Zielona murawa w środku zimy
Rozpoczęto roboty przy budowie węzła cieplnego zlokalizowanego poza niecką Stadionu Narodowego, przy wylocie dawnego tunelu wjazdowego na Stadion X-lecia. Będzie to wyjątkowo duży węzeł o mocy 15 MW, zasilany z przebiegającej wzdłuż ul. Zielenieckiej sieci ciepłowniczej SPEC.
Część budowlana potrwa ok. 4 miesiące, cześć instalacyjna oraz włączenie do sieci przez Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., rozruch i wstępne uruchomienie nastąpi w listopadzie przyszłego roku, tak by wykorzystać instalację do ogrzania pomieszczeń Stadionu podczas zimy w 2010 roku.
Dlaczego SPEC? W bezpośrednim sąsiedztwie powstającego stadionu przebiegają dwie magistrale ciepłownicze należące do SPEC. Przez 365 dni w roku płynie nimi najtańsze ciepło w Warszawie. Obcnie spółka finalizuje ustalanie treści umowy przyłączeniowej z Narodowym Centrum Sportu, co pozwala przypuszczać, że umowa zostanie podpisana jeszcze w grudniu br. Według wstępnych ustaleń prace rozpoczną się w czerwcu i zakończą we wrześniu 2010 roku. SPEC na własny koszt przebuduje magistralę ciepłowniczą (o średnicy Dn500), zbuduje ponad 200 metrów przyłącza i wybuduje komorę ciepłowniczą. Obecnie na terenie budowy Stadionu Narodowego powstaje pomieszczenie, w którym ma stanąć w przyszłości węzeł cieplny. Eksperci ze SPEC pomogą optymalnie dobrać urządzenia ciepłownicze. Projektanci przygotowali 4 makiety przyłączeniowe z osobnymi układami regulacyjno-pomiarowymi ciepła. Ciepło będzie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także do instalacji technologicznych – w tym do podgrzewania murawy stadionu. Przy planowaniu ogrzewania murawy, specjaliści SPEC doradzili, by zamiast wodą, była ona ogrzewana glikolem, który nie zamarza w niskich temperaturach. Potrzeby cieplne powstającego obiektu sportowego wyniosą 16 MW – to potrzeby dwóch CH Promenada, CH Arkadia lub odpowiednik 3% ciepła, które zużywa cała warszawska Praga.
Od 2004 roku SPEC ogrzewa kompleks sportowy Legii. Ciepło dostarczane jest do ogrzania murawy, budynków, do przygotowania ciepłej wody użytkowej, do celów technologicznych i do wentylacji. Łącznie Legia potrzebuje odrobinę więcej ciepła niż warszawski Ratusz. Ciepło ze SPEC ogrzewa także pomieszczenia i murawę Polonii oaz budynki warszawskiej Gwardii.
Co więcej dzieje się na Stadionie? Podstawowy asortyment robót wykonywanych obecnie na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie to słupy, ściany i stropy żelbetowe kondygnacji od - 4 do 0 oraz klatki schodowe wykonywane w ślizgu (pięć klatek zostało zakończonych, dwie są w budowie, na kolejnej trwa montaż urządzenia ślizgowego).
Dostarczony w ubiegłym tygodniu na budowę pierwszy element prefabrykowany trybun, trzy stopnie przyszłej trybuny, został poddany szczegółowej ocenie z udziałem eksperta od betonu architektonicznego. Audyt polega na ocenie uzyskanych wymiarów, dokładności wykonania, ze szczególnym uwzględnieniem krawędzi zewnętrznych i wewnętrznych, wykonania detali montażowych oraz ocenie betonu architektonicznego pod kątem m.in. jednolitości barwy, porowatości i równości powierzchni.
Seryjna produkcja trybun rozpocznie się w listopadzie br. Firma dostarczająca prefabrykowane elementy trybun to Pekabex Bet Sp. z o.o. z Poznania.