Zamrożenie cen prądu dla firm w 2023 roku, pod warunkiem złożenia oświadczenia do 30 listopada 2022!

2022-11-29 8:59
Zamrożenie cen prądu dla firm w 2023
Autor: Gettyimages Ceny prądu dla firm w 2023 będą zamrożone. Rząd zdecydował o wprowadzeniu maksymalnej ceny prądu w 2023, ze wzgledu na rosnące koszty utrzymania firm, szczególnie w sektorze MŚP

Ceny prądu dla firm w 2023 będą gwarantowane na określonym poziomie. 2 listopada 2022 prezydent podpisał ustawę o wprowadzeniu limitu ceny prądu m.in. dla mikro, małych i średnich firm. Od 1 grudnia 2022 do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla firm wyniesie 785 złotych za megawatogodzinę (MWh), pod warunkiem, że osoby prowadzące działalność gospodarczą (JDG) złożą oświadczenie swojemu dostawcy prądu.

Spis treści

  1. Oświadczenie złożone do 30 listopada gwarantuje zamrożenie cen od 1 grudnia
  2. Zamrożenie cen prądu dla firm w 2023 roku!
  3. Ile firmy zapłacą za prąd w przyszłym roku? Wyliczenia
  4. Od kiedy ceny prądu dla firm zamrożone?

Oświadczenie złożone do 30 listopada gwarantuje zamrożenie cen od 1 grudnia

Do 30 listopada 2022 mali i średni przedsiębiorcy (w tym firmy jednoosobowe) oraz szkoły, szpitale, spółki komunalne, gminy powinni złożyć oświadczenie swoim dostawcom prądu o korzystaniu z maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh. Jeżeli oświadczenie zostanie złożone do 30 listopada maksymalne ceny będą stosowane od 1 grudnia. Oświadczenia złożone po 30 listopada skutkują tym, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. W poniższym linku wzór oświadczenia do pobrania.

Zamrożenie cen prądu dla firm w 2023 roku!

Przypomnijmy, że 20 października 2022 Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen prądu oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Mechanizm ma chronić m.in. małe i średnie firmy, podmioty wrażliwe oraz samorządy. 2 listopada ustawa została podpisana przez prezydenta. Ceny prądu w 2023 dla wszystkich mikro, małych i średnich firm będą zamrożone. Będzie jedna cena taryfowa - gwarantowana cena prądu w 2023. Taka sama taryfa będzie zresztą dotyczyć też samorządów, jak i odbiorców wrażliwych.

Przyjęte regulacje obejmą m.in. o podmioty użyteczności publicznej, jak placówki opieki zdrowotnej, szkoły, uczelnie, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, domy pomocy społecznej, noclegownie, kościoły lub inne związki wyznaniowe, ochotnicze straże pożarne, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, baseny i aquaparki. Mechanizm obejmie też jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe zakłady budżetowe. Autopoprawka do projektu dodała do listy uprawnionych także producentów rolnych, którzy są mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorcami oraz obiekty sportowe szkolące m.in. członków kadry narodowej.

Gwarantowana cena prądu w 2023 ma dotyczyć ceny dla odbiorców końcowych, niezależnie od tego, od kogo kupują energię.

Ile firmy zapłacą za prąd w przyszłym roku? Wyliczenia

Rozwiązanie w zakresie ochrony firm, samorządów i odbiorców wrażliwych zakłada, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stała cena za obrót energią elektryczną wyznaczona na poziomie 0,785 zł/kWh.

Ta cena jest nieco wyższa niż w przypadku gospodarstw domowych, która wynosi 0,693 zł za kWh.

Stawka 0,785 zł/kWh jest stawką netto do tego trzeba doliczyć opłaty dystrybucyjne, które mogą wynieść 30-50 gr. za kWh. W sumie będzie to 1,085 zł netto. To dość atrakcyjna stawka. Obecnie firmy za prąd płacą ok. 2,5 zł/kWh.

Jak mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, jeśli jakaś firma zawarła już umowę o wyższej cenie, co często się zdarza, będzie też miała obniżkę cen prądu.

Od kiedy ceny prądu dla firm zamrożone?

Cena maksymalna będzie stosowana od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku, przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii.

ceny prądu dla firm
Autor: KPRM

Źródło: PAP, DGP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany