Zastosowanie blachy cynkowo-tytanowej: błędy i ich unikanie
Po raz pierwszy w Polsce zostały zorganizowane warsztaty skierowane do inżynierów budownictwa, inspektorów nadzoru budowlanego oraz konserwatorów zabytków pt. "Zastosowanie blachy cynkowo-tytanowej: błędy i ich unikanie".
W gościnnych wnętrzach Muzeum Pałacu w Wilanowie uczestnicy warsztatów podjęli dyskusję o trwałych rozwiązaniach w budownictwie, aktualnych możliwościach technologicznych i zastanawiali się, dlaczego tak dużo popełnia się błędów. Zbudowany dla króla Jana III Sobieskiego pod koniec XVII w. Pałac w Wilanowie był rozbudowany przez kolejnych właścicieli. Dzisiaj jest on wzorem oryginalnego połączenia architektury europejskiej ze staropolską tradycją budowlaną, jednak z drugiej strony jest to przykład wyzwań, z jakimi muszą się obecnie zmagać konserwatorzy zabytków i inżynierowie budownictwa.
Trwała renowacja
Pałac w Wilanowie, jak zresztą większość zabytkowych budowli, wymaga systematycznego przeprowadzania prac remontowo-konserwatorskich. Realizowany etapami remont obiektu rozpoczęto kompleksowymi robotami blacharsko-dekarskimi z jednoczesnym uszczelnianiem połaci dachowych południowego skrzydła.
Uczestnicy warsztatów, którzy przyjechali do Wilanowa z różnych miast Polski - od Zamościa poprzez Kraków, Katowice, Częstochowę, Warszawę aż do Gdańska - mogli więc bezpośrednio zapoznać się z obróbkami attyk, gzymsów i parapetów oraz systemami odwodnień.
Podczas prac remontowych podjęto decyzję o wymianie zniszczonych obróbek blacharskich z blach miedzianych. Zastąpiono je obróbkami z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK. Z powodu niedostatecznej wytrzymałości podłoża gzymsów, po naprawie zdecydowano się na mocowanie nowych blach do podłoży przy pomocy wypróbowanej od wielu lat profesjonalnej metody klejenia. Wymagany przez konserwatorów niezmienny wygląd zewnętrzny zabytku, do którego należy także spatynowana połać dachu z blachy miedzianej, uzyskano przez naniesienie na blachę cynkowo-tytanową warstwy Enke-Metall-Protect w kolorze patyny.
Autor: brak danych
Autor: RHEINZINK
Jakość wykonawstwa i co na to wpływa
W części praktycznej warsztatów przedstawiono ewolucję krycia dachów na rąbek, listwę oraz w łuskę, z uwzględnieniem różnych aspektów historycznych oraz współczesnych konstrukcji budowlanych. Nie zapomniano o nowoczesnych sposobach łączenia tytan-cynku z innymi materiałami, praktycznym poznawaniu detali, technik klejenia i najczęściej popełnianych błędów w pracach z blachą. Duże zainteresowanie wzbudziły także pokazy nowych technologii zabezpieczania budynków przed wilgocią.
Warsztaty zakończyły się zwiedzaniem Pałacu w Wilanowie z możliwością obejrzenia aktualnie prowadzonych prac renowacyjnych - wszystko, o czym było mówione w teorii i pokazane w praktyce można było dotknąć z bliska, np. z rusztowania.