Zamość: Polimex-Mostostal ma kontrakt na budowę Sądu Okręgowego

2011-04-08 12:24
Ratusz w Zamościu
Autor: Urząd Miasta Zamość

W październiku ubiegłego roku, Sąd Okręgowy w Zamościu ogłosił przetarg na budowę nowej siedziby. Ku uciesze prezesa placówki Jerzego Rusina, przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród wykonawców.

O budowie nowej siedziby dla zamojskiego Sadu mówiono już od kilku lat. Sąd rejonowy, jak i Okręgowy obecnie mieści się ma zamojskiej Starówce. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu (np. pałacu Zamoyskich przy ul. Akademickiej), nie ma możliwości by dostosować pomieszczenia do potrzeb instytucji. Jedynym rozwiązaniem było pozyskanie nowej siedziby dla obu sądów i tym samym wybudowanie nowego gmachu. W 2009 roku Wydział Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta w Zamościu zatwierdził projekt techniczny i wydał pozwolenie na budowę sądu. – Pod względem architektonicznym będzie to jeden z najciekawszych budynków w mieście – zachwalał Jan Radzik, dyrektor WPPBiOZ UM Zamość. Już sam koszt opracowania projektu technicznego – 1,9 mln zł – świadczył o rozmachu tej inwestycji. Jeszcze bardziej szokował planowany całkowity koszt – 180 mln zł.

Zobacz także: Polimex-Mostostal buduje most w Świnoujściu

Dzisiaj już wiadomo, że koszt inwestycji będzie o połowę tańszy. W ubiegłym miesiącu, komisja przetargowa ogłosiła wyniki. – W przetargu złożono w sumie 12 ofert – mówi Grzegorz Ulanowski z sekcji ds. inwestycji i remontów Oddziału Administracyjnego SO w Zamościu. – Dwie oferty nie podlegały ocenie i porównaniu, gdyż wykonawcy zostali wykluczeni z postępowania, a ich oferty zostały odrzucone. Wygrała oferta POLIMEX-MOSTOSTAL S.A., gdyż zawierała najkorzystniejszą cenę, a to było jedyne kryterium wyboru oferty. Spółka Polimex-Mostostal zaoferowała, że wybuduje sąd za 89 236 982,36 zł. Droższe oferty złożyły m.in. Budimex SA z Warszawy, oraz firmy z naszego regionu – Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „FLISBUD” czy Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BUDMAT”. Wykonawca będzie miał 5 lat na wykonanie inwestycji. Wiadomo też, kto w imieniu Sądu Okręgowego będzie pełnił nadzór inwestorski. Przetarg na ten projekt wygrało konsorcjum złożone z 2 firm: Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji „ZDI” sp. z o.o. i Bureau Veritas Polska spółka z o.o. Zaproponowały one najniższą cenę za pełnienie nadzoru – 1,2 mln zł.

Nowa siedziba Sądu stanie na powierzchni 70 arów. Główna część obiektu będzie miała 4 kondygnacje, które będą połączone z posostałymi budynkami obiektu. Na każde skrzydło gmachu składać się będą 3 kondygnacje. W prawym od strony ul. Wyszyńskiego stanie Sąd Okręgowy, natomiast w lewym od strony ul. Zamoyskiego-Sąd Rejonowy. Wejście do budynków będzie strzeżone przez monitoring. Cały gmach będzie miał 14 tys. m2 powierzchni użytkowej. Kubatura budynku: 103,401 m3. Całość inwestycji jest finansowana z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej