„Złota Kielnia” 2023 – 51. edycja Turnieju Budowlanego

2023-01-13 12:44
Turniej Budowlany Złota Kielnia
Autor: OSEBiKF 48. edycja Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" organizowanego od roku szkolnego 1971/1972

Zbliża się Finał Centralny 51.  edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia", kierowanego do uczniów zasadniczych szkół zawodowych. Finaliści turnieju "Złota Kielnia" mają prawo do zwolnienia z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki.

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest organizowany od roku szkolnego 1971/1972. Pierwsza edycja przeznaczona dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych została rozegrana w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i centralnym. Na etapie szkolnym w konkursie wzięło udział ok. 18 000 uczniów z 184 szkól, w zawodach: betoniarz prefabrykacji elementów budowlanych, betoniarz-zbrojarz, dekarz-blacharz, malarz budowlany, monter konstrukcji żelbetowych, monter zewnętrznych sieci komunalnych, murarz, posadzkarz i sztukator. Uczestnicy startowali indywidualnie, a finał ustny odbył się w studiu TVP w Warszawie 6 maja 1972 r. 

Turniej Budowlany – zwolnienie z egzaminu

Po wielu zawirowaniach od 2006 roku Turniej Budowlany jest organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej i Kultury Fizycznej z siedzibą w Grudziądzu, które powstało specjalnie w celu kontynuacji tego przedsięwzięcia. Po dostosowaniu regulaminu do aktualnych standardów egzaminacyjnych, powołaniu nowych okręgów oraz nowego Komitetu Głównego, konkurs przyjął nazwę Turniej Budowlany „Złota Kielnia”. Wpis turnieju na ministerialną listę turniejów i olimpiad umożliwił zwycięzcom uzyskanie zwolnienia z pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

48. edycja Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”
Autor: OSEBiKF "Złota Kielnia". Wykonywanie robót dekarskich (B.12)

„Złota Kielnia” – finał centralny

W finale centralnym uczestniczy po sześciu najlepszych uczestników z eliminacji okręgowych. Jest on przeprowadzony na zasadach obowiązujących podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Część pisemna trwa 60 minut i składa się z 40 pytań zamkniętych testowych z jedną poprawną odpowiedzią. Część praktyczna trwa 240 minut i polega na wykonaniu zadania praktycznego, którego ocenie podlegają jego pośrednie i końcowe etapy.

Finał konkursu trwa cztery dni i rozgrywany jest w sześciu kategoriach:

  • montaż systemów suchej zabudowy,
  • wykonywanie robót malarsko-tapeciarskich,
  • wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych,
  • wykonywanie robót związanych z montażem i remontem instalacji sanitarnych,
  • wykonywanie robót dekarskich,
  • wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.

Sponsorami 51. edycji Turnieju będą: Fakro, Bricoman, Giacomini, King Klinker,  PPG Akademia Techniczna, NIVEL SYSTEM, Wienerberger, Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Budma, Comensal, Materiały Budowlane „Wesołek”.

Patroni Honorowi to Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Patronami Medialnymi tego wydarzenia są poradniki „Muratorplus. Budowa” oraz „Muratorplus. Stolarka Otworowa”, a także serwis Muratorplus.pl.

Finał 51. edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” odbędzie się od  31 stycznia do 3 lutego 2023 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Targów Budownictwa BUDMA 2023.

Więcej informacji >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej