Zarządca nieruchomości a jej wartość

2007-06-11 11:49
Budynek
Autor: WARBUD

- Rynek nieruchomości w Polsce jest rynkiem młodym, niemającym takiego doświadczenia i tradycji jak rynki w krajach Europy Zachodniej. Tym trudniej jest go porównywać z najbardziej rozwiniętym rynkiem amerykańskim - mówi Barbara Litobarska-Jama, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości. - Wystarczy tylko wspomnieć o bagażu 150-letnich doświadczeń, tamtejszych strukturach organizacyjnych, sprawdzonych procedurach czy prestiżu osób wykonujących zawód w sektorze nieruchomości.

W tym roku mija 10 lat od wejścia w życie Ustawy o gospodarce nieruchomościami, która usankcjonowała funkcjonowanie trzech grup zawodowych: rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości. Każda z nich ma inną specyfikę, doświadczenia, a uprawnienia, zakres wykonywanych czynności i specjalizacja w wyraźny sposób dzielą usługi na krajowym rynku nieruchomości.

Obecnie w Polsce w sektorze usług na rynku nieruchomości działa około 25 tys. osób. Najliczniejszą grupę zawodową stanowią zarządcy nieruchomości - niespełna 15 tys. osób. Ich liczba stale wzrasta, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów tej branży jest duże.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami zarządca nieruchomości to osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową, czyli taka, która przeszła cykl szkoleń (kurs, praktyki lub warsztaty) oraz zdała egzamin państwowy (pisemny i ustny) przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Wiedza teoretyczna zdobyta w trakcie kształcenia jest podstawą do wykonywania usług w tym sektorze.

W zarządzaniu nieruchomościami niezwykle cenne jest również doświadczenie, gdyż bez niego trudno się poruszać w gąszczu różnorodnych zadań stojących przed tą grupą zawodową. Jednym z nich jest podejmowanie decyzji i działań, mających na celu zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej majątku, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa jego użytkowania i właściwej eksploatacji. Ustawodawca daje możliwość uzasadnionego inwestowania w nieruchomość.

Zarządca nieruchomości ma zatem bezpośredni wpływ na wartość zarządzanych obiektów. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomości są dobrem kapitałochłonnym, a okres ich użytkowania trwa najczęściej kilkadziesiąt lat. Stan i wartość rynkowa majątku zależą więc nie tylko od sprawności bieżącego administrowania obiektem, lecz również, w dużym stopniu, od efektywności działalności konserwacyjnej, remontowej i modernizacyjnej. Dlatego też na zarządzanie nieruchomościami nie powinno się patrzeć w sposób krótkowzroczny. Dopiero bowiem w dłuższej perspektywie można ocenić trafność zastosowanej koncepcji.

Rola zarządcy nieruchomości jest ogromna, ale czy zawsze wykorzystana? Z pełną odpowiedzialnością muszę stwierdzić, że nie. Nie zapominajmy, iż decydentem w sprawach zarządzania nieruchomością jest właściciel lub właściciele. A oni też mają swoje cele i wizje związane z majątkiem. Należy to uszanować i w miarę możliwości tworzyć takie warianty dla obiektu, które podniosą jego wartość. To jednak wymaga czasu. Właściciel musi się zdecydować na rozwiązanie najlepsze dla siebie, a zarazem dla nieruchomości.

Zarządzanie nieruchomością jest procesem złożonym i ma wiele aspektów. Zarządca bowiem może pełnić funkcje administracyjne, techniczne, ekonomiczne, finansowe, prawne i społeczne. Do tego potrzebna jest szeroka, interdyscyplinarna wiedza. Ponadto, powinien się on wykazać dużą inicjatywą w działaniu. Nie może być biernym wykonawcą odpowiednich regulaminów i instrukcji dotyczących gospodarki nieruchomościami. Jego praca nie może się też ograniczać tylko do likwidowania skutków awarii czy reagowaniu na zgłoszenia właścicieli lub najemców. Nowoczesne zarządzanie polega na działaniu przemyślanym i zapobiegawczym, zgodnym z długofalowym planem. W gospodarce rynkowej postrzega się je nie przez pryzmat czuwania nad substancją materialną, ale nad kosztami i finansami nieruchomości. Sprawność techniczna budynku to warunek konieczny, jednak niewystarczający do wypełnienia kompleksowych zadań zarządcy.

Rzetelność, solidność, a przede wszystkim uczciwość, stanowią podstawę do stworzenia właściwego wizerunku zarządcy nieruchomości. To głównie na tych cechach opiera się jego profesjonalizm. Czas pracy eliminuje w tym zawodzie błędy i sprawia, że zarządcy okazują się coraz bardziej konkurencyjni na rynku nieruchomości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej