Zerowa stawka opłaty OZE na rachunkach za energię elektryczną. URE zdecydował

2022-12-05 21:51
Rachunki za prąd
Autor: Gettyimages Obniżenie stawki opłaty OZE do zera w 2023 roku przełoży się na minimalizację poziomu wsparcia dla wytwórców energii OZE

W przyszłym roku zniknie jedna z opłat w rachunkach za energię elektryczną. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował, że w 2023 roku będzie obowiązywać zerowa stawka opłaty OZE. Oplata OZE doliczana do rachunków za prąd miała być przeznaczana na wsparcie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dlaczego więc znika?

Stawka opłaty OZE jest jedną ze składowych rachunku wystawianego odbiorcom energii elektrycznej przez dystrybutorów energii. Opłatę dystrybutorzy zaczęli pobierać od lipca 2016 roku, kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE.

W 2022 roku opłata OZE doliczona do rachunków za prąd wynosi 90 gr za MWh. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował, że w roku 2023 tej opłaty nie będzie.

Dlaczego URE rezygnuje z opłaty OZE?

Wytwórcy energii OZE konkurują cenowo biorąc udział w aukcjach OZE organizowanych przez Prezesa URE. Zwycięzcy aukcji otrzymują gwarancję zakupu wytworzonej przez nich energii po określonej, ustalonej w wyniku aukcji, cenie. Jeśli cena, po jakiej sprzedadzą energię jest niższa niż ustalona podczas aukcji, wtedy otrzymują oni zwrot różnicy. I właśnie na ten cel pobierana jest od wszystkich odbiorców energii opłata OZE.

W roku 2022 ceny energii OZE na Towarowej Giełdzie Energii przewyższały ceny ofertowe, ale także okresowo referencyjne. Przekłada się to na minimalizację poziomu koniecznego wsparcia. Gdy rynkowe ceny energii są wysokie występują tzw. dodatnie saldo w rozliczeniach z wytwórcami energii OZE. Z kolei ujemne saldo występuje wówczas, gdy cena w podstawowych kontraktach na Towarowej Giełdzie Energii (TGeBase) jest niższa niż cena zadeklarowana w ofercie wytwórcy, który wygrał aukcję. Jeśli saldo jest ujemne wytwórca otrzymuje odpowiednie wyrównanie.

W ostatnim czasie wskaźnik TGeBase, przekracza nawet 1000 zł za megawatogodzinę, co oznacza, że wypłaca się coraz mniejsze wyrównania wytwórcom.

Zerowa stawka opłaty OZE na rachunkach za energie elektryczną nie jest niczym nowym. Podobna sytuacja była w latach 2018, 2019 i 2020. W roku 2021 stawka opłaty OZE wynosiła 2,20 zł, a w 2022 - 90 gr.

Źródło: URE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany