Zrównoważony rozwój i współczesna architektura. Konferencja Future4Build 2013

2013-11-21 14:02
Zrównoważony rozwój i współczesna architektura. Konferencja Future4Build 2013
Autor: brak danych Zrównoważony rozwój i współczesna architektura. Konferencja Future4Build 2013

O zrównoważonym rozwoju, miastach przyszłości i nowych trendach w budownictwie debatowała przeszło setka ekspertów. Konferencja Future4Build odbyła się w warszawskim Centrum EXPO XXI już po raz trzeci

W 2013 roku konferencja Future4Build zorganizowana została pod hasłem zrównoważonego rozwoju miast w perspektywie dyrektyw UE na lata 2014-2020. W spotkaniu udział wzięło ponad 500 uczestników, reprezentujących różne branże i dyscypliny wiedzy. Future4Build przyciąga naukowców, architektów i projektantów, a także inwestorów zainteresowanych problematyką zrównoważonego rozwoju i przedsiębiorców. W tym roku spotkali się oni w warszawskim centrum EXPO XXI. Konferencja trwała dwa dni, 6 i 7 listopada 2013. Bogaty program spotkania podzielony został na 28 paneli tematycznych i prezentacji. Miały one podsumować wyniki najnowszych badań i przedstawić trendy w zrównoważonym budownictwie.

Wśród prezentacji znalazły się między innymi raporty polskich i międzynarodowych instytucji,  w tym Raport S-I-R-E (Sustainable Investment in Real Estate), Niskoemisyjna Polska 2050, Głęboka Temodernizacja – Polska Mapa Drogowa 2050, Efektywniej o Efektywności – czyli jak najlepiej wdrożyć Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie efektywności energetycznej.

Konferencja jest okazją do spotkania władz samorządowych i wymiany doświadczeń. W trakcie debaty prezydentów miast dyskutowano na temat jakości życia w różnych ośrodkach. Eksperci analizowali perspektywy rozwoju zielonego budownictwa w Polsce, zwracając uwagę na koszt wprowadzenia na dużą skalę rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Oprócz kwestii ekonomicznych, omawiano zagadnienia związane z prawem budowlany, społecznym i ekologicznym kontekstem nowych inwestycji.

Podczas Gali Future4Build po raz pierwszy zaprezentowany został Elemental Flow Towers, budynek  całkowicie samowystarczalny energetycznie. Obiekt korzysta z energii odnawialnej czerpanej aż z siedmiu źródeł. Projekt został stworzony przez zespół międzynarodowych ekspertów pod kierunkiem Marka Krawczyńskiego.

Future4Build. Debata prezydencka o dysproporcjach jakości życia w różnych regionach Polski
Autor: brak danych Future4Build. Debata prezydencka o dysproporcjach jakości życia w różnych regionach Polski. Paneliści: minster Magdalena Młochowska, Michał Olszewski - wiceprezydent Warszawy, Krzysztof Żuk - prezydent Lublina

Elemental Flow Towers from Elemental Flow Towers on Vimeo.

Organizatorzy tegorocznej konferencji Future4Build zwrócili szczególną uwagę na wymianę doświadczeń, stąd bardziej otwarta niż poprzednio formuła spotkania. Dużą rolę w Future4Build 2013 odgrywały dyskusje. Prezentacje przedstawiało liczne grono ekspertów z kraju i zagranicy. Zmiany w prawie krajowym i unijnym sprzyjać będą stosowaniu rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Co za tym idzie, poszerzy się oferta produktów i usług związanych z zielonym budownictwem. Kolejna edycja konferencji zaprezentuje zapewne wiele nowości.

Konferencja Future4Build 2012 >

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej