady Wrocławskie
Autor: brak danych

Arkady Wrocławskie to jedna z największych komercyjnych inwestycji Wrocławia. Zlokalizowane u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej.

Arkady składają się z trzech brył: wieżowca, cylindra i płaskiego prostopadłościanu rozpościerającego się na powierzchni działki. W wieżowcu powstaną biura, natomiast pozostałe części przeznaczono na centrum handlowe, kino i parking.

Wieżowiec ma podwójną elewację, która pełni funkcję bufora chroniącego budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem i hałasami dobiegającymi z ulicy. Jest to rozwiązanie nadal rzadko spotykane w Polsce.
Polskie przepisy przeciwpożarowe uniemożliwiają wykonanie takiej elewacji jako jednego ciągu wentylacyjnego biegnącego przez całą wysokość budynku. W arkadach elewacja została podzielona na kondygnacje, a te z kolei na niezależnie wentylowane prostokąty, szerokie na dwa moduły szkła. Dość dużym wyzwaniem było pofałdowanie elewacji, które rozwiązano przy pomocy płaskich tafli szkła ułożonych pod różnymi katami.
Wschodnia elewacja jest ogromną, dwuwymiarową, pozbawiona otwieranych okien taflą szkła ujętego w regularną siatkę wertykalnych i horyzontalnych podziałów. Elewacja części zachodniej składa się z barwionego i urozmaiconego sitodrukiem szkła, kilku podłużnym witryn na pierwszej kondygnacji oraz części elewacji północnej, która oddziela wielopoziomową przestrzeń kompleksu od miasta.

Arkady Wrocławskie w liczbach:

  • Powierzchnia działki - 17 500 m2
  • Powierzchnia użytkowa kompleksu - 100 000 m2
  • Powierzchnia handlowa - 30 000 m2
  • Powierzchnia biurowa - 9 000 m2
  • Kino - 5 000 m2, 10 sal
  • Parking podziemny - 1 100 miejsc na siedmiu kondygnacjach.

sierpień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej