Złote Wiertło: Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji UŁ

2010-06-14 12:25
Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Autor: Skanska S.A. Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź

Podstawą kompozycji Gmachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego jest symbol aktów prawnych – paragraf. Miał on symbolizować specyfikę Wydziału Prawa i Administracji. Symbol paragrafu był inspiracją dla biura architektonicznego, ale jego nietypowy kształt stał się wyzwaniem dla wykonawcy – firmy Skanska. Obiekt został wyróżniony Złotym Wiertłem w ogólnopolskim konkursie Platynowe Wiertło, którego organizatorem jest firma Bosch-Elektronarzędzia.

O nagrodzie w konkursie Platynowe Wiertło mówi Waldemar Łagódka, kierownik budowy, Skanska S.A.

Czym dla firmy jest Wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło? 
- Wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło jest dla nas obiektywnym świadectwem solidności, potwierdzeniem wykonania „dobrej roboty”, a jednocześnie zobowiązaniem do ciągłego podnoszenia poprzeczki. Dobrze wykonana praca przynosi satysfakcję i motywację, a jeśli dodatkowo jest doceniona przez ekspertów, czegóż chcieć więcej....

Dlaczego wybrali Państwo akurat ten projekt - inwestycję publiczną - do konkursu Platynowe Wiertło?
- Wierzyliśmy, że Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego dobrze spełnia kryteria postawione przez organizatora konkursu, a mianowicie jakość wykonania, jakość projektowania, nowoczesne materiały i technologie, terminowość, energooszczędność i ekologiczność. Nasza współpraca ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w projekt a więc inwestorem, projektantem, podwykonawcami i dostawcami doprowadziła do powstania 2 lata przed pierwotnie zakładanym terminem obiektu dla 10 tys. studentów.

Waldemar Łagódka, Kierownik Budowy, Skanska S.A.
Autor: brak danych Waldemar Łagódka, kierownik budowy, Skanska S.A.


Realizacja budynku o tak oryginalnej geometrii wymagała szczególnej dokładności, wręcz precyzji, począwszy od prac geodezyjnych. Mimo skomplikowania konstrukcji budowa obiektu o powierzchni 21 500 m2 i kubaturze 106 000 m3, przeznaczonego dla 10 00 studentów i kilkuset pracowników naukowych, została zakończona 2 lata przed terminem zapisanym w umowie. Budynek zaprojektowano na fundamentach bezpośrednich, w postaci stóp fundamentowych żelbetowych i ław posadowionych na 21 różnych poziomach. Do realizacji projektu zużyto 2000 m3 betonu, 1300 ton stali i ponad 1200 słupów żelbetowych.

Projektant inwestycji: AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o. – mgr inż. arch. Jacek Grabowski
Wykonawca: Skanska S.A.

Zobacz koniecznie: Laureci XIV edycji konkursu Platynowe Wiertło

Obiekt jest zróżnicowany konstrukcyjnie. Znajdują sie w nim zarówno elementy żelbetowe, wylewane na mokro, jak i żelbetowe prefabrykowane, a także elementy konstrukcji stalowej. Zróżnicowane są także materiały wykończeniowe, wśród których dominuje szkło. Zastosowano je w elewacji, w połączeniu z płytami granitowymi, a także z elementami stali nierdzewnej. Wszystkie pomieszczenia na każdej kondygnacji w budynku są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Zaprojektowany obiekt to trzy przenikające się owalne bryły, z funkcjonalnym układem i właściwą wewnętrzną komunikacją. Korytarze wszystkich pięter zaczynają sie i kończą w jednym centralnym, wielopoziomowym atrium. Otwarty parter i korytarze wyższych pięter tworzą układ w postaci galerii połączonych wiszącymi mostkami, schodami i kładkami. W budynkach A i C zlokalizowane zostały duże aule oraz pokoje dla pracowników naukowych i dydaktycznych. Budynek B, stanowiący łącznik miedzy nimi, zawiera dwie elipsy, a w nich sale wykładowe rozplanowane na poszczególnych kondygnacjach.


Na konferencji, która odbyła się w Warszawie, w dniu 25 maja, została ogłoszona XV edycja konkursu Platynowe Wiertło. W bieżącej edycji mogą wziąć udział firmy, które między 1 września 2009 roku a 30 września 2010 oficjalnie ukończyły i oddały do użytkowania obiekt na terenie Polski. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 września 2010 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na początku 2011 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Platynowe Wiertło!

Serwis Muratorplus.pl i katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator jest patronem medialnym konkursu Platynowe Wierto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej