W 2013 roku konferencja Future4Build zorganizowana została pod hasłem zrównoważonego rozwoju miast w perspektywie dyrektyw UE na lata 2014-2020. W spotkaniu udział wzięło ponad 500 uczestników, reprezentujących różne branże i dyscypliny wiedzy. Future4Build przyciąga naukowców, architektów i projektantów, a także inwestorów zainteresowanych problematyką zrównoważonego rozwoju i przedsiębiorców. W tym roku spotkali się oni w warszawskim centrum EXPO XXI. Konferencja trwała dwa dni, 6 i 7 listopada 2013. Bogaty program spotkania podzielony został na 28 paneli tematycznych i prezentacji. Miały one podsumować wyniki najnowszych badań i przedstawić trendy w zrównoważonym budownictwie.
Wśród prezentacji znalazły się między innymi raporty polskich i międzynarodowych instytucji, w tym Raport S-I-R-E (Sustainable Investment in Real Estate), Niskoemisyjna Polska 2050, Głęboka Temodernizacja – Polska Mapa Drogowa 2050, Efektywniej o Efektywności – czyli jak najlepiej wdrożyć Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie efektywności energetycznej.
Konferencja jest okazją do spotkania władz samorządowych i wymiany doświadczeń. W trakcie debaty prezydentów miast dyskutowano na temat jakości życia w różnych ośrodkach. Eksperci analizowali perspektywy rozwoju zielonego budownictwa w Polsce, zwracając uwagę na koszt wprowadzenia na dużą skalę rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Oprócz kwestii ekonomicznych, omawiano zagadnienia związane z prawem budowlany, społecznym i ekologicznym kontekstem nowych inwestycji.
Podczas Gali Future4Build po raz pierwszy zaprezentowany został Elemental Flow Towers, budynek całkowicie samowystarczalny energetycznie. Obiekt korzysta z energii odnawialnej czerpanej aż z siedmiu źródeł. Projekt został stworzony przez zespół międzynarodowych ekspertów pod kierunkiem Marka Krawczyńskiego.

i
Elemental Flow Towers from Elemental Flow Towers on Vimeo.
Organizatorzy tegorocznej konferencji Future4Build zwrócili szczególną uwagę na wymianę doświadczeń, stąd bardziej otwarta niż poprzednio formuła spotkania. Dużą rolę w Future4Build 2013 odgrywały dyskusje. Prezentacje przedstawiało liczne grono ekspertów z kraju i zagranicy. Zmiany w prawie krajowym i unijnym sprzyjać będą stosowaniu rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Co za tym idzie, poszerzy się oferta produktów i usług związanych z zielonym budownictwem. Kolejna edycja konferencji zaprezentuje zapewne wiele nowości.
Konferencja Future4Build 2012 >