Złote Wiertło: Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji UŁ

2010-06-14 12:25
Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Autor: Skanska S.A. Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź

Podstawą kompozycji Gmachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego jest symbol aktów prawnych – paragraf. Miał on symbolizować specyfikę Wydziału Prawa i Administracji. Symbol paragrafu był inspiracją dla biura architektonicznego, ale jego nietypowy kształt stał się wyzwaniem dla wykonawcy – firmy Skanska. Obiekt został wyróżniony Złotym Wiertłem w ogólnopolskim konkursie Platynowe Wiertło, którego organizatorem jest firma Bosch-Elektronarzędzia.

O nagrodzie w konkursie Platynowe Wiertło mówi Waldemar Łagódka, kierownik budowy, Skanska S.A.

Czym dla firmy jest Wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło? 
- Wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło jest dla nas obiektywnym świadectwem solidności, potwierdzeniem wykonania „dobrej roboty”, a jednocześnie zobowiązaniem do ciągłego podnoszenia poprzeczki. Dobrze wykonana praca przynosi satysfakcję i motywację, a jeśli dodatkowo jest doceniona przez ekspertów, czegóż chcieć więcej....

Dlaczego wybrali Państwo akurat ten projekt - inwestycję publiczną - do konkursu Platynowe Wiertło?
- Wierzyliśmy, że Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego dobrze spełnia kryteria postawione przez organizatora konkursu, a mianowicie jakość wykonania, jakość projektowania, nowoczesne materiały i technologie, terminowość, energooszczędność i ekologiczność. Nasza współpraca ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w projekt a więc inwestorem, projektantem, podwykonawcami i dostawcami doprowadziła do powstania 2 lata przed pierwotnie zakładanym terminem obiektu dla 10 tys. studentów.

Waldemar Łagódka, Kierownik Budowy, Skanska S.A.
Autor: brak danych Waldemar Łagódka, kierownik budowy, Skanska S.A.


Realizacja budynku o tak oryginalnej geometrii wymagała szczególnej dokładności, wręcz precyzji, począwszy od prac geodezyjnych. Mimo skomplikowania konstrukcji budowa obiektu o powierzchni 21 500 m2 i kubaturze 106 000 m3, przeznaczonego dla 10 00 studentów i kilkuset pracowników naukowych, została zakończona 2 lata przed terminem zapisanym w umowie. Budynek zaprojektowano na fundamentach bezpośrednich, w postaci stóp fundamentowych żelbetowych i ław posadowionych na 21 różnych poziomach. Do realizacji projektu zużyto 2000 m3 betonu, 1300 ton stali i ponad 1200 słupów żelbetowych.

Projektant inwestycji: AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o. – mgr inż. arch. Jacek Grabowski
Wykonawca: Skanska S.A.

Zobacz koniecznie: Laureci XIV edycji konkursu Platynowe Wiertło

Obiekt jest zróżnicowany konstrukcyjnie. Znajdują sie w nim zarówno elementy żelbetowe, wylewane na mokro, jak i żelbetowe prefabrykowane, a także elementy konstrukcji stalowej. Zróżnicowane są także materiały wykończeniowe, wśród których dominuje szkło. Zastosowano je w elewacji, w połączeniu z płytami granitowymi, a także z elementami stali nierdzewnej. Wszystkie pomieszczenia na każdej kondygnacji w budynku są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Zaprojektowany obiekt to trzy przenikające się owalne bryły, z funkcjonalnym układem i właściwą wewnętrzną komunikacją. Korytarze wszystkich pięter zaczynają sie i kończą w jednym centralnym, wielopoziomowym atrium. Otwarty parter i korytarze wyższych pięter tworzą układ w postaci galerii połączonych wiszącymi mostkami, schodami i kładkami. W budynkach A i C zlokalizowane zostały duże aule oraz pokoje dla pracowników naukowych i dydaktycznych. Budynek B, stanowiący łącznik miedzy nimi, zawiera dwie elipsy, a w nich sale wykładowe rozplanowane na poszczególnych kondygnacjach.


Na konferencji, która odbyła się w Warszawie, w dniu 25 maja, została ogłoszona XV edycja konkursu Platynowe Wiertło. W bieżącej edycji mogą wziąć udział firmy, które między 1 września 2009 roku a 30 września 2010 oficjalnie ukończyły i oddały do użytkowania obiekt na terenie Polski. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 września 2010 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na początku 2011 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Platynowe Wiertło!

Serwis Muratorplus.pl i katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator jest patronem medialnym konkursu Platynowe Wierto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej