Złota 44: wznowienie budowy - decyzja należy do NSA

2010-04-26 12:29
Złota 44
Autor: Orco Property Group "Złota 44" - widok nocą z hotelu Forum.

Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył na 24 czerwca 2010 r. termin rozprawy kasacyjnej dotyczącej pozwolenia na budowę Złotej 44, słynnego budynku autorstwa Daniela Libeskinda. Jeśli NSA pozytywnie rozpatrzy kasację, nic nie będzie stało na przeszkodzie do wznowienia budowy wieżowca.

Inwestor uzyskał od Prezydenta Miasta St. Warszawy pozwolenie na budowę Złotej 44 w grudniu 2007 r. Już po rozpoczęciu budowy obiektu pozwolenie zostało jednak zaskarżone przez grupę 7 osób do Wojewody Mazowieckiego, który odrzucił odwołanie. Odwołujący się skorzystali z prawa skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA w lipcu 2009 r. wydał nieprawomocny wyrok uchylający pozwolenie na budowę słynnego Żagla.

- Argumentacja przedstawiona przez skarżących była nie tylko w opinii naszych prawników bardzo kontrowersyjna. 23 września zeszłego roku złożyliśmy skargę kasacyjną do NSA - wyjaśnia Krzysztof Godleś, dyrektor ds. rozwoju Orco w Polsce. - Cieszymy się bardzo, że Sąd zajmie się sprawą pozwolenia na budowę już w czerwcu. Oznacza to bowiem, że ukończenie budynku przed EURO 2012 staje się znów bardzo realne.

Złota 44, jeden z najgłośniejszych projektów architektonicznych w ostatnich latach w Polsce, cały czas stanowi punkt zainteresowania wielu środowisk.

- Otrzymaliśmy ostatnio ogromne poparcie dla inwestycji w postaci dwóch listów: od Daniela Libeskinda i Wojciecha Bartelskiego, burmistrza warszawskiej Dzielnicy Śródmieście. Jesteśmy pewni, że wstawiennictwo osobistości, które zwróciły uwagę na społeczny wymiar projektu, przypomniało po raz kolejny jak ważną inwestycją jest dla stolicy Złota 44 - mówi Krzysztof Godleś.

Warto przypomnieć, że kilkuosobowa grupa zaskarżyła również warunki zabudowy dla Złotej 44, a sprawa trafiła do NSA.

- 15 marca Sąd uznał prawomocnie, że warunki zabudowy dla inwestycji zostały wydane w pełnej zgodzie z przepisami prawa. Jesteśmy przekonani do swojej argumentacji i wierzymy, że podobnie stanie się w sprawie pozwolenia na budowę - zapewnia Krzysztof Godleś.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej