Zapasy z zimą

2010-01-12 10:15
Droga ekspresowa S7 (Myślenice - Pcim)
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Ponad 2 tys. pługów, w tym ponad 150 nowoczesnych pługów wirnikowych, niemal tysiąc solarek i ponad 100 piaskarek jest wykorzystywanych na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Na zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2009/2010 przygotowanych zostało 340 tys. ton soli drogowej, ponad 5 tys. ton chlorku wapnia oraz ponad 100 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg...

...na drogach krajowych

GDDKiA ustawiła 950 km zasłon przeciwśnieżnych chroniących drogi przed zawiejami i zamieciami. Po raz pierwszy kierowcy poruszający się w rejonach największych opadów śniegu za pośrednictwem CB Radio otrzymują z GDDKiA informacje o sytuacji na drogach.

W sezonie zimowym 2008/2009 na utrzymanie dróg krajowych wydano 205 mln zł. GDDKiA na sezon zimowy 2009/2010 wyda około 265 mln zł, co ma zapewnić przejezdność na sieci dróg krajowych.
Przygotowania do sezonu zimowego na drogach krajowych rozpoczęły się latem. Oprócz przeglądów stanu nawierzchni, poboczy czy rowów odwadniających w bazach technicznych przeprowadzono przeglądy techniczne wszystkich pojazdów specjalistycznych służących do utrzymania dróg podczas zimy. Sprawne zarządzanie działaniami interwencyjnymi zapewnia 280 stacji meteorologicznych, 370 kamer monitorujących sytuację na drogach, z których obraz dostępny jest na stronie www.gddkia.gov.pl oraz nadajniki GPS zamontowane we wszystkich pługach, piaskarkach i solarkach. Dzięki systemowi GPS prowadzony jest pełny nadzór nad pracą każdej jednostki sprzętu – gdzie jest i jaką pracę wykonuje. Dodatkowo w okresie od 24 grudnia aż do końca lutego (kiedy kończą się ferie zimowe) zorganizowane zostały grupy kontrolujące w terenie pracę sprzętu.

W centrali GDDKiA i we wszystkich jej oddziałach działają całodobowo Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają z podległych jednostek informacje o stanie dróg i warunkach ruchu oraz informują użytkowników dróg o istniejących i przewidywanych warunkach ruchu na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję.

...na kolei

Intensywne oblodzenia oraz zamarzający deszcz połączony z opadami śniegu znacznie utrudniają ruch pociągów w południowej Polsce. Oblodzenia na 170 km linii kolejowych i awarie sieci trakcyjnej utrudniają kursowanie pociągów na trasach, powodując opóźnienia pociągów nawet do kilku godzin.
Służby PKP dokładają wszelkich starań, by minimalizować opóźnienia i utrudnienia. Pociągi na tych trasach kierowane są objazdami oraz holowane przez lokomotywy spalinowe. Pracuje 36 lokomotyw spalinowych, które przeciągają pociągi i 50 przecierających szlaki. Usuwane są utrudnienia na liniach energetycznych.
Do pociągów Intercity, które nie mają w składzie wagonów restauracyjnych, są doczepiane wagony WARS. Jeżeli pociąg będzie zmuszony zatrzymać się na trasie z powodu oblodzenia sieci, a jego postój przedłuży się w czasie przynajmniej do kilkudziesięciu minut - wówczas w wagonach WARS będą wydawane bezpłatne posiłki dla pasażerów.
Pasażerowie opóźnionych pociągów na głównych dworcach w Katowicach, Częstochowie, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach i Rzeszowie mogą bezpłatnie napić się gorącej kawy czy herbaty. Pasażerowie na dworcach i w opóźnionych pociągach w Katowicach, Częstochowie i Krakowie będą częstowani bezpłatnymi posiłkami.
W ciągu ostatniego weekendu wydano pasażerom ok. 10 tys. gorących napojów, wydawane są też kanapki. PKP INTERCITY dla pasażerów pociągów organizuje autobusową komunikację zastępczą.

...w budownictwie

Kontrola prawidłowego utrzymania obiektów budowlanych w okresie zimowym polega na przypominaniu właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku usuwania śniegu zalegającego na dachach.
W październiku Wojewódzcy Inspektorzy Nadzoru Budowlanego zostali zobowiązani do przeprowadzenia przed zimą kontroli stanu utrzymania wielkopowierzchniowych obiektów budowlanych, które zgodnie z Prawem budowlanym powinny być do 30 listopada przeprowadzone przez właścicieli lub zarządców obiektów wielkopowierzchniowych.

W grudniu 2009 r. został skierowany do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych komunikat w związku z potencjalnym zagrożeniem wynikającym z zalegającego na dachach śniegu. Komunikat został zamieszczony na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego oraz przekazany do Polskiej Agencji Prasowej.
Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego zostały zobligowane do monitorowania sytuacji.
11 stycznia br. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał komunikat przypominający właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych o potencjalnym zagrożeniu bezpieczeństwa w związku zalegającym na dachach śniegiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany