Zrównoważony rozwój i współczesna architektura. Konferencja Future4Build 2013

2013-11-21 14:02
Zrównoważony rozwój i współczesna architektura. Konferencja Future4Build 2013
Autor: brak danych Zrównoważony rozwój i współczesna architektura. Konferencja Future4Build 2013

O zrównoważonym rozwoju, miastach przyszłości i nowych trendach w budownictwie debatowała przeszło setka ekspertów. Konferencja Future4Build odbyła się w warszawskim Centrum EXPO XXI już po raz trzeci

W 2013 roku konferencja Future4Build zorganizowana została pod hasłem zrównoważonego rozwoju miast w perspektywie dyrektyw UE na lata 2014-2020. W spotkaniu udział wzięło ponad 500 uczestników, reprezentujących różne branże i dyscypliny wiedzy. Future4Build przyciąga naukowców, architektów i projektantów, a także inwestorów zainteresowanych problematyką zrównoważonego rozwoju i przedsiębiorców. W tym roku spotkali się oni w warszawskim centrum EXPO XXI. Konferencja trwała dwa dni, 6 i 7 listopada 2013. Bogaty program spotkania podzielony został na 28 paneli tematycznych i prezentacji. Miały one podsumować wyniki najnowszych badań i przedstawić trendy w zrównoważonym budownictwie.

Wśród prezentacji znalazły się między innymi raporty polskich i międzynarodowych instytucji,  w tym Raport S-I-R-E (Sustainable Investment in Real Estate), Niskoemisyjna Polska 2050, Głęboka Temodernizacja – Polska Mapa Drogowa 2050, Efektywniej o Efektywności – czyli jak najlepiej wdrożyć Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie efektywności energetycznej.

Konferencja jest okazją do spotkania władz samorządowych i wymiany doświadczeń. W trakcie debaty prezydentów miast dyskutowano na temat jakości życia w różnych ośrodkach. Eksperci analizowali perspektywy rozwoju zielonego budownictwa w Polsce, zwracając uwagę na koszt wprowadzenia na dużą skalę rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Oprócz kwestii ekonomicznych, omawiano zagadnienia związane z prawem budowlany, społecznym i ekologicznym kontekstem nowych inwestycji.

Podczas Gali Future4Build po raz pierwszy zaprezentowany został Elemental Flow Towers, budynek  całkowicie samowystarczalny energetycznie. Obiekt korzysta z energii odnawialnej czerpanej aż z siedmiu źródeł. Projekt został stworzony przez zespół międzynarodowych ekspertów pod kierunkiem Marka Krawczyńskiego.

Future4Build. Debata prezydencka o dysproporcjach jakości życia w różnych regionach Polski
Autor: brak danych Future4Build. Debata prezydencka o dysproporcjach jakości życia w różnych regionach Polski. Paneliści: minster Magdalena Młochowska, Michał Olszewski - wiceprezydent Warszawy, Krzysztof Żuk - prezydent Lublina

Elemental Flow Towers from Elemental Flow Towers on Vimeo.

Organizatorzy tegorocznej konferencji Future4Build zwrócili szczególną uwagę na wymianę doświadczeń, stąd bardziej otwarta niż poprzednio formuła spotkania. Dużą rolę w Future4Build 2013 odgrywały dyskusje. Prezentacje przedstawiało liczne grono ekspertów z kraju i zagranicy. Zmiany w prawie krajowym i unijnym sprzyjać będą stosowaniu rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Co za tym idzie, poszerzy się oferta produktów i usług związanych z zielonym budownictwem. Kolejna edycja konferencji zaprezentuje zapewne wiele nowości.

Konferencja Future4Build 2012 >

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej