Zapraszamy na konferencję EPPA i OKNOREC o wpływie recyklingu na ślad węglowy. Targi BUDMA 2024

2024-01-25 11:40
Zapraszamy na konferencję EPPA i OKNOREC o wpływie recyklingu na ślad węglowy. Targi BUDMA 2024
Autor: materiały prasowe Konferencja odbędzie się 31 stycznia 2024 r. w tracie Targów BUDMA 2024

Konferencja „Wpływ recyklingu na ślad węglowy produktu i świadectwa energetyczne budynków” odbędzie się 31 stycznia 2024 r. w godz. 11–13, w pawilonie 10 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2024. Organizatorzy konferencji - Stowarzyszenie EPPA i Projekt OKNOREC - i ich goście poruszą kwestie istotne zarówno dla producentów stolarki okiennej i drzwiowej, jak i innych wyrobów budowlanych. Muratorplus.pl oraz Murator są partnerami medialnymi tego wydarzenia.

Spis treści

  1. Nowy obowiązek w raportach ESG - obliczanie śladu węglowego
  2. Problematyka konferencji. Panel dyskusyjny
Szkoła Budowania. Wymiana okna dachowego
Materiał sponsorowany

Nowy obowiązek w raportach ESG - obliczanie śladu węglowego

Z końcem 2024 roku spółki giełdowe będą musiały raportować – poza parametrami finansowymi – także wpływ firmy w obszarze ESG (Environmental – Środowisko, Social – Społeczność, Governance – Zarządzanie), a od 2025 roku i w przyszłych latach stopniowo czeka to również coraz mniejsze firmy. Wartość emisji gazów cieplarnianych oraz ślad węglowy organizacji będą jednymi z kilku istotnych parametrów do przedstawienia w niniejszych raportach.

Obliczanie śladu węglowego inwestycji budowlanych reguluje dyrektywa unijna, nakładając taki obowiązek od 2027 r. dla inwestycji pow. 2000 m2 i od 2030 r. dla wszystkich nowo powstających budynków. 

Już teraz wielu architektów projektując nowe budynki, zwłaszcza tych, których budowa może rozpocząć się po 2027 r. wymaga od producentów wyrobów budowlanych podania wartości śladów węglowych ich produktów.

W przyszłych świadectwach charakterystyk energetycznych budynków poza wartościami energii zużytej na ogrzewanie, czy też chłodzenie budynku będą musiały być raportowane także parametry związane z emisją gazów cieplarnianych, czy też wpływem na ślad węglowy budynku od momentu jego budowy w całym cyklu życia. 

Recykling demontowanych produktów (np. okien) w zamkniętym łańcuchu wpływa bardzo korzystnie na wartość śladu węglowego produktu, firmy, budynku.

Przeczytaj również:

Problematyka konferencji. Panel dyskusyjny

Podczas konferencji Stowarzyszenie EPPA wraz z partnerami projektu recyklingowego OKNOREC przedstawi wraz zaproszonymi gośćmi ważne aspekty dla wielu producentów w Polsce. Producentów nie tylko stolarki okiennej i drzwiowej, ale generalnie produktów budowlanych.

  • Marek Karwowski, EPPA Polska – przedstawi działania realizowane przez członków stowarzyszonych w EPPA oraz partnerów projektu recyklingowego OKNOREC w zakresie konsolidacji i operacyjnego uruchomienia recyklingu okien demontowanych w ramach termomodernizacji budynków w Polsce. Omówi także zakres przyszłych zmian legislacyjnych związanych z wymaganiami Europejskiej normy ze znakiem CE na wyroby budowlane, która jest w tej chwili w trakcie modyfikacji w ramach CPR – Construction Product Regulations.
  • Karol Pięta, EPPA Polska – realizujący wiele aspektów EPPA Polska i działań firm recyklingowych w Polsce oraz Europie, zaprezentuje osiągnięcia członków EPPA oraz partnerów OKNOREC w redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, zwłaszcza CO2.
  • dr inż. Jerzy  Kwiatkowski, NAPE S.A. (National Energy Conservation Agency) – kierujący działem analiz energetycznych i certyfikacji BREEAM, przedstawi zakres przyszłych zmian legislacyjnych związanych z wpływem śladu węglowego produktu na świadectwa energetyczne budynków, a także omówi wiele ważnych szczegółów z tym związanych. Joanna Zhuravlova, Bureau Veritas Group – konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju, przedstawi ważne aspekty oceny cyklu życia (LCA) produktów i organizacji, wymagania związane z tworzeniem deklaracji środowiskowych, weryfikacji EPD, a także obliczeniami śladu węglowego produktu oraz organizacji.

Po wystąpieniu prelegentów odbędzie się panel dyskusyjny, w którym eksperci będą odpowiadać na zadane pytania, dyskutować w celu pogłębienia tematu oraz omówienia najważniejszych wątków związanych z przyszłymi zmianami legislacyjnymi oraz wzrastającej wadze śladu węglowego produktu budowlanego i jego wpływu na przyszłe świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Oczywistym jest, że aktywność i zaangażowanie producenta produktu budowlanego (na przykład producenta okien) w proces recyklingu okien z demontażu w zamkniętym łańcuchu surowcowym w znacznym stopniu pozwala zmniejszyć wartość emisji CO2, zmniejszyć ślad węglowy produktu.

Panel dyskusyjny poprowadzi:

  • Karol Klos – Forum Branżowe / Centrum Analiz Branżowych.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego:

  • dr inż. Jerzy Kwiatkowski – Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (National Energy Conservation Agency)
  • Joanna Zhuravlova – konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju, Bureau Veritas Group Veritas
  • Konrad Bryliński – Cullet Manager, Saint-Gobain
  • Szymon Fit – Business Innovation Manager, R&D Incubator, Sustainability Coordinator Architectural Glass Poland, NSG Group w Polsce
  • Marek Karwowski – General Manager, EPPA Polska
  • Karol Pięta – Project Manager, EPPA Polska 
Zapraszamy na konferencję EPPA i OKNOREC o wpływie recyklingu na ślad węglowy. Targi BUDMA 2024
Autor: materiały prasowe Paneliści konferencji

Dzięki wiedzy uzyskanej podczas tej konferencji wielu producentów wyrobów budowlanych, producentów stolarki okiennej i drzwiowej znacznie lepiej przygotuje swoje produkty oraz przedsiębiorstwa do przyszłych zmian prawnych, w których deklarowanie wpływu produktu lub firmy w ramach ESG stanie się standardem. Bez deklaracji środowiskowych, bez komunikowania wpływu produktu na ślad węglowy, emisję CO2 oraz innych ważnych parametrów środowiskowych produktu będzie coraz trudniej zainstalować produkt w budownictwie zeroemisyjnym.

Projekt OKNOREC – www.oknorec.pl

OKNOREC czyli RECYKLING OKIEN - jest specjalnym projektem, który jednoczy we wspólnym celu wszystkich uczestników branży okiennej w Polsce. W ramach projektu jest realizowany cały proces wsparcia wymiany okien z demontaży realizowany w ramach renowacyjnej fali wymian okien w Polsce oraz w Europie. Celem projektu jest zapewnienie zamkniętego łańcucha produkcji okien z maksymalizacją zaangażowania surowców pochodzących z recyklingu, ze zdemontowanych okien. Zamknięty cykl życia produktu i wielokrotne wykorzystanie surowców do wytworzenia tego samego wyrobu jest najczystszą formą ekologii.

EPPA

EPPA jest Europejskim Stowarzyszeniem Branżowym Producentów Systemów Profili Okiennych z PVC i związanych z nimi produktów budowlanych. EPPA, z siedzibą w Brukseli, reprezentuje dostawców systemów w kontaktach z Komisją Europejską. EPPA pozostaje wspólną platformą dla krajowych działań w zakresie technologii okien z PVC, recyklingu, zrównoważonego rozwoju i public relations.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej