Żuławy będą kiedyś bezpieczne

2009-12-14 12:09
Uroczyste podpisanie Porozumienia w sprawie realizacji Programu Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do końca roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)
Autor: RZGW w Gdańsku Uroczyste podpisanie "Porozumienia w sprawie realizacji Programu Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do końca roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)"

Przebudowa 46 km koryt rzek i kanałów, przebudowa lub odbudowa 88 km wałów przeciwpowodziowych i 25 pompowni, odbudowa 30 ostróg, a także m.in. stworzenie systemu monitoringu ryzyka powodzi - to I etap realizacji tak zwanego "Programu Żuławskiego – 2030".

W Gdańsku odbyło się uroczyste podpisanie "Porozumienia w sprawie realizacji Programu Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do końca roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)". Dokument podpisali Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Lech Karwowski - prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Jan Kozłowski - Marszałek Województwa Pomorskiego i jego zastępca - Mieczysław Struk, Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i wicemarszałek tego województwa - Grzegorz Nowaczyk.

Podpisano również umowę na realizację I Etapu Programu pomiędzy: Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku, Żuławskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, Prezydentem Miasta Gdańska, Powiatem Gdańskim i Gminą Miasta Elbląg.

Głównym celem Programu jest zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej stymulującej wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju Żuław. Jego realizacja pozwoli m.in. na wzrost bezpieczeństwa i poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie szansy zrównoważonego rozwoju celów komplementarnych oraz na poprawę struktur organizacyjnych ochrony przeciwpowodziowej. Przyczyni się także do wzrostu świadomości społeczności lokalnych w problematyce powodziowej.

Jednym z ważniejszych celów Programu będzie wdrożenie Dyrektywy Powodziowej na obszarze Żuław.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej