Zmowa cenowa producentów płyt wiórowych? UOKiK rozpoczął kampanię „Przedsiębiorco, nie zmawiaj się!”

2012-04-03 15:33
Dobre negocjacje to podstawa sukcesu
Autor: PIPHB Łotwa szuka kontaktów biznesowych w Polsce

Wszczynając postępowanie przeciwko spółkom Kronospan, Pfleiderer oraz Kronopol - producentom płyt wiórowych i pilśniowych, prezes UOKiK podejrzewa, że zawarły one zmowę cenową. Dodatkowo Kronopol mógł naruszyć prawo, ustalając ceny ze swoimi dystrybutorami.

Zmowa nie popłaca

A zatem prezes UOKiK wszczęła dwa postępowania. Pierwsze z nich dotyczy porozumienia pomiędzy firmami, które powinni ze sobą rywalizować. Chodzi o producentów płyt drewnopochodnych: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Grajewo, Pfleiderer Propan oraz Kronopol. Z informacji, jakie UOKiK uzyskał m.in. podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibach tych firm wynika, że mogły one ustalać ze sobą ceny płyt wiórowych i pilśniowych, a także wbrew prawu, wymieniać informacje handlowe dotyczące warunków sprzedaży tych produktów. Ponieważ taka praktyka może wywierać negatywny wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, wszczęte postępowanie sprawdzi, czy oprócz polskich, doszło również do złamania unijnych przepisów antymonopolowych.

Drugie postępowanie jest wszczęte indywidualnie przeciwko spółce Kronopol, ponieważ we wzorcach umów zawieranych ze swoimi dystrybutorami, firma zobowiązywała ich do nie sprzedawania płyt wiórowych i pilśniowych taniej niż cena zakupu powiększona o minimalną marżę dystrybutora w wysokości 5% ceny zakupu.
Wszczęte postępowania powinny być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia ich wszczęcia. W przypadku potwierdzenia się zarzutów, prezes UOKiK może nałożyć na firmy kary finansowe w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Przedsiębiorco, nie zmawiaj się!

Gdy doszło do zmowy cenowej między firmami i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów to wykryje, kary będą dotkliwe. Dlatego UOKiK zachęca, by w takich sytuacjach skorzystać z możliwości uniknięcia kary finansowej, czyli skorzystania z programu łagodzenia kar. Wystarczy, że przedsiębiorca złoży do UOKiK w tej sprawie formalny wniosek (osobiście, pocztą, faksem lub e-mailem: leniency@uokik.gov.pl). Szczegółowych informacji dotyczących programu, odpowiedzi na pytania (nawet anonimowe), udzielają prawnicy Urzędu pod numerem telefonu: 22 55 60 555. Ponadto, w ramach kampanii „Przedsiębiorco, nie zmawiaj się!” UOKiK zapowiada cykl audycji radiowych oraz filmów poruszana będzie tematyka konkurencji i zmów cenowych. Filmy będą dostępne na stronie www.uokik.gov.pl.

Terminy emisji poszczególnych odcinków:

  • Dlaczego zmowy zagrażają konkurencji? - dostępny od 28 marca
  • Co jest prawem zakazane a co dozwolone? - 4 kwietnia
  • Fałszywe przekonania, które mogą prowadzić do złamania prawa - 11 kwietnia
  • Co Urząd może, czyli instrumenty dochodzeniowe w postępowaniu antymonopolowym - 18 kwietnia
  • Gdy mleko się rozlało… - co grozi za udział w zmowie? - 25 kwietnia
  • Czy przyznać się do zawarcia zmowy? – program łagodzenia kar dla skruszonych – 9 maja

Z kolei na antenie radia TOK FM, od 4 kwietnia przez kolejnych sześć tygodni, w każdą środę o godz. 13:00 w programie Raport Gospodarczy, będą nadawane audycje poświęcone tematyce niedozwolonych porozumień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej